Hyde park

U příležitosti 20 let Internetu v Česku jsem byl pozván do pořadu Hyde park v České televizi. Můj krátký vstup začíná v čase 28:45. Bohužel v tom nejlepším vypadlo spojení, takže bych na otázky chtěl odpovědět alespoň tady.

Soukromí

Na ochranu soukromí se ve Facebooku ohromně dbá. Když Zuck Facebook zakládal, tak si uvědomil, že naprostá většina lidí nestojí o to, aby své zážitky, dojmy a obecně jakékoliv informace o sobě prezentovali veřejně, ale že se o ně chtějí podělit jen se svými přáteli nebo jejich podmnožinou. Takže podle této myšlenky se Facebook vyvíjí.

Každý programátor ve Facebooku ví, že narušení soukromí uživatelů je prakticky ten největší průšvih, ke kterému může dojít. Je to dokonce horší, než když kvůli chybě programu nebo poruše techniky dojde ke smazání nějakých dat – ta jdou obvykle obnovit ze zálohy a i když tohle selže, tak je občas mají i sami uživatelé (např. nahrané fotky). A když ne, tak jde holt život dál, spousta zpráv na Facebooku má stejně jepičí život.

Narušení soukromí je ale neopravitelná chyba – jednou uniklou informaci už pod kontrolu nikdy nikdo nedostane. Tomu jsou přizpůsobeny i procesy ve Facebooku.

Snaha o zachování soukromí samozřejmě ale zkrachuje v okamžiku, kdy si uživatelé do přátel přidají lidi, které vůbec neznají, třeba jen proto, že mají hezkou profilovou fotku. Takhle několik „průniků“ na Facebook proběhlo. Je to totéž, jako když neznámému člověku na ulici začnete vyprávět, kdy jedete na dovolenou a kam schováváte klíče od bytu. Facebook s tím nemůže udělat vůbec nic snad kromě osvěty, takže to řeknu i tady – zveřejňujte příběhy jen lidem, pro které jsou určeny a kterým věříte, že informaci nepošlou dál. Nepřidávejte si do přátel každého, kdo vás o to požádá. Pokud chce sledovat vaše veřejné příspěvky, může se k jejich odběru přihlásit (pokud to povolíte), totéž můžete udělat vy.

Občas se také vynoří fámy, že Facebook žije z toho, že údaje uživatelů prodává. Skutečnost je taková, že s tímto přístupem by velmi brzy zkrachoval. Podívejte se, jak Facebook ve skutečnosti vydělává.

Fotky

Po vypadnutí spojení naservíroval Ondřej Neff takovou otázku, že mi bylo vyloženě líto, že na ni nemůžu odpovědět. Právě v týmu fotek totiž pracuji a chtěl jsem upozornit na nový prohlížeč, který jsme minulý týden spustili. Ten fotku prezentuje podle mě podstatně lépe a navíc dává víc prostoru komentářům, které jsou na Facebooku často stejně zajímavé jako fotka. Navíc jsem chtěl upozornit na to, že v nejbližší době se chceme zaměřit také na zvyšování kvality samotných fotek.

Lukáš Beran
Lukáš Beran (neregistrovaný) 158.194.80.---
15. 2. 2012 8:58 Nový

Re: Hyde park

Nové zobrazení fotek vypadá opravdu dobře. Dřívější verze byly hodně špatné, působily dost amatérsky. Zvýšení kvality fotek by byl dobrý krok vpřed za konkurencí v podobě Picasy, která má fotogalerii opravdu kvalitní a líbivou.

Ufik
Ufik (neregistrovaný) ---.fi.muni.cz
15. 2. 2012 10:34 Nový

Kdy to maji vysilat?

celé vlákno

Ne nahodou ve 20:... (puvodne bylo 28:...)

Michal Krsek aura:59
15. 2. 2012 13:25 Nový

Duvod vypadku

... mozna ta videokonference nesnesla product placement pres polovinu obrazovky.

Urcite mate ve facebooku nejaky lidi v marketingu, kteri s tim pomuzou.

Karel Řehák aura:29
15. 2. 2012 14:17 Nový

Restricted

A taky je to o tom naučit se používat skupinu Restricted, která přidávání do přátel u nepříliš důvěryhodných lidí řeší docela dobře :)

Pindal
Pindal (neregistrovaný) ---.151.broadband12.iol.cz
15. 2. 2012 14:59 Nový

Re: Hyde park

No jak je to všechno s tím soukromím růžové, pardon modré, že? A to již od počátku věků! Tak proč tomu výchozí hodnoty nastavení neodpovídaly?

