To, že datové schránky budou průjem, se zde na Lupě probíralo nesčetněkrát. Jinak výborný koncept dokázal stát společně s Českou poštou přiohnout natolik, že dokonce popírá svou základní myšlenku. Výborný článek o tom vyšel na Lupě včera. V podstatě z něho vyplývá, že to je ještě desetkrát horší, než jsme čekali. Nedalo mi to a začal jsem zkoušet – viz obrazová reportáž.
Takže se zkusme podívat, jak to vlastně vypadá. URL: https://www.mojedatovaschranka.cz/portal/ISDS/ a začněme stále nejpoužívanějším Internet Explorerem:
Pokud pokračujete (toto je nutné odklepnout 2X, přičemž se stránka nijak nezmění – sám jsem si původně myslel, že to nejede vůbec), vypadá adresní řádek asi takto:
U Firefoxu je to obdobné, jen hlášky ještě děsivější:
Opět je nutné odklepnout dvakrát, alespoň se to dá ale nechat zapamatovat si:
Google Chrome:
V Opeře web prozměnu nejede vůbec a asi ani nikdy nepojede. Vypsaná hláška vypadá ze všech nejpodivněji, při bližším zkoumání možná dokonce nejděsivěji.
V Safari web po obligátním upozornění jede…
… tedy skoro. Styly se nějak nepovedly.
To co z Datových schránek nakonec vylezlo se zkrátka nedá nazvat jinak než totálně zprasený systém. Jistě – screenshoty ukazují všechny na jeden problém – a sice to že certifikát PostSignum není zařazen v důvěryhodné hierarchii. A jak by se dalo čekat – asi ani nebude. Nebyl ostatně ani ten, který Český pošta vydávala k elektronickým podpisům. Český stát zde prostě veškerému snažení o bezpečnější internet vzkazuje jediné – vztyčený prostředníček.
To je bohužel váš problém (pokud pominu, že to šlo udělat lépe a pomocí duvěryhodných autorit). Zrovna před chvílí jsem tímto procesem procházel. Kroky jsou následující:
* Pokud na mě vyskočí hláška o neduvěryhodném certifikátu, tak
* kliknu "povolit vyjimku"
* necham si zobrazit detail certifikatu.
* nainstaluji rootovsky certifikat. V tomto pripade: http://qca.postsignum.cz/zcu/ca/postsignum_qca_root.cer
* zobrazim si detail certifikatu a kouknu na md5 fingerprint
* zavolam na infolinku dane sluzby. v tomto pripade 270005200 pak volit 1 a pak 5. Zeptat se pana zda vas md5 fingerprint souhlasi. On je velmi prijemny a projde to s vami.
* az si to odsouhlasite, pridate si ten rootovsky certifikat a potom uz nemate problem.
[1] Jistě že jde certifikát nainstalovat. Chtěl jsem jen ilustrovat, co na BFU vybafne za hlášky, když se chce k datové schránce dostat. Mimo jiné tím stát říká - na podobná varování se můžeš ... zvysoka. A až mu to příště vyskočí u banky, tak se na to taky dost možná z vysoka...
Mno a divali jste se nekdy do seznamu duveryhodnych CA, co vam prisli s prohlizecem? U kazdeho prohlizece je nekolik CA, ktere vydaji certifikat kazdemu kdo jim prevede penize a nemusi ho ani videt ani nijak overovat.
Ono to, ze browser bude povazovat nejakou CA za verohodnou, jeste neznamena ze za tim neni nejaka levota. Takove pripady uz tady byli...
Dále pak zavoláte linku 261 a tam vám velmi příjemná paní nadiktuje, jaké úpravy musíte udělat v lokální kopii css, aby to fungovalo i na Safari. Potom zavoláte Software602 a zeptáte se, jak si máte pozměnit Wine a překompilovat, aby vám to fungovalo na MACu(http://tinyurl.com/msonly). Prostě všechno jsou to vaše problémy :-)
[3] IMHO to je spíš chyba těch prohlížečů, že místo aby uživatele vhodným způsobem provedli procesem ověření skutečně důvěryhodných certifikátů (uživatel ví komu chce věřit a ověřil si to) se tváří, že to co vydala předinstalovaná důvěryhodná autorita (proč je to důvěryhodné? že to tam výrobce předinstaloval? znáte podmínky za jakých došlo k instalaci? znáte politiky automaticky předinstalovaných autorit?) je automaticky v pořádku a to co předinstalováno se na první pohled tváří jako závažná bezpečnostní chyba, což automaticky není.
