Hlavní navigace

Hej ty piráte, jo vy všichni tam !

4. 3. 2012 22:01 (aktualizováno) Michal Taneček

Disclaimer: Kamarádem mi bylo vyčten výraz „dinosauři“, protože jej udájně použila Pirátská strana. Z tohoto důvodu zde přikládám prohlášení, že tento článek není nijak politicky motivovaný a úmyslně se neshoduje, byť jen z částí s jakýmkoli programem, nebo filosofii jakékoli politické strany.

Online světem bují pirátství, to není žádná novinka. Zásadní otázku, kdo za to vlastně může, nikde nevidím.

Nedávno nám spustili MusicJet (do jeho hodnocení se poušťět nechci, ani jako uživatel linuxu nemůžu). Po desetiletí warezu, ať už z důvodu „chci to zadarmo“, nebo jen „klidně si koupím, ale není jak“ si OSA, IFPI, RIAA a jim podobní dinosauři myslí, že když jim svět technologicky utekl o pomalu dvacet let, tak jej donutí se degradovat zpět na jejich úroveň. Zahoďte Netbooky, mpX a jim technologicky podobná zařízení, laskavě si kupte Wallkmany, Discmany, přenosné DVD přehrávače, k nim vám zdarma přidají lodní kufr, na vaši sbírku mutimédií. 

MusicJet je první vlašťovka, která naznačuje, že tyto skupiny již možná začínají (velmi) pomalu připouštět desetiletí změn ve společnosti. Na druhou stranu, aby jsem je jen nechválil, tak si ponechali diktující způsoby, které nedávájí žádnou možnost volby, kromě té, kterou sami nechápou … Být, či nebýt pirát.

Kdysi se na lamerovi objevila citace:

(a)Jak daleko máš nejbližší půjčovnu filmů ?
(b) 20ms :)

Proč je tedy warez 1) jednodušší, 2) rychlejší a 3) „čistší“, než legální cesta ? Obsah k dispozici kdykoli, bez spamu, DRM, fungující na jakémkoli zařízení a software – tomuto se težko dělá konkurence. Ne Internet Explorer a Windows Media Player opravdu není celý obsah skupiny „jakýkoli software“

Jednodušší ? Kliknu na www.odlož.to, nebo piratskazatoka.se (atd), dám vyhledat, kliknu, počkám chvíli, můžu se koukat. Samo mi to odečte kredit v případě služby odlož.to, nemusím se o nic starat.

Rychlejší ?   Zde má MusicJet plus. Popron ve Firefoxu vypadá velmi zajímavě, ale schálně, jak dlouho bude trvat dostat do PC film z jejich nabídky ? 

Čistší ? U MusicJet nemůžu použít přehrávač, který jsem si vybral a nastavil dle svého. Reklamy nelze hodnotit, zadarmo s nimy, za peníze bez nich,to je dobrý stav. Obsah je velmi omezený, takže jsem zase u problému více přehrávačů.
DVD jsou kapitola sama o sobě, nelze je uložit na disk, NAS (atd) – nejsme přece piráti. Ne drahá FBI, já ten film opravdu nechci krást, už mi to prosím nepouštějte. Ne opravdu si nekoupím ty filmy, na které mi vnucujete upoutávky.

Jen tak úvahou, jak složité, drahé a časově náročné je si objednat náhradu za vysloužilý DVD disk, oproti stažení omylem smazaného souboru ?

Asi málo čtu, ale tyto tři aspekty, které jsou alfa a omega pirátství, jsem nikde neviděl probírané. Nejsme v roce 85, kdy lidé hltali, co jim bylo naservírováno médii. Dnešní člověk chce právě teď to,  na co má chuť. To se již nezmění a žádné restrikce, výhružky s tím nic neudělají. Závěrem lze snad dodat, že pohodlnost, rychlost a částečně čistota mají u konzumenta větší váhu, než si jsou dané skupiny schopny připustit.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).