Jak Startupič jednal s úřadem a dokonce s právníkem, když zakládal eseročko

Odešel jsem od prvního člověka, který chtěl mojí firmě zaplatit. A měl jsem jediný podstatný problém. Neměl jsem tu firmu, ani ty lidi. A bylo na čase to vyřešit.

Slíbených pět lidí jsem vyřešil jednoduše. Dorazil jsem do našeho apartmánu ve Schwartzbrucke a spolubydličovi jsem řekl, že máme kšeft na úpravu eshopu. Nechytil se hned, nejdříve se ptal, jestli jim do toho máme implementovat naše mobilní slevové kupony a až po chvíli debaty byl ochoten připustit, že doba je dynamická a kupony vzal čert. Nakonec, vidina, že nebudeme celtovat za IKEA poté, až nás domácí vyrazí pro neplacení, byla silný argument. Za druhé naší obchodní schůzce asistoval Kemal. Jednak ji nešlo přeslechnout a taky, když po mě hodil spolubydliš myš, proletěla až do obýváku, kde Kemal spal. A Kemal byl taky pro, jen ta myš už to nerozchodila. Tím naše firma nabyla zhruba slíbené velikosti pěti fulltajmistů. Kemal je fajn kluk, studuje strojárnu, do toho dělá v Halal pizzérce kousek od václaváku (halal je osvobozený košér) a má v práci sprchu, takže byl ochoten se kdykoliv hodit do gala a jít dělat křoví za kilčo, kdyby bylo potřeba dokladovat personální obsazení.

Poslední problém byla právě ta firma. Samozřejmě jsme žádnou neměli, ono zakládat si eseróčko není zrovna rozumný, když není, co na něj fakturovat. Zavedli jsme první celofiremní brainstorming a po krátké poradě se čtvrtým a nejchytřejším společníkem jménem Google jsme usoudili, že stáhneme vzor Společenské smlouvy a založíme eseročko.

A tak se i stalo. Bod jedna, pan Google obstaral Společenskou smlouvu, bod dvě, Kemal novou myš, bod tři: stačilo sehnat základní vklad. Dvěsta litrů, případně alespoň polovic. Mno, kdybychom měli tolik, tak asi nepodnikáme jako otroci opensourcových nedouků, ne? Nakonec založila hotovostí rodina, pod mnoha kecy a přísahami, že to hned vrátíme, takže jsme kilčo složili na účet, upravili ve smlouvě, že jsme splatili polovinu základního jmění a šli se smlouvou na soud.

Ehm. Nemůžete mít sídlo v Praze, když nemáte v Praze, kam ho napsat. Dobře, opět posloužili rodiče, sídlo se napsalo do Chomutova, jen už to nevypadá tak dobře, jako Pařížská 2, Praha 1 …

Nebudu vás šponovat. Třikráte jsme si vyměnili se soudem naši společenskou smlouvu, aby se ukázalo, že od doby, kdy ji pan Google vypracoval, se třikráte změnil zákon a v podstatě se neví, co na ní změnit. Údaje, které k tomu poskytoval soud, byly dost nekompatibilní s naším chápáním a spojeným slovům jsme nerozuměli ani se slovníkem cizích slov. Pro programátory to nejlépe ilustruje věta jednoho starého MS compileru, který zdrojový kód po kompilaci odměnil chybovou hláškou “Při kompilaci došlo k chybě 415”, což se po dlouhém hledání v dokumentaci rozřešilo vysvětlením “k této chybě dochází zpravidla při kompilaci”. Zkrátka: rekurze.  Ano, stejně tak jsme věděli, že naše chyba nastává nejčastěji při podávání společenské smlouvy na soud, méně častěji jsme se s ní setkávali při oblékání ponožek do sandálů. Jenže to nám nepomohlo.

Plni zoufalství jsme obešli spolužáky, kteří měli semestr obchodního práva, abychom pochopili, že není v moci lidské nám pomoci. Že je třeba sesoustopit do Zásvětí, mezi eta – vyvržené. A tak jsme se obrátili na právníka.

Právník se podivil, jak jsme si mohli myslet, že bychom mohli zvládnout sami sepsat Společenskou smlouvu a nabídl nám, že za 20 000 Kč celou věc vyřídí a do půl roku budeme mít eseročko, “když bude všechno v pořádku s ostatními papíry”. Protáhli jsme obličeje. Právník nás nechal chvilku koupat v potu, přeptal se, kolik zakázek už čeká na fakturaci, zmínil se o neoprávněném podnikání, vůbec dělal všechno proto, aby zasekl udičku. A pak nabídl východisko. Za třicítku nám eseročko prodá. Už hotový. Jen si vyplníme do smlouvy převody, můžeme to udělat na místě a v momentě, kdy mu dojde třicítka na účet, to podá na soud a máme eseročko se sídlem u něj v kanceláři. A zdůraznil, že nepotřebujeme základní vklad.

Co nám zbývalo, vzali jsme to.

A chcete nějaký závěr tohohle plakání nad úředním systémem téhle země? Asi bych ponechal stranou, že tři vysokoškoláci nejsou schopni založit v průběhu jednoho měsíce firmu, protože není jisté, zda to vypovídá o školství, soudnictví nebo úředním šimlovi. Shrnul bych to pod tag “podpora podnikání”. Mementem pro mě bylo finále. Právník sice s námi vyřídil a podal smlouvu, kterou soud akceptoval. Jenže ta bába na soudu špatně přečetla jméno firmy a přepsala nám do počítače jméno snad z jiný smlouvy, snad z její oblíbené telenovely. Namísto našeho geekovského ubercool Internet Technology Solutions s.r.o. nám zapsala Vanden Brink s.r.o. (obojí jsem pro blog změnil, nebojte)

Když jsme znovu dorazili za právníkem, vysvětlilo se, že bába na úřadě se neobtěžovala změnit jméno společnosti, ačkoliv to změna smlouvy výslovně žádala. Právník se zamyslel a vysvětlil nám, že buďto můžeme prudit úředníka, což se nám může šeredně vymstít, nebo můžeme uznat, že naše původní jméno je debilní a je to zásah Prozřetelnosti. “Navíc,” namítl právník, “to zní holandsky a holanďani mají v software dobrou pověst. Nejste vy holaňďan?” otočil se na Kemala, který přikývl, protože zrovna nerozuměl.

Ponaučení nakonec jestvuje. Vyhýbejte se srážce s úřadem. Právnika plaťte včas a bohatě. Nehádejte se o pitomosti, jako je to, že jste se chtěli jmenovat jinak. A od obojího utíkejte, jako by vás na nože brali, než vás na ně vezmou.

PS: Asi v tomto okamžiku chápete, že malý problém naší firmy byl, že jsme byli mínus třicet, takže jsme si ještě dali nepříjemné soarré s domácím, kterému jsme nahlásili, že další měsíc bude bez apanáže. Nebyl nadšen a ujistil nás, že je to naposledy. Nelhlal.

Anketa

A co by vás zajímalo příště?

Ivy
Ivy (neregistrovaný) ---.wosa.cz
6. 12. 2011 8:44 Nový

Skvělý článek

Článek mě nadchl, jediná vada na kráse je překlep v pointě, což jí ku škodě věci ubírá na síle. Autor by se podle mě docela slušně uživil i psaním.

Martin Soušek
Martin Soušek (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
31. 5. 2011 9:46 Nový

Super!

Super! Piš!

-OB-
-OB- (neregistrