Spameři proti spamerům

Trocha investigativního blogování o pozadí jedné protispamové aktivity – bohužel s neveselým závěrem. Boj Maxima Černého (spamy.cz) se spamem má zajímavé souvislosti – a nadšenci, naivkové, a třeba i Vojtěch Bednář v článku Lupě, kteří podpořili či zpropagovali Den proti spamu, se možná podiví, čemu že to vlastně nepřímo zvedají pagerank.

Dle stránek Den proti spamu jsou partnerem spamy.cz – projekt NETWINGS SOLUTIONS / Maxim Černý. Při pohledu na ostatní tvorbu NETWINGS SOLUTIONS ale nemám nejlepší pocit.

http://www.youtobe-com.cz/ … parazitická stránka na překlep Youtube, „SEO“ pravděpodobně s cílem stáhnout nějaký traffic z fulltextu Seznamu – který je bohužel tak hloupý, že v navigačním dotazu nepozná překlep. Průměrná denní hledanost „youtobe“ na seznam.cz je 1714 dotazů – za tu známkoprávní prasárnu to autorům asi stojí. Projekt nechybí ani v odkazech na stránkách NETWINGS SOLUTIONS.

http://www.se­xydenik.cz/ … jakési softporno. Proti pornu nic nemám, proti spamu ale ano – a posuďte sami „hodnotný komentář“ na blogu . Ale jistě, třeba to není praSEOárna provozovatele, ale naopak… však i u těch mailových spamů je to možné.

Takže: Komentářoví spammeři v čele boje proti emailového spamu? Je mi líto, ale přijde mi to dost pravděpodobné.

A i pokud ne – etika podnikání založeného obecně na zhoršování použitelnosti webu je taky zajímavá. Tedy – není etika jako etika – mám trochu pocit, že etika většiny webtrhářů se dá shrnout do konstatování jsem ochotný dělat to, co mi vydělá peníze a nezavřou mě za to. (hm, ale: v čem jsou spameři horší?)

Bohužel se dál přirozeně nabízí i otázka, zda i Den proti spamu je skutečně motivován bojem proti spamu, nebo zda náhodou nejde hlavně o získání zpětných odkazů.


Poznámka: upozorňuji, že diskusi k tomuto postu budu moderovat. Pár spamerům už v žaludku ležím, a zkušenosti ukazují, že taková „náklonnost“ přináší „řadu“ věrných komentátorů – obvykle píšících pod různými nicky přes různé anonymizéry, proxy, a pod. Pseudoanonymní fantasmagorie, psychoanalytické rozbory, nadávky, atp. budu mazet.

(edit: menší stylistické korekce)

Doplnění o zajímavé odkazy – provozovatel spamy.cz si na spamování blogů dokonce založil živnost – spamovací službu komentujme.cz. Zkušenosti postižených např. na blogu Cheval Noir , rozbor u matějčíka

Update 12.11.2007

  • vyjádření Maxima Černého – názor si udělejte sami, vlastní obsažnější komentář ještě asi přidám.
  • Petr Canik (zputnik), hlavní tvůrce Dne proti spamu, spolupráci se spamy.cz ukončil, a i dalšími komentáři moje pochyby od Dni proti spamu víceméně rozptýlil – můj osobní názor teď je, že o dalších aktivitách Netwings nic nevěděl a měl tu smůlu, že se spojil s né zcela důvěryhodným partnerem

AddThis Social Bookmark Buttonpošli na vybrali.sme.sk

zputnik
zputnik (neregistrovaný)
9. 11. 2007 18:00 Nový

Zdravím, zajímavý článek

Zdravím, zajímavý článek. Abych trochu osvětlil situaci - sám jsem byl na začátku tohoto týdne zaskočen některými věcmi a požádal Maxe o vysvětlení celé situace. Z tohoto důvodu byla také otevřena diskuze přímo na http://www.denprotispamu.cz/viewtopic.php?f=10&t=23

Max přislíbil reakci během včerejšího večera nebo dneška. Sám čekám se svou reakcí, aby byla až po té jeho (i když můj názor asi trochu vyznívá už z mého příspěvku, kterým jsem na DenProtiSpamu.cz onu diskuzi otevřel).

Jana Pechová
Jana Pechová (neregistrovaný)
9. 11. 2007 19:59 Nový

Dobrý den, taky vybavuju si těch pár dnů

Dobrý den, taky vybavuju si těch pár dnů, kdy otravovali život na RKČ (http://renatac.bloguje.cz/) - příspěvky byly typu "červenou knihovnu bych nikdy nečetl", což na jinak poklidném webu, kde se čtenářky baví o svých oblíbených knížkách působilo docela podivně. Všechny tyto příspěvky měly jedno společné - v odkazu na web autora měly obdobné weby, které mají v patičce výše uvedou firmu. Takže jsem to brala jako pěkné PraSeo a vůbec jsem se nedivila, když odkazy byly hromadně promazány.

Takže když jsem zjistila, kdo stojí za dnem proti spamu jen nevěřícně jsem kroutila hlavou...

jk
jk (neregistrovaný)
9. 11. 2007 22:13 Nový

tak jsem si ještě pobrouzdal

tak jsem si ještě pobrouzdal, a vidím že práce pana Černého má netušené šířky i zákoutí

restauracepraha.cz - vysvětleni autora: Proč tato stránka vznikla a jaký má smysl?

Web restauracepraha.cz vznikl pro vyhledávače. Protože lidi na internetu hledají často frázi "restaurace praha", rozhodli jsem se vytvořit stránku, která bude první ve výsledcích vyhledávání. To, že jsme uspěli, je důkazem toho, že můžeme na první místa ve vyhledávačích dostat i Vaší restauraci.

a hlavně - komentujme.cz
http://chevalnoir.bloguje.cz/602945-komentujme-cz-wth.php
http://matejcik.bloguje.cz/602183-nove-druhy-spamu.php
a další a další. a spamem zřejmě bylo propagované i samotné spamy.cz.