K.J.
K.J. (neregistrovaný) ---.90.broadband5.iol.cz
15. 2. 2012 15:24 Nový

To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Celá beseda k 20 letům internetu v ČR právě spojením s J.Vránou ukázkově ilustrovala, jak na internet se stále nedá v ničem spolehnout. Nejprve J.Vránovi nebylo téměř nic rozumět, aby nakonec vše přestali přenášet.
Bohužel tohle byla typická ukázka principiální neschopnosti aplikačních programátorů, kteří jsou schopni věci ladit jen na dvou u sebe stojících počítačích. Nejsou prostě ze zásady ochotni se zabývat tím, co bude, když nebude dostatek přenosové kapacity. Normální člověk by totiž měl připravený v kapse mobilní telefon, aby v případě výpadku dovysvětlil věc po telefonu (když už vystupuje v přímém přenosu v televizi).
Ale ono vlastně vysvětlit něco tak, jak to J.Vrána udělal zde v článku pár frázemi, kvůli tomu je skutečně zbytečné platit peníze za telefonování. (Ovšem možná, že to právě pro onen hloupý obsah přerušili až v České televizi.) Zároveň to ale ukazuje, jak není možné hned tak něco věřit lidem jako Vrána, který ani netuší, co se může při internetovém spojení dít a možným problémům se pokud možno nějak snažit vyhnout. A podle mě zrovna takto tenhle člověk asi netuší, jaké skutečné problémy s ochranou dat v "jeho" Facebooku vůbec mohou nastat.

Jakub Vrána aura:77
15. 2. 2012 17:09 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Problémem nebylo spojení, které já mám vynikající a Česká televize jistě taky. Problémem byl podle všeho způsob, jakým komunikuje Skype, který pokud na sebe počítače přímo „nevidí“ (což nastalo pravděpodobně z obou stran), tak komunikuje přes tzv. supernody, což jsou obvykle počítače normálních uživatelů, kteří mají „viditelnost“ dobrou.

Takže než začnete ostatní lidi obviňovat z toho, že něčemu nerozumí, tak se nejprve ujistěte, že tomu rozumíte sám.

Ale souhlasím, že způsob přenosu byl trochu amatérský. Na druhou stranu - Hyde park se snaží používat Internetové technologie, které jsou k dispozici každému, takže použití Skype i v tomto případě chápu.

hudinx
hudinx (neregistrovaný) 212.79.108.---
15. 2. 2012 17:43 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Vtipné by bylo jako náhradní řešení použit videochat G+ :)

amihere
amihere (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
15. 2. 2012 18:50 Nový

prohlizec fotek

Proc mam takovy pocit, ze ten vas prohlizec fotek jako by z oka vypadl prohlizeci fotek z google+?

Michal Krsek aura:59
15. 2. 2012 22:32 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Jakube, jste si jisty, ze pouziti Skype bylo v tomto pripade licencne ciste? :-)

Nicmene predpokladam, ze ve Facebooku mate i nejake profesionalni nastroje pro vzdalenou spolupraci. A i ty lze vyuzit.

asdfqwer
asdfqwer (neregistrovaný) ---.206.broadband12.iol.cz
16. 2. 2012 2:21 Nový

Re: Hyde park

celé vlákno

Pokud vam prijde v pohode, ze facebook prodava reklamu zalozenou na tom, ze zna vase osobni udaje, co mate a co nemate radi, co delate, s kym se bavite, a nejprijde vam to jako narusovani soukromi, tak je mi vas opravdu lito... Hodne stesti do veku velkeho bratra.

Jakub Vrána aura:77
16. 2. 2012 2:56 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Přiznám se, že zkoumat rozpor s licencí mě nenapadlo. Ale nenašel jsem nic, čím bychom ji měli porušit - který bod konkrétně máte na mysli?

Ve Facebooku profesionální nástroje na spolupráci máme. Ale z České televize mi napsali, že zavolají tehdy a tehdy přes Skype, tak jsem to dál neřešil. Navíc jak jsem už psal - je možné, že to byl záměr.

