Hlavní navigace

Etarget a filtr portálů. Opravdu?

26. 4. 2007 18:50 (aktualizováno) | suchy

Etarget má zajímavou vlastnost. Filtr portálů. Jenže tak nějak není aplikován na všechny. A navíc se o tom nemáte šanci dozvědět, pokud se nehrabete v access logu.

Ale začněme od začátku. Etarget zavedl před nějakou dobou filtr potálů. Můžete si pro jednotlivé portály a jednotlivé techniky (fulltext, články, katalogy) zakázat zobrazování své reklamy na daných webech. Samozřejmě první co jsem si zakázal bylo zobrazování na mých vlastních stránkách. A asi před čtvrt rokem jsem si udělal čas a prošel si access logy a zkusil si vyhodnotit úspěšnost jednotlivých portálů, z kterých chodily návštěvníci zkrze eTarget.

Úplně nejhůře a první na mě vypadla doména prdelky.cz, které se skrze title vydávaly za ameterky.cz a s níž měla identický obsah. A jak jsem brzy zjistil, takových domén je mnohem více a zdaleka se nejedná jenom o erotické domény. Všechny mají stejný obsah: po stranách grafickou reklamu a uprostřed odkazy eTargetu, které se tváří jako nějaký katalog (k dokonalosti přivedeno na hardware.cz).

Tyto stránky se tváří jako součást sítě NMG Udělal jsem si předběžný seznam stránek sítě NMG. V abecedním pořadí a seznam učitě není kompletní:
http://caravany.cz/
http://czech-girls.cz/
http://numero­logie.cz/
http://www.afro­dita.cz/
http://www.ama­terky.cz/
http://www.au­todoprava.cz/
http://www.call-girls.cz/
http://www.di­gitalnifoto.cz/
http://www.dum.cz/
http://www.ero­tic.cz/
http://www.game.cz/
http://www.har­dware.cz/
http://www.krej­covstvi.cz/
http://www.maps.cz/
http://www.nb.cz/
http://www.ne­alko.cz/
http://www.ou­tdoor.cz/
http://www.plav­ky.sk/
http://www.prdel­ky.cz/
http://www.pri­vat.info/
http://www.snow­board.cz/
http://www.spa­nelstina.cz/
http://www.sprin­t.cz/
http://www.sta­vebniny.cz/
http://www.ve­letrhy.cz/
http://www.wifi.cz/
http://www.ze­leznice.cz/

a nejlepší je http://templa­te.one.cz/, kde stačí doplnit správný parametr: http://templa­te.one.cz/?di­rectdomain=har­dware.cz a máte krásnou stránku na tyto domény.

Takové stránky jsou určitě v pořádu, jenže jako zadavatel reklamy k nim mám velké výhrady. Z takové stránky nejde odejít jinak než kliknutím na reklamu. Zatímco na běžných stánkách s reklamou na odkazy klikají lidé, kteří mají alespoň vlažný zájem. Zde klikne naprostá většina ve snaze dostat se dál. Dosahuje se tak minimálně řádově většího prokliku. Jenže i řádově menší výtěžnosti. Má-li pro mě, zadavatele reklamy, normální proklik cenu 1 Kč, pak na takovémto portálu má pro mě cenu 0,1 Kč. Možná ještě méně.

Zatím si nestěžuji. Je to byznys a tyto stránky mi negenerují zisk, tak je jednoduše zakážu ve filtru portálů na eTargetu. Jenže ouha, žádná taková doména tam není! Chytám se stébla – v pravém horním rohu stránek sitě NMG je vyhledávací box portálu 1.cz. Zkouším zakázat tento. Nic – odkazy se stále zobrazují. Zkouším zakázat většinu portálů. Nic – odkazy se v síti NMG zobrazují stále.

Nastal čas kontaktovat eTarget. Ve svém emailu popisuji svůj problém a obratem se od pana Hložka dozvídám, že stránky jsou opravdu zahrnuty pod 1.cz a že si ho mám ve filtru portálu vypnout. Kontruji tím, že to nepomáhá. Pan Hložek se mi omluvil a po technické konzultaci mi odpověděl, že v tomto případě je třeba vypnout zobrazování na portálu 1.cz a zároveň i „Vyhledávání katalog“. Což ovšem vypne zobrazování ve všech katalozích. Filtr u domény 1.cz totiž nemá položku pro katalog! Je fakt, že to funguje. V síti NMG se už má reklama nezobrazuje. Jenže se také nezobrazuje v žádném jiném katalogu!

Na mé emailové (před měsícem) i telefonické (před týdnem) dotazy, že bych si rád nechal zobrazovat reklamu v katalozích, ale ne v síti NMG jsem dostal od pana Hložka odpověď, že se pokusí od techniků získat odpověď, ale zatím jsem žádnou nedostal.

Pokračování příště? Uvidíme.

 • 19. 2. 2007 8:15

  Richi (neregistrovaný)

  Tak to jsem myslel že v etargetu takové stránky ani neberou za partnery, fuj! tohle je hnus! zkus je urgovat co s tím je nebo co s tím hodlají dělat?!

 • 19. 2. 2007 8:46

  jouda (neregistrovaný)

  Je to hnus, sám mám nastaven filtr, tak asi nic, nekontroloval jsem to. Příště už na etargetu nebudu nic propagovat.

