Hlavní navigace

Google Chrome

2. 9. 2008 8:35 Lukáš Nevosád

Google chystá během dneška představení vlastního webového prohlížeče Chrome (odkaz by měl být funkční během dneška). Na svém blogu o tom píše Matt Cuts.

Přestože se standalone aplikace Googlu, až na těch pár koupených, nikdy s moc vřelým přijetím nesetkaly, dovoluji si zavěštit, že právě Chrome jistý potenciál k tomu udělat menší revoluci má. Soudím tak podle komiksu, který Google u příležitosti vydání Chrome nechal zpracovat a který vřele doporučuji k letmému prozkoumání.

Zajímavé asi bude, jak se Google postaví nyní k projektům Mozilla, které dosud aktivně podporuje. Fakt, že se pustil do vývoje vlastního browseru „from scratch“ pověsti Mozilla příliš nepřidává. Nadruhou stranu, tento krok je od Google logický – webové služby jsou pro něj core business a je pochopitelné, že chce mít kontrolu nad tím, jak fungují.

Za povšimnutí stojí především režim aplikace (něco jako Prism), určený pro GMail a podobné služby. Zde začíná být pomalu jasné, odkud vítr vane. Vůbec bych se nedivil, kdyby Chrome pro podobné služby – především z řady online kacelářských aplikací, nabízel značně upravený DOM a konečně jim tak umožnil stát se plnohodnotnou náhradu stolních aplikací alespoň co se ovládání týká.

Google sám uvádí, že základem renderovacího jádra je webkit, který také bude sloužit v připravovaném mobilním Androidu.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).