Jakub Vrána aura:77
16. 2. 2012 3:02 Nový

Re: Hyde park

celé vlákno

To není tak, že by Facebook ty údaje vzal, dal je inzerentům a ti by podle toho sestavili reklamu. Inzerenti cílí na anonymní skupiny a párování provádí Facebook. Inzerenti netuší, kterým konkrétním lidem se jejich reklama zobrazuje.

A jako uživatel to osobně vítám - jsem mnohem radši, že se mi zobrazují relevantní reklamy, které mě můžou zaujmout (momentálně se mi nejvíc zobrazují poptávky po PHP programátorech v Silicon Valley), než reklamy, které mě vůbec zajímají (např. na vložky).

Brý den
Brý den (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
16. 2. 2012 11:26 Nový

Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

Česká televize si z diváků dělá dobrý den. Není to zdaleka vyjimečně, kdy je přenos skrze skype naprostou katastrofou. Vůbec volba této technologie je zcela zvrácená a nemohl ji udělat nikdo soudný, kdo věcem rozumí alespoň na úrovni poučeného laika. Ledaže by za to dostal od skypu všimné. Hydepark navíc stejně, pokud jde o to, co je ve vysílání, sám volá lidem a né lidé hydeparku. Takže výmluva o přibližování se lidem je celkem srandovní a působivá, leč naprosto falešná.

Myslím, že ČT jde hlavně o to, udělat reklamu vyvoleným produktům. Vyvoleným proto, protože jsou dobře využívány a zneužívány k politickým cílům. Skype pak zdá se je dobrý i k odposlechům (Pitr, kauza Megaupload). Nejmarkatněji to jde vidět právě u facebooku, který je schopen leccos (sice nepohodlného, ale legálního - i v českém jazyce) zcenzurovat velice rychle, ale třeba výzvy k násilí při předvolební kampani do poslanecké sněmovny nebo řadu zjevně falešných profilů fb toleroval řadu týdnů, měsíců, možná dodnes.

Myslím, že česká televize je velice tučně námi placená a i když rozpočet této organizace plné korupci jakože odsuzujících novinářů a celebrit je utajován, protože my z plébsu bysme mu prý neporozuměli, tak bych si dovolil tvrdit, že by se v něm náklady na zajištění spolehlivějšího přenosu snadno ztratily a diváci by tak nemuseli u vysílání vládní televize ještě více trpět.

Brý den
Brý den (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
16. 2. 2012 11:43 Nový

Re: Hyde park

celé vlákno

"Občas se také vynoří fámy, že Facebook žije z toho, že údaje uživatelů prodává. Skutečnost je taková, že s tímto přístupem by velmi brzy zkrachoval. Podívejte se, jak Facebook ve skutečnosti vydělává."

Mám dotaz: pokud albert prodává prošlou šunku, která je cítit octem myslíte, že to v reklamním letáku přizná nebo tam je napsáno něco jako vždy čerstvé ? :-) Jedna věc je běžný business model a druhá věc je pak spolupráce s tajnými službami či zájmovými skupinami velkokapitálu.

A pan "Zuck" už je znám tím, že je schopen vyjebat i s nejbližším kamarádem, který stál s ním na počátku FB, tak proč by nevyjebal, když to pro něj bude výhodné i s uživateli? Jedním z nejvýznamějších investorů ve FB je ruská firma s vazbami na jednoho z největších ruských mafiánů (toho času ve vězení a bohatě mediálně podporovaného ze západu). Takže co se s těmi daty děje, jak jsou zneužíváná apod. to těžko někdo i jen tuší a ti, kdo to ví, jsou dobře vybraní a dobře placení za to, aby o tom mlčeli.

xt
xt (neregistrovaný) 2001:4ba8:101:----:----:----:----:----
16. 2. 2012 14:46 Nový

Re: Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

No jeste by stalo za pokus vysvetlit jakou souvislost ma FB a pan Vrana s 20 lety internetu u nas... dovolim si tvrdit ze zadnou a internet tady spokojene fungoval pred obema zminenymi a bude i po nich.

Dan Ohnesorg aura:97

Re: Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

Nahodou Hydepark uz jednou Google Hangout pouzil.

Kazdopadne primarni problem je, ze ten pocitac ze ktereho volaji neni pripojeny do Internetu. Je pripojeny jen do intranetu CT a peclive zasikanovany, aby ho nekdo nehacnkul. Potom se nikdo nemuze divit, ze i vir jako je skype ma potize prolezt.

