Etarget a filtr portálů. Opravdu?

Etarget má zajímavou vlastnost. Filtr portálů. Jenže tak nějak není aplikován na všechny. A navíc se o tom nemáte šanci dozvědět, pokud se nehrabete v access logu.

Ale začněme od začátku. Etarget zavedl před nějakou dobou filtr potálů. Můžete si pro jednotlivé portály a jednotlivé techniky (fulltext, články, katalogy) zakázat zobrazování své reklamy na daných webech. Samozřejmě první co jsem si zakázal bylo zobrazování na mých vlastních stránkách. A asi před čtvrt rokem jsem si udělal čas a prošel si access logy a zkusil si vyhodnotit úspěšnost jednotlivých portálů, z kterých chodily návštěvníci zkrze eTarget.

Úplně nejhůře a první na mě vypadla doména prdelky.cz, které se skrze title vydávaly za ameterky.cz a s níž měla identický obsah. A jak jsem brzy zjistil, takových domén je mnohem více a zdaleka se nejedná jenom o erotické domény. Všechny mají stejný obsah: po stranách grafickou reklamu a uprostřed odkazy eTargetu, které se tváří jako nějaký katalog (k dokonalosti přivedeno na hardware.cz).

Tyto stránky se tváří jako součást sítě NMG Udělal jsem si předběžný seznam stránek sítě NMG. V abecedním pořadí a seznam učitě není kompletní:
http://caravany.cz/
http://czech-girls.cz/
http://numero­logie.cz/
http://www.afro­dita.cz/
http://www.ama­terky.cz/
http://www.au­todoprava.cz/
http://www.call-girls.cz/
http://www.di­gitalnifoto.cz/
http://www.dum.cz/
http://www.ero­tic.cz/
http://www.game.cz/
http://www.har­dware.cz/
http://www.krej­covstvi.cz/
http://www.maps.cz/
http://www.nb.cz/
http://www.ne­alko.cz/
http://www.ou­tdoor.cz/
http://www.plav­ky.sk/
http://www.prdel­ky.cz/
http://www.pri­vat.info/
http://www.snow­board.cz/
http://www.spa­nelstina.cz/
http://www.sprin­t.cz/
http://www.sta­vebniny.cz/
http://www.ve­letrhy.cz/
http://www.wifi.cz/
http://www.ze­leznice.cz/

a nejlepší je http://templa­te.one.cz/, kde stačí doplnit správný parametr: http://templa­te.one.cz/?di­rectdomain=har­dware.cz a máte krásnou stránku na tyto domény.

Takové stránky jsou určitě v pořádu, jenže jako zadavatel reklamy k nim mám velké výhrady. Z takové stránky nejde odejít jinak než kliknutím na reklamu. Zatímco na běžných stánkách s reklamou na odkazy klikají lidé, kteří mají alespoň vlažný zájem. Zde klikne naprostá většina ve snaze dostat se dál. Dosahuje se tak minimálně řádově většího prokliku. Jenže i řádově menší výtěžnosti. Má-li pro mě, zadavatele reklamy, normální proklik cenu 1 Kč, pak na takovémto portálu má pro mě cenu 0,1 Kč. Možná ještě méně.

Zatím si nestěžuji. Je to byznys a tyto stránky mi negenerují zisk, tak je jednoduše zakážu ve filtru portálů na eTargetu. Jenže ouha, žádná taková doména tam není! Chytám se stébla – v pravém horním rohu stránek sitě NMG je vyhledávací box portálu 1.cz. Zkouším zakázat tento. Nic – odkazy se stále zobrazují. Zkouším zakázat většinu portálů. Nic – odkazy se v síti NMG zobrazují stále.

Nastal čas kontaktovat eTarget. Ve svém emailu popisuji svůj problém a obratem se od pana Hložka dozvídám, že stránky jsou opravdu zahrnuty pod 1.cz a že si ho mám ve filtru portálu vypnout. Kontruji tím, že to nepomáhá. Pan Hložek se mi omluvil a po technické konzultaci mi odpověděl, že v tomto případě je třeba vypnout zobrazování na portálu 1.cz a zároveň i „Vyhledávání katalog“. Což ovšem vypne zobrazování ve všech katalozích. Filtr u domény 1.cz totiž nemá položku pro katalog! Je fakt, že to funguje. V síti NMG se už má reklama nezobrazuje. Jenže se také nezobrazuje v žádném jiném katalogu!

Na mé emailové (před měsícem) i telefonické (před týdnem) dotazy, že bych si rád nechal zobrazovat reklamu v katalozích, ale ne v síti NMG jsem dostal od pana Hložka odpověď, že se pokusí od techniků získat odpověď, ale zatím jsem žádnou nedostal.

Pokračování příště? Uvidíme.

Richi
Richi (neregistrovaný)
19. 2. 2007 8:15 Nový

Tak to jsem myslel že v etargetu takové stránky ani neberou za

Tak to jsem myslel že v etargetu takové stránky ani neberou za partnery, fuj! tohle je hnus! zkus je urgovat co s tím je nebo co s tím hodlají dělat?!

jouda
jouda (neregistrovaný)
19. 2. 2007 8:46 Nový

Je to hnus, sám mám nastaven filtr, tak asi nic

Je to hnus, sám mám nastaven filtr, tak asi nic, nekontroloval jsem to. Příště už na etargetu nebudu nic propagovat.

