Jako majitel firmy v IT jsem se ponořil do výše uvedené problematiky, bych byl v obraze a věděl předem, co mě čeká.
Předem musím uznat, že všechny manuály pro různé typy organizací, občany apod. jsou velmi pěkně a přehledně zpracovány.
Nicméně co mě zarazilo, že vlastní používání datových stránek vyžaduje nejen počítač, prohlížeč a připojení k internetu (to je naprosto v pořádku), zásadní chyba je v nutnosti mít naistalovaný doplněk 602XML Filler, kterýžto, pokud nemáte práva administrátora, nenainstalujete. No, alespoň bude více práce pro firmy, které poskytují IT servis.
Daleko problematičtější je ale technologie použitá na serverech, kde systém datových schránek běží, a to Tomcat server, který má rozhodně daleko k opravdu 99,99% spolehlivosti, což je u systému jakým datové schránky jsou, naprostá nezbytnost.
Určitě to šlo vyřešit jinak, aby se nutnost do počítače (prohlížeče) u uživatelů instalovat např. onen 602XML Filler, vyloučila.
:) no dobře.
Ke spolehlivosti bych dodal jen toto: http://nb.vse.cz/~zelenyj/it380/eseje/xmerd04/Tomcat.htm
Hledejte třeba slova "chybové stavy", doporučuji si přečíst spodní část celou.
Daji se o tom sehnat nekde nejake technicke informace ? Ono to vyzaduje Javu v prohlizeci ??? No to snad ne ....
Take nechapu, proc by k tomu mel byt technicky potrebny nejaky 602XML Filler. Pristup by ovsem mel byt nejen pres webove rozhrani, ale i programove pres web service. Alespon se to jeste nedavno psalo v PDF dokumentu na www.datoveschranky.info. Ten dokument ovsem zmizel.
K uvedenému odkazu srovnávající Tomcat s ostatními servletovými kontejnery:
Je to jenom rešerše informací z webu serverů doplněná subjektivními nepodloženými názory. A srovnání s "kvalitou" komerčních řešení ala IBM WebSphere apod. je k popukání. Popřípadně k pláči pokuď s těmito servery musíte pracovat. (Resin je fajn :-) )
To tvrzeni o nespolehlivosti Tomcatu je opravdu mimo. Mel jsem tu 'cest' pracovat s IBM Websphere, BEA Weblogic atd. v prostredi velkych firem a pokud bych nepotreboval plnohodnotnou J2EE platformu, tak bych pred nimi kazdopadne uprednostnil reseni Apache/Tomcat. Vysoka spolehlivost se bezne dosahuje tim, ze se web/aplikacni/db servery umistuji do clusteru. Ten odkaz, ktery ma podporit autorovo tvrzeni, navic pusobi vylozene tragikomicky ;)
Co me ovsem trapi mnohem vic, je zminka o XML Filleru, ktery by omezoval pristup ke schrankam
na jednu platformu :(
Uz jsem ten dokument nasel, je to tady http://www.datoveschranky.info/clanek/84/ a pak odkaz "Zakladni informace". V tom PDF souboru se na strane 29 v bodu 4.5 pise o pristupu pres web service. Vi o tom nekdo neco ? Je nekde alespon ke stazeni WSDL, pripadne nejaky testovaci server ? Vzdyt uz to ma bezet za tri tydny.
K odpovedi od cloveka, co pise ze u toho byl ... bych mel upresnujici dotaz ... kdosi "zodpovedny" v nejakem rozhovoru tvrdil, ze 602XML filler MUSEL byt pouzity, protoze umi veci (casova razitka, podpisy a dalsi uzasne veci, kterym az tak nerozumim), ktere byly potreba, a jinak udelat nesly.
Vzhledem k tomu, ze se tvaris, ze do toho vidis, by me zajimal tvuj nazor. Diky
Java je pro velkou firmu nejsnazsi cesta, jak vyprodukovat uzivatelsky zcela neprivetivou aplikaci s teoretickym tvrzenim, ze to bude fungovat na jakemkoli systemu :-) V C++ by se to muselo napsat tolikrat, kolik ruznych systemu chcete podporovat, takze tudy cesta take nevede.
Moznosti webovych aplikaci se zlepsuji, takze pro jednoduche by to cele mohlo fugngovat v prohlizeci. Jediny problem je napriklad overeni el.podpisu apod., na to uz by musel byt modul v Jave.
Mimochodem naprosto nejsnazsi by bylo zivnostensky urad zrusit zcela. Pravo podnikat je jedno za zakladnich prav, nevim proc by ho mel schvalovat nejaky zbytecny urad. Vybirat dane/pojisteni by mohl jediny urad a k tomu by mela stacit jedina registrace s jedinym identifikatorem.
Mám malou firmu v IT oboru, a často kroutím hlavou nad tím, jak věci fungují/nefungují :)