Michal Krsek aura:59
16. 2. 2012 16:38 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Napriklad me napad paragraf 4.2.(d) ve zjevne snaze delat zamestnavateli reklamu :-)

Nicmene samozrejme plati pravidlo: Lev mysi nechyta, takze po Vas pravdepodobne komando Skype nevystartuje.

Michal Krsek aura:59
16. 2. 2012 16:44 Nový

Re: Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

Totez muzeme rict o vsech zucastnenych (o nekterych vic nez o jinych) :-)

Ja bych si naopak rad poslechl nazory/vzpominky Jirky Orsaga nebo nejakeho cloveka, ktery stal nekde na zacatku Internetu. Jon Postel uz je bohuzel na pravde bozi, ale Steve Crocker byl zrovna ten den v CR.

Michal Krsek aura:59
16. 2. 2012 16:46 Nový

Re: Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

Nicmene v objektech CT se da samozrejme zridit nezavisla trasa, ktera je pripojena primo (mimo velky firewall). Jenom je to boj, ktery redakce Hydeparku pravdepodobne vzdala.

Jakub Vrána aura:77
16. 2. 2012 17:16 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Předem bylo avizováno, že jsem zaměstnanec Facebooku, takže když by to svítilo celou dobu pod mým jménem, tak by to asi bylo v pořádku, ne? A když mám na sobě mikinu (kterou ostatně nosím i normálně) s tímto nápisem, tak v tom žádný velký rozdíl nespatřuji.

xt
xt (neregistrovaný) 2001:4ba8:101:----:----:----:----:----
16. 2. 2012 19:11 Nový

Re: Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

Hydepark jsem nevidel a nebyt Vaseho blogu, ani nevim ze se snazili natocit neco o internetu. Kazdopadne pokud tam byl i pubescent Cendra, mohlo se to jmenovat spis 20 let degradace internetu v Cesku.
Nemel jsem to stesti byt u uplnych pocatku, porad ale nostalgicky vzpominam na doby kdy se vetsina uzivatelu schazela a osobne znala z BBS. Takze musim souhlasit s Michalovym prispevkem o kousek vys, ze historie ceskeho internetu je rozhodne zajimavejsi nez tech nekolik nejznamnejsich webovych sluzeb.

qeewqewq
qeewqewq (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
16. 2. 2012 20:50 Nový

Reklama na Facebook?

Kolik Mr. Vrana ci jeho zamestnavatel zaplatil CT za tuto reklamu na Facebook?

Michal Krsek aura:59
17. 2. 2012 15:57 Nový

Re: Opakované výpadky při použití skypu na čt

celé vlákno

Vzdyt pisu, ze by se to dalo rict o dalsich jmenovanych. Nicmene treba Pavel Zima ma ponekud delsi historii na Internetu (a jistou reputaci jako osoba), totez muzeme rict o Ondrejovi Neffovi.

Pro me by se hodne blizila idealu diskuse Gruntorad, Orsag, Crocker (pokud nemame dost zahranicnich hostu).

Tomáš Kápl aura:10

Geolokace

celé vlákno

Jakube, mohl bych mít také jednu otázku k prohližeči fotek? Nebude někdy spolupracovat s EXIF informacemi? Například nechápu, proč mám ručně zadávat čas vyfotografování. (nemohl bych ho například jen potvrdit?) Chápu, že u geolokace je problém, že FB chce mít data propojená s vlastními pages. Ale není ani zde možné umožnit nějakou nápovědu podle dat z EXIF? Chystá se tým kolem fotografií něco změnit a využívat tyto informace?

Honza
Honza (neregistrovaný) 94.230.156.---
20. 2. 2012 19:38 Nový

Dobrej fór

celé vlákno

"Na ochranu soukromí se ve Facebooku ohromně dbá."

To je skoro jako "Cikán studuje při zaměstnání."