 • 19. 2. 2007 10:57

  Ctenar (neregistrovaný)

  Take jsem portalem v etargetu a tahle vec se me nelibi. Psal sem na etarget 12.1.2007 a odpoved neprisla

  Jsou to vemy MFE, a rekl bych ze skodi jak etargetu tak i nam vsem. A vzhledem k tomu jak spatne mam ve smlouve s etargetem definovanou vyhradnost, nebude problem od nich odejit k necemu lepsimu.

  ..
  priklad http://www.keywords.cz/maledivy-last-minute/

  Dotazy:
  1) placena reklama neni nijak oznacena, to je myslim jedna z podminek, jedna se u tohoto pripadu o poruseni podminek nebo se nejak zmenily?
  2) namisto 5 ti reklamnich odkazu jich tam je 10 coz je take zvlastni

 • 19. 2. 2007 15:25

  Vojtěch Semecký (neregistrovaný)

  ad2) Od jisté doby je počet reklamních odkazů v eTargetu nastavitelný (je tam na to parametr). Vyžádejte si aktuální technickou specifikaci, je tam i pár dalších nových parametrů, které se hodí.

 • 20. 2. 2007 1:50

  jk (neregistrovaný)

  Síť NMG? Co byste čekali od bývalých doménových spekulantů z one.cz - značka s dlouholetou tradicí v oblasti internetového svinstva.

  Ale že na jejich "hodnotném webovém obsahu" běží etarget a nedá se to snadno vypnout je zajímavé, dokud to tak bude bude, tak etargetu ani halíř.

 • 20. 2. 2007 9:53

  lehkoživka (neregistrovaný)

  [4] co to znamená, že je počet odkazů nastavitelný? kde je ten parametr?

 • 20. 2. 2007 10:22

  Pepa Kovář (neregistrovaný)

  Dobry den,
  dovoluji se vyjadrit k tomuto clanku a zaroven se omluvit panu Suchemu, za chybnou napovedu - prdelky.cz jsou soucasti domenoveho katalogu, ktery ma nekolik desitek domen, ktere jsou vsak brany jako kategorie katalogu jako napr. parfemy.cz, dum.cz, stavebniny.cz... Tento domenovy katalog se porad tvori a ja jsem bohuzel chybne sdelil kolegovi, at pro pripad, kdy si jej nekdo bude chtit vypnout, tak si ve filtru zatrhne 1.cz - to byla chyba, ve filtru se ma zatrhnout domenovy katalog... Pracujeme momentalne na tom, aby ve filtru byly uvedeny i jednotlive kategorie specialne tohoto domenoveho katalogu ( domen ). Samozrejme tam nemuzou byt vsechny katagorie vsech nasich katalogu - jen annonce.cz jich ma stovky... Kazdopadne filtr funguje a nasi inzerenti ho pouzivaji.
  Jeste jednou se omlouvam, dekuji za clanek a preji hezky den, Pepa Kovář

 • 20. 2. 2007 11:52

  Ctenar (neregistrovaný)

  [7] Hodila by se jeste funkce "reverzniho" hledani, tj zadam domenu nebo url na ktere vidim etarget reklamu a vyjede me to seznam (pravdepodobne vzdy s jednou polozkou) obsahujici dane "katalogy" ktere se daji vyfiltrovat.

 • 20. 2. 2007 12:36

  Michal (neregistrovaný)

  Případy jako tenhle stále zřetelněji ukazují, že do budoucna budeme muset situaci v doménových jménech nějak řešit - například vázat držení domény na konkrétní obsah, potažmo poskytovat domény pouze proti předložení "autorského záměru".

  Takovéhle týpky, které blokují desítky domén tvořených obecnými slovy a publikují na nich v nejlepším případě linkfarmy nebo automaticky generovanou reklamu, je nutné z internetu vymlátit. Jestliže někdo dlouhodobě nemá pro doménu obsah, neměl by vůbec mít právo tuto doménu držet.

  Rovněž bude potřeba zatočit s jedinci, kteří si registrují různé varianty téhož doménového jména a pak je směrují na stejný webový projekt. Smysluplných kombinací písmen je omezené množství a když si každý jouda registruje deset až dvacet variant podobného shluku písmen, efektivně tím zablokuje dalších devět až devatenáct webových projektů...

 • 20. 2. 2007 15:16

  Richi (neregistrovaný)

  Pane Kovář,
  taky jsem klientem i partnerem a pokud si pamatuju bylo kdysi podmínkou že web musí mít alespon nějaký obsah a určitý počet hledání/návštevnost denne ... tohle už dnes neplatí když jsou reklamy na takových webech jak je popsané v článku?
  Domény bez obsahu, pouze reklamní odkazy ... pro AdSense se to jmenuje MFA tohle je evidentně MFE (made for etarget) ...

 • 21. 2. 2007 7:51

  Miroslav Suchy (neregistrovaný)

  [7] Tak polozka domenovy katalog se zda byt opravdu to prave. Částečně se omlouvám za to že to nejde vypnout, ale stejně si myslím, že takové weby by v reklamní síti neměli co dělat. Aspoň pokud pro ně nejde nastavit jiná cena než pro "běžné" weby.

Přidávat nové názory je zakázáno.

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban