Stodolarový laptop - stojí o něj někdo?

Vždy, když jsem si četl o 100 dolarovém laptopu, tak jsem byl skeptický a říkal jsem si, zda se někdo těch lidí zeptal: Chcete ho? Nechtěli by raději doktory, studny? Vážně budou chtít do své chýše počítač? Nebudeme jim vnucovat něco co nechtějí?

Dnes jsem si přečetl článek o Libérii a pochyby mě opustily. Dovolím si ocitovat kritickou pasáž:

V Libérii není jeden metr drátu, který by rozváděl pro veřejnost elektřinu. S jedinou výjimkou: asi dvě ulice hlavního města jsou osvětlené, ovšem opět za pomocí generátorů. A díky mezinárodní podpoře.

Jedním z paradoxů Libérie je, že zde sice není elektřina, zato několik operátorů mobilních telefonů. A mobily jedou. Lidé je mají a používají. Myslím, že mobily budou jedním z hnacích motorů rozvoje, ve třetím světě vůbec. Dávají lidem možnost komunikace, dovolání se lékaře či policie, ačkoli v Libérii by zatím policie neměla čím přijet. Dávají také pocit sociálního postavení, možnost mít své slovo.

Takže o úspěchu teď nepochybuji. Pokud tam není elektřina, ale lidé aktivně používají mobily, tak budou používat i počítače. A připojení k netu, přes mobil už vlastně mají.

To přinese lepší komunikaci a to snad i lepší život. Konec konců, právě nedostatek komunikace byl důvod, proč se tato africká země ocitla v troskách.

MaLer
MaLer (neregistrovaný)
3. 4. 2006 17:02 Nový

No a hlavne stale plati, ze z tohohle

No a hlavne stale plati, ze z tohohle, pokud se to bude prodavat za 200 USD v rozvinutem svete, porad muze bejt dobrej prodejni akrtikl

jilm
jilm (neregistrovaný)
3. 4. 2006 17:44 Nový

Hlavně kdyby ten laptop pro Afričany také v Africe

Hlavně kdyby ten laptop pro Afričany také v Africe vyráběli.

Abraxis
Abraxis (neregistrovaný)
3. 4. 2006 18:30 Nový

Tyjo, to musi byt fakt super byznys dovazet do Liberie baterky!

Tyjo, to musi byt fakt super byznys dovazet do Liberie baterky! (kdyz tam nemaji ani metr dratu, ale spoustu mobilu, tak je nemaji ani kde nabit...)

ondra
ondra (neregistrovaný)
3. 4. 2006 20:08 Nový

Nejde prece o laptop do chyse

Nejde prece o laptop do chyse. Ale pro laptop do uceben, kde se budou lidi schazet a tam vzdelavat.

Abraxis
Abraxis (neregistrovaný)
3. 4. 2006 21:41 Nový

Presne tak

Presne tak. Jak se pise na strankach projektu, tak cilem nejsou zeme, kde nemaji deti co jist, ale zeme typu Vietnam, Egypt apod.

Kuruteku
Kuruteku (neregistrovaný)
4. 4. 2006 9:42 Nový

Ten laptop přece nebyl myšlen pro obyčejné lidi do chýše

Ten laptop přece nebyl myšlen pro obyčejné lidi do chýše, ale třeba pro úředníky státní správy a podobně. A pokud vím, tak měl mít kliku, jejímž točením by se nabíjela baterie (to není vtip, tak se to skutečně plánovalo).

Miroslav Suchy
Miroslav Suchy (neregistrovaný)
4. 4. 2006 15:06 Nový

Videli jste v uvedem clanku fotku bodovy tamniho soudu?

Videli jste v uvedem clanku fotku bodovy tamniho soudu? Tak presne to je naplneni me prestavy slova chyse. A ten laptop neni pro uredniky, ale pro deti. Viz laptop.org (maji to i v nazvu).

Jano
Jano (neregistrovaný)
4. 4. 2006 16:07 Nový

Ja si myslim, ze deti tam potrebuju ucebnice

Ja si myslim, ze deti tam potrebuju ucebnice. Papierove su drahe a tazko updatovatelne, takze nejaky ten elektronicky papier, alebo laptop, na ktorom by mohli byt zobrazovane ucebne texty a obrazky pre kazdy predmet a triedu, by sa tam naozaj hodil. Nieco ako elektronicka kniznica. No a ked budu mat pouzitelnu kniznicu, budu sa moct ucit, byt vzdelanejsi a nakoniec a casom aj sebestacnejsi. O to tu asi ide.

Janek
Janek (neregistrovaný)
7. 4. 2006 15:56 Nový

to Jano

to Jano: správný argument, papírové učebnice jsou drahé, stodolarový laptop se zřejmě hodí i pro země jako Čína a Indie, kam se může distribuovat v řádu stamilionů kusů. Milión kusů pro Česko yb také nebyl amrný počin. V roce 2010 by cena měla klesnout na 50 USD.

Přidávat nové názory je zakázáno.