[1] To telefonní číslo jste našel kde? Na webu, kam vás přesměroval útočník stejně podvrženou odpovědí na DNS dotaz, jakou použil už při dotazu vašeho prohlížeče na www.mojecosi.cz? To jste si tedy moc nepomohl…
Dnes rano mi volali nase ucetni ze je treba tu datovou schranku vyridit. Nedovedu si predstavit ze by prochazeli a odklikavali pridani certifikatu. Zkusil jsem si kliknout na tlacitko vstoupit do datove schranky a protoze ji nemam vyrizenou klikl jsem na cetifikaty, jsem zenska co umi svoje ucetnictvi a ceka ze od nekud na ni vybafne co ma delat a kam se to dostala. Ceka bohuzel na ni jen nefungujici stranka (odkaz certifikaty) a nesrozumitelny obsah. :(
Tady máte bližší informace, jak se dostat do cizí schránky, pokud uživatel povolí vyjímku pro nezkontrolovaný certifikát..
http://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2009/7/dat.-schranky-podruhe-nebezpecnostni-upozorneni
Já myslím, že to je vážná chyba. Postsignum se mělo dávno snažit, aby jejich certifikát byl v nejčastějších prohlížečích (IE, Opera, Firefox..) automaticky
Mnooo. ja bych spis videl problem s pristupu prohlizecu k self-signed certifikatum. Voni ty podepsany overenou CA sou pomerne drahy. Raci at daj BFU prachy me, za to ze jim nastavim a vysvetlim jak datova schranak funguje, nez at se cpou moje dane do pochybnejch instituci.
Protoze, kdyz na BFU skoci takovadle hlaska, tak prvni co udela je ze zavola sveho admina. A ten admin sem ja a :))
BFU bych neřešil, doinstalovat certifikát a ověřit si jeho pravost prostě začíná patřit do internetové gramotnosti. Kdo to neumí, zaplatí si AJŤáka.
Horší je XMLFiller, ten obejít nelze. Aplikace jen pro 32bitové MSWindows. Na jiné platformy se x86-32 procesorem to lze provozovat pomocí emulační vrstvy Wine, s jiným procesorem jen stěží. Přitom jeho použití je zcela nadbytečné a vše šlo vyřešit pomocí PDF (ISO standard) či hlavičky předávat podepsané stranou v txt podobě.
Takhle to prostě dopadne, když si stát něco objedná u České pošty, která si realizaci objedná u Českého Telekomu, a ten vše napíše na míru Microsoftu.
ad 17) Zapomněl jste dodat zbytek tohoto hlášení "Dále na systému Datových schránek probíhá plánované testování v nabíhajícím v plném provozu systému (zátěžový režim) a činnosti, které souvisí s další etapou bezpečnostního auditu systému Datových schránek“.
Nějak mi nehrabe,
a) Čemu říkají testování v plném provozu systému, který má skoro prázdnou databázi a (až do 1.11) skoro nulový provoz
b) Která firma bude ochotna se podepsat pod kladný výsledek bezpečnostního auditu tohoto systému...
Podle mne neni zase takovy problem pro certifikacni autoritu, aby svuj korenovy certifikat dostala mezi duveryhodne systemove certifikaty. Neznam podminky u vsech, ale nasel jsem podminky pro Mac OS X:
1. Certifikace nezavislou spolecnosti (webtrust.org) - pro velkou firmu neni problem
2. Root certifikat vyprsi nejmene 1. ledna 2010
3. Maximalne 3 root certifikaty jedne CA - opet neni problem
4. Dostupny testovaci certifikat pro Apple - temer bez nakladu
5. Root certifikaty jsou k dispozici uzivatelum pres Applovsky Software Update - Ceska posta bude mit mene prace s aktualizaci certifikatu
6. Ropt certifikaty musi nest urcitou hodnotu - celonarodni certifikacni autorita ji zcela jiste ma
7. Certifikatz musou podporoval CRL distribution point extension. Nejsem si jisty co to presne znamena (jsem liny to hledat), ale myslim ze by to nemel byt problem
8. Root certifikat musi odpovidat standardu RFC 3280
Nic sloziteho, predpokladam ze podobna pravidla plati i jinde.
