Hlavní navigace

Když přesluhuje web

13. 7. 2008 17:33 Michal Černý

Vztah mezi redakčním systémem a webem je úzký. Platí však jaký RS takový web? A je vlastně potřeba pro dobrý a kvalitní stránky výkoný redakční systém? A co dělat když vám váš projekt přeroste přes hlavu?

Nedávno jsem četl nějaký blog bývalého redaktora Rootu, který si stěžoval na redakční systém, který je dle jeho slov slátanina. Důvodem je jeho již dlouhý a kulturně specifický původ.  Změnu RS u velkého serveru nemá rád nikdo. Pro techniky to znamená „překlopit“ starý web do nového systému, což je po konfiguraci asi největší martýrium. Obzvláště pokud je potřeba to dělat ručně,protože předchozí RS byl „čuňík“ a zdrojový kód je sice pro prohlížeč čitelný, pro člověka již méně a vyrábět nějaký skript bývá sice často dobré řešení, ale také docela náročné.

K tomu připočtěme to, že dnes nejsou in rámy, které v tomto směru mohly a často ulehčili práci. Vše zachraňují externí ccs soubory, které nabízejí jednoduchou změnu vzhledu. Ale to by musel stejně být RS kvalitní a dělat stránky čisté. Problém je v tom, jak si často RS vybíráme. Nikoli ten, který se dá nejsnáze změnit či nahradit (na to při výběru myslí jen málokdo), ale ten který má nejvíce funkcí, které potřebuji, nejsnazší ovládání (abych ušetřil za školení) a snadnou možnost konfigurace (protože většina z nás je více či méně líná).

Co ale dělat když našemu starému dobrému RS, který má teprve deset let (a spoustu různých záplat k různým příležitostem), dojde dech? pokud máte zdrojové texty v nějaké rozumné podobě, pak je přechod obvykle ne příliš bolestnou záležitostí. Pokud je ale vaším jediným pojítkem s minulostí starý web, potažmo jeho RS máme obvykle problém. Pokud je web velký a chrlí každý den několik článků, pak asi nejsnazší cestou je nějaký čas budovat dva weby, jeden oficiální se starým designem a RS a jeden nový v beta versi a za nějaký čas to vyměnit. Šance, že se na nějaký starý článek bude někdo dívat je malá a pokud ano, pak ho nalezne ve starší vzhledové podobě, což nebývá většinou žádná velká tragédie.

A proč to vlastně píši? Dost možná protože jsem na jednom nejmenovaném serveru na podobný RS narazil. Vzhled téměř čistě textový, zato editor, který neumí v přímé editaci tag <p> a ve vizuální po uložení uloží něco zcela jiného než zadáte je opravdový zážitek. Připočtěme to, že RS nemohl nikdy počítat s tím, že k němu někdo bude přistupovat skrze FF a tak je vzhledově nastaven na IE nebo že do čistého HTML po uložení nacpe spoustu značek, které jsou celkem k ničemu, je to docela o nervy. A jeho změna? Na tu nejsou lidi, chuť ani poníze… Tak už to někdy bývá.

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).