Andrew
Andrew (neregistrovaný) ---.uran.prg.mynet.cz
22. 2. 2012 10:51 Nový

Re: To není schopen J.Vrána zajít k dobře připojenému počítači?

celé vlákno

Právě to, že byl použit Skype, považuji za amatérismus ČT. Každý běžný uživatel ví, že spoléhat na kvalitu videokonference se u Skypu prostě nedá. Kolik už jsem zažil takto "zmršených" sezení. Existuje přece mnoho lepších řešení, i když chápu, že pro ČT je to takto nejjednodušší, protože "Skype přece má každý již nainstalovaný".
ČT zatím stále ještě žije ve světě spojů a když se snaží využívat počítačové technologie, zapomíná, jaký je hlavní rozdíl mezi těmito dvěma světy.

citace
citace (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
22. 2. 2012 21:35 Nový

Re: Dobrej fór

celé vlákno

„éra soukromí na Internetu je pryč“ "lidé soukromí nepotřebují a nechtějí, nemají obavy ze zneužití" Zuckerbergovo vyhlášení vzbudilo velkou pozornost, dokonce například odmítavou reakci Evropské komise, která naopak chce vytvořit tvrdší soubor pravidel pro ochranu soukromí (nejen) na Internetu. Zdroj: lupa.cz

Pan Vrána asi není placen jen za programování, ale i za lživá PR. Proč ne. Každá zelený papírek dobrý.

Jakub Vrána aura:77
23. 2. 2012 7:05 Nový

Re: Dobrej fór

celé vlákno

Za žádné lživé PR placen nejsem. Prostě jsem jen popsal, jak se na soukromí koukáme vevnitř Facebooku pohledem vývojářů.

citace
citace (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
24. 2. 2012 11:33 Nový

Re: Dobrej fór

celé vlákno

pokusím se vám uvěřit, ale pokud to tedy děláte zadarmo a dobrovolně, pak mi to přijde ještě smutnější..

Zdenek
Zdenek (neregistrovaný) 85.119.89.---
25. 2. 2012 13:05 Nový

Re: Dobrej fór

celé vlákno

prostě klasický výplach mozku u zaměstanců, ale když za tu firmu kope, tak je to pochopitelné.. :)

Jakub Vrána aura:77
26. 2. 2012 5:43 Nový

Re: Geolokace

celé vlákno

Ano, pracujeme na tom. Vytáhnout ty informace není problém, případně je i propojit s ostatními daty. Musíme ale respektovat soukromí uživatelů, takže to nelze udělat plně automaticky. Musí to tedy fungovat tak, že uživatelům zveřejnění těchto informací nabídneme, ale nikdy nesmí mít pocit, že se to děje za jejich zády.

Opravdový odborník :-)
Opravdový odborník :-) (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
26. 2. 2012 18:30 Nový

Supernody

celé vlákno

Problémem nebylo spojení, které já mám vynikající a Česká televize jistě taky. Problémem byl podle všeho způsob, jakým komunikuje Skype, který pokud na sebe počítače přímo „nevidí“ (což nastalo pravděpodobně z obou stran)

Připojení bez veřejné IP adresy považujete za vynikající? Já tedy ne.

Supernody nejsou příčina problému – je to akorát způsob, jak zajistit alespoň nějaké spojení lidem s naprosto zoufalou konektivitou (lidem, kteří ve skutečnosti ani nejsou připojeni k Internetu).

Diskobolos
Diskobolos (neregistrovaný) 2a00:1028:401:----:----:----:----:----
24. 4. 2012 16:28 Nový

Kde se bere tolik zášti?!

celé vlákno

Ti z vás, kteří Jakuba osočují z neznalosti, z PR pro FB a jiných nesmyslů jsou zakomplexovní hlupáci. To, že někdo nemá rád FB neznamená, že to přenesu do osobní roviny. Jakub toho pro php komunitu dost udělal a taková má být jeho "odměna"?! Nestačím se divit... Stydím se některé diskutující. :-(
@redakci - ty captchy jsou nečitelné (zvuk nemám k dispozici) :-(

Tomáš Adamov aura:41

Re: Kde se bere tolik zášti?!

celé vlákno

S tim mohu jen a jen souhlasit. Trefne ! Jakub mi mnohokrat nezistne vytahl trn z paty, je to vynikajici odbornik a fajn clovek. Ti co tady na nej kydaji hnuj jsou bud to hlupaci nebo zavistivci, pripadne oboji. Jakube nenech se otravit od takovych nicek, stale existuje nasobne vice lidi, kteri si Te vazi.

honzar
honzar (neregistrovaný) 89.177.125.---
28. 10. 2012 2:54 Nový

Re: Kde se bere tolik zášti?!

celé vlákno

Ještě bych připojil, že ať se člověku FB líbí nebo ne, je třeba trocha pokory. Přece jenom je to zajímavý kus aplikace a každý kdo se k oboru jen nachomejt by to (dílo i tvůrce) měl ocenit.