[1] Oceňuji snahu něco s tím dělat, chápu že čekáte na reakci, ale jinak moc nevidím o čem diskutovat - je to prostě komentářový spam
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Koment%C3%A1%C5%99ov%C3%BD_spam),

Pokud se Maxim Černý míní vrátit do řad slušných tvůrců webu, přijatelným postupem podle mě je omluva spamem postiženým stránkám, zrušení spamovací služby komentujme.cz, a též zrušení spamy.cz (přesměrování jinam).

Aby českou autoritativní stránkou v oblasti spamu byly stránky spamera (i když komentářového)? Co je moc, to je příliš... stay tuned

Pavel
Pavel (neregistrovaný)
10. 11. 2007 9:31 Nový

add restauracepraha.cz: vám taková doména připadá problematická?

[3] add restauracepraha.cz: vám taková doména připadá problematická?
Na žádné značce neparatizuje a pokud její problematičnost spočívá pouze v názvu uzpůsobenému často hledanému výrazu, tak je IMHO zcela OK.
Že obsah nic nepřináší? To si osobně myslím o polovině stránek na netu.

Já
(neregistrovaný)
10. 11. 2007 11:46 Nový

Nejsem odborník, ale IMHO psaním článků

Nejsem odborník, ale IMHO psaním článků o, ve kterém jsou vypsané všechny tyhle obtížné stránky, na které profi-komentátoři odkazují, zvedá pagerank úplně stejně jako ty pitomé komentáře.

Takže pokud chceš o tomhle problému psát, použij radši obrázky s textem.

majitelka RČK

jk
jk (neregistrovaný)
11. 11. 2007 19:44 Nový

na druhou stranu píšu pro čtenáře, né pro vyhledávač

[5] na druhou stranu píšu pro čtenáře, né pro vyhledávač... z obrázku s textem se adresa těžko zkopíruje. pěkné řešení by byl neindexovatelný redirect

jk
jk (neregistrovaný)
11. 11. 2007 20:21 Nový

Doména ne, stránka ano

[4] Doména ne, stránka ano. Je to podnikání založené obecně na zhoršování použitelnosti webu pro lidi - vždyť autor přímo říká, že to je stránka pro vyhledávače, ne pro lidi - kdo na ní pod popisem ve vyhledávači

"Restaurace Praha | Pražská restaurace, Restaurace v Praze" Restaurace Praha - restaurace v Praze V praze najdete spoustu restaurací, kde si přijdou na své jak nenároční … restaurace praha. » Restaurants in Prague - english version.

klikne, je zjevně v naprosté většině "napálený" - místo informace o restauracích v Praze se dostane na reklamu "SEO"firmy.

k obsahu též...
http://en.wikipedia.org/wiki/Spamdexing

Samozřejmě, je to nedokonalost vyhledávače, že se stránka tohoto typu dostává na čelní pozice, na druhou stranu, o tom, kdo slabin vyhledávače využívá aby dostal na přední pozice podobné výtvory, si taky nemyslím nic dobrého. Na vyhledávačích závisíme všichni a traviči studní nikdy nebyli oblíbení.

Že SEO-komunita má vlastní etiku je jedna věc - "profesní etika" zakazuje některé prostředky. Na druhou stranu neuznávám ani "etické prostředky" použité ve prospěch svinstva. A etiku cíle lze snadno posoudit: pokud dělám SEO pro stránky, které bych chtěl z pohledu hledajícího na prvních místech vyhledávání najít, je cíl etický. Pokud "pro vyhledávače optimalizuji" sračky, nepřijde mi to jako slušná práce - byť metody mohou být ok.

zputnik
zputnik (neregistrovaný)
12. 11. 2007 10:18 Nový

jk, souhlasím

[7] jk, souhlasím. Když budu mluvit dostatečně obecně, pak jakékoliv podnikání na internetu "založené obecně na zhoršování použitelnosti webu pro lidi" není košér. Legálnost je jedna věc, etická stránka pak věc druhá.

Opět obecně - osobně jsem čím dál tím více alergický na weby s minimální vypovídací hodnotou, které jsou však nastaveny tak, aby je vyhledávače vyhodnocovaly jako relevantní. Když například narazím na web, který si klade za cíl "rozebírat téma autorského práva i z pohledu laika, i z pohledu právníka..." a najetí na web zjistím, že je z horní poloviny tvořen logem a "šikovně udělaným" Google Adsense a ze spodní poloviny zkopírovanými texty z Wikipedie, tak nevím, jestli se smát nebo brečet. Právně asi nenapadnutelné... na druhou stranu je to pro mě minimálně pěkná "kulišárna" (čti: sviňárna) na uživatele webu.

Věřím, že běh na dlouhou trať dá nakonec za pravdu těm, kteří weby píší opravdu k věci a seriózně.

Jana Pechová
Jana Pechová (neregistrovaný)
19. 11. 2007 12:03 Nový

http://www.misantrop .info/620039-maxim-c erny-komentarova

http://www.mi­santrop.info/620039-maxim-cerny-komentarova-sluzba.php

Fred
Fred (neregistrovaný)
20. 11. 2007 8:17 Nový

Profi-komentátor krásný novotvar, který si budu pamatovat

[5] Profi-komentátor krásný novotvar, který si budu pamatovat. Naprosto přesně vystihuje stav věci ;-)

YouTube.com
YouTube.com (neregistrovaný)
17. 1. 2008 0:45 Nový

no jo seznam, ten opravdu neznam :-)

no jo seznam, ten opravdu neznam :-)