Kdo je to UX designér?

UX designér neboli User eXperience designer se zaměřuje na různé aspekty interakce uživatele a produktu (webu, kamenného obchodu, služby atd.). Termín UX designér se dá volně přeložit jako designér uživatelské zkušenosti nebo prožitku, tedy toho, co uživatel prožívá při používání nějakého produktu. Cílem UX designéra je navrhovat produkty, které budou mít dobrý uživatelký prožitek. 

UX designér se nezabývá jen samotným produktem, ale zabývá se celým ekosystémem okolo daného produktu. Bere v potaz všechny potenciální styčné elementy jako je třeba tištěná brožurka, webová stránka, newsletter, call centrum, obsluha v ochodě nebo třeba i balení výrobku. 

Kde se nachází UX designér při vývoji webu.

UX designér neřeší jen weby. Web může použít jako nástroj k řešení problémů, ale primárně nemá s tvorbou webů příliš společného. Web je pro UX designéra pouze nástrojem, za 100 let může UX designér k tomuto účelu využívat třeba mozkovizi. Nikomu nevyřešíte UX jeho kamenného obchodu tím, že mu jen navrhnete internetový obchod. Vyřešili jste tím jen jednu část, další vás čekají (kamenný obchod, obsluha v ochodě, venkovní reklama atd.)

UX designér usiluje o vybudování pozitivního vztahu s uživatelem. UX designér zjišťuje, jak uživatelé věci chápou a touží poznat jejich potřeby a zvyklosti. Měly by do toho spadat i různá omezení, ať už fyzická či kognitivní. UX designér má vycházet ze skutečného porozumění cílových uživatelů, měl by to být tedy člověk s vysokou schopností empatie. Pokud někdo přistupuje k UX designu bez takovéhoto porozumění, nepovažuji to za UX design.

Interakční designér (interaction designer) a informační architekt (information architect) nejsou UX designéři, protože svou prací ovlivňují zejména kvalitu webu a ne uživatelský prožitek vytvářený na základě produktu jako celku. Interakční designéři navrhují dialog, který uživatel povede s daným produktem – např. s webovou stránkou, mobilním telefonem, bankomatem atd. Informační architekti hledají způsoby jak uspořádat informace do logické struktury. UX designér vytváří koncepty a definuje posloupnost interakcí mezi uživatelem a systémem.

UX designér navrhuje produkty a služby s cílem dosáhnout předem naplánovaného prožitku na straně uživatele. UX designér je zodpovědný za návrh, který bude funkční, použitelný, užitečný, smysluplný a řešící problém.

UX designér ve své práci využívá poznatky z mnoha oborů – psychologie, antropologie, sociologie, informatika, grafický design, průmyslový design, komunikační design, kognitivní věda atd.

Přidávat nové názory je zakázáno.