No tak s datovou schrankou pomaham dobremu znamemu, protoze ji jako majitel stavebni firmy musi mit. Ja se docela potim, certifikat jsem naistaloval, ale uz nevim kde jsem na nej klik, ted uz ho zas nemuzu najit, to sakra nemuze bejt na prvni strance kam clovek vleze jasne napsano "nejdriv si nainstalujte certifikat" jako to ma moje banka (po migraci uz ma cert u "duverohodneho" CA). Dale chci zazadat o pristup do zkusebni verze a zas nejaky paskvilni doplnek, ktery uz na druhem pocitaci nemuzu dostat do IE ani do FF. A to se na internetu pohybuju bezen, ale on chudak by se tam vzivote nedobouchal, takze prujem vidim na strane uradu, nemuzou cekat, ze tohle zvladne clovek co umi chodit na seznam a cist si idnes....
Tak jsem se dnes, po delsi dobe pokousel dostat do sve (naší firemni) datove schranky. Trvalo mi to asi jen 30minut a byl jsem tam. Na internetu jako uzivatel stravim pomerne hodne casu, ale jen jako uzivatel. Nicmene tohle............. Zurim. Prohledl jsem si ovsem hafo reklamy a spousty dalsich informaci, nakonec, misto prosteho kliknuti pro pristup, jsem musel otevrit navod abych vubec nasel pristupovou adresu. Zkopirovne ID ani heslo mi to nevzalo. Nasledne jsem heslo musel opet zmenit (kazdych 90 dnu). Pak jsem zjistil ze mi bylo vypnuto oznamovani doslych zprav pomoci sms. Mam si udajne aktivovat............ A vlastne jsem zjistil prd, nebot tam mohla byt zprava starsi 90ti dnů a ja se o tom ani nedozvim. Casto byvam mimo na sluzebnich cestach, mam v internetove kavarne vzdy instalovat bezpecnostni certifikaty abych mohl alespon menit hesla a kazdy den kontrolovat, odvolaci lhuta je nekdy i jen 3 denni, dosle dokumenty? Je to strasne prima vec a verim ze hur to snad jiz ani vymyslet neslo. SORRY, nemel jsem to komu jinemu rici............sorry
Je to shit. Jednak ta blbost se samovolným "přenastavováním", dále pak nesmysl zvaný důvěryhodný certifikát (ČP prostě není důvěryhodná firma, nedokáže-li takovou prkotinu zařídit) a nakonec nekonečná povinná cyklická změna hesla. Prostě výborná myšlenka, kterou diletanti dokázali přeměnit v nepoužitelný CZECHšmejd.
Rozhodně přístupnější nežli rozhraní ISDS je aplikace Multischránka, která je pro 1 DS zdarma (jednoduché stažení ze stránek aplikace) a kterou pro DS používám. Je to řešení pro provozování na vlastním počítači. Člověk může mít aplikaci na NB a připravovat si zprávy k pozdějšímu odeslání i ve chvílích, kdy je offline. Zprávy jednou stažené, zůstávají v počítači - žádné smazání po 90 dnech! Heslo, podle slibů autorské firmy, půjde již v tomto měsíci změnit jednoduše prostřednictvím aplikace. Již teď aplikace upozorňuje na blížící se vypršení hesla. Místo SMS doporučuji nastavit si v ISDS zasílání upozornění na došlé zprávy mailem - je to zdarma a stabilní. Placená verze umožňuje spravovat více DS najednou - a to je pohodička.
Mé jméno je Lukáš Nevosád (@lukasnevosad) a jsem spolumajitelem firmy two bits (@twobits_cz) provozující několik zahraničních portálů o cestování. Přestože se v poslední době věnuji především vývoji, mým velkým koníčkem je internetový marketing.
Přečteno 34 164×
Přečteno 23 427×
Přečteno 18 837×
Přečteno 15 705×
Přečteno 14 142×