Ctenar
Ctenar (neregistrovaný)
19. 2. 2007 10:57 Nový

Take jsem portalem v etargetu a tahle vec se me nelibi

Take jsem portalem v etargetu a tahle vec se me nelibi. Psal sem na etarget 12.1.2007 a odpoved neprisla

Jsou to vemy MFE, a rekl bych ze skodi jak etargetu tak i nam vsem. A vzhledem k tomu jak spatne mam ve smlouve s etargetem definovanou vyhradnost, nebude problem od nich odejit k necemu lepsimu.

..
priklad http://www.keywords.cz/maledivy-last-minute/

Dotazy:
1) placena reklama neni nijak oznacena, to je myslim jedna z podminek, jedna se u tohoto pripadu o poruseni podminek nebo se nejak zmenily?
2) namisto 5 ti reklamnich odkazu jich tam je 10 coz je take zvlastni

Vojtěch Semecký
Vojtěch Semecký (neregistrovaný)
19. 2. 2007 15:25 Nový

ad2) Od jisté doby je počet reklamních odkazů v eTargetu nastavitelný

ad2) Od jisté doby je počet reklamních odkazů v eTargetu nastavitelný (je tam na to parametr). Vyžádejte si aktuální technickou specifikaci, je tam i pár dalších nových parametrů, které se hodí.

jk
jk (neregistrovaný)
20. 2. 2007 1:50 Nový

Síť NMG?

Síť NMG? Co byste čekali od bývalých doménových spekulantů z one.cz - značka s dlouholetou tradicí v oblasti internetového svinstva.

Ale že na jejich "hodnotném webovém obsahu" běží etarget a nedá se to snadno vypnout je zajímavé, dokud to tak bude bude, tak etargetu ani halíř.

lehkoživka
lehkoživka (neregistrovaný)
20. 2. 2007 9:53 Nový

co to znamená, že je počet odkazů nastavitelný?

[4] co to znamená, že je počet odkazů nastavitelný? kde je ten parametr?

Pepa Kovář
Pepa Kovář (neregistrovaný)
20. 2. 2007 10:22 Nový

Dobry den,

Dobry den,
dovoluji se vyjadrit k tomuto clanku a zaroven se omluvit panu Suchemu, za chybnou napovedu - prdelky.cz jsou soucasti domenoveho katalogu, ktery ma nekolik desitek domen, ktere jsou vsak brany jako kategorie katalogu jako napr. parfemy.cz, dum.cz, stavebniny.cz... Tento domenovy katalog se porad tvori a ja jsem bohuzel chybne sdelil kolegovi, at pro pripad, kdy si jej nekdo bude chtit vypnout, tak si ve filtru zatrhne 1.cz - to byla chyba, ve filtru se ma zatrhnout domenovy katalog... Pracujeme momentalne na tom, aby ve filtru byly uvedeny i jednotlive kategorie specialne tohoto domenoveho katalogu ( domen ). Samozrejme tam nemuzou byt vsechny katagorie vsech nasich katalogu - jen annonce.cz jich ma stovky... Kazdopadne filtr funguje a nasi inzerenti ho pouzivaji.
Jeste jednou se omlouvam, dekuji za clanek a preji hezky den, Pepa Kovář

Ctenar
Ctenar (neregistrovaný)
20. 2. 2007 11:52 Nový

Hodila by se jeste funkce "reverzniho" hledani

[7] Hodila by se jeste funkce "reverzniho" hledani, tj zadam domenu nebo url na ktere vidim etarget reklamu a vyjede me to seznam (pravdepodobne vzdy s jednou polozkou) obsahujici dane "katalogy" ktere se daji vyfiltrovat.

Michal
Michal (neregistrovaný)
20. 2. 2007 12:36 Nový

Případy jako tenhle stále zřetelněji ukazují

Případy jako tenhle stále zřetelněji ukazují, že do budoucna budeme muset situaci v doménových jménech nějak řešit - například vázat držení domény na konkrétní obsah, potažmo poskytovat domény pouze proti předložení "autorského záměru".

Takovéhle týpky, které blokují desítky domén tvořených obecnými slovy a publikují na nich v nejlepším případě linkfarmy nebo automaticky generovanou reklamu, je nutné z internetu vymlátit. Jestliže někdo dlouhodobě nemá pro doménu obsah, neměl by vůbec mít právo tuto doménu držet.

Rovněž bude potřeba zatočit s jedinci, kteří si registrují různé varianty téhož doménového jména a pak je směrují na stejný webový projekt. Smysluplných kombinací písmen je omezené množství a když si každý jouda registruje deset až dvacet variant podobného shluku písmen, efektivně tím zablokuje dalších devět až devatenáct webových projektů...

Richi
Richi (neregistrovaný)
20. 2. 2007 15:16 Nový

Pane Kovář,

Pane Kovář,
taky jsem klientem i partnerem a pokud si pamatuju bylo kdysi podmínkou že web musí mít alespon nějaký obsah a určitý počet hledání/návštevnost denne ... tohle už dnes neplatí když jsou reklamy na takových webech jak je popsané v článku?
Domény bez obsahu, pouze reklamní odkazy ... pro AdSense se to jmenuje MFA tohle je evidentně MFE (made for etarget) ...

Miroslav Suchy
Miroslav Suchy (neregistrovaný)
21. 2. 2007 7:51 Nový

Tak polozka domenovy katalog se zda byt opravdu to prave

[7] Tak polozka domenovy katalog se zda byt opravdu to prave. Částečně se omlouvám za to že to nejde vypnout, ale stejně si myslím, že takové weby by v reklamní síti neměli co dělat. Aspoň pokud pro ně nejde nastavit jiná cena než pro "běžné" weby.

Přidávat nové názory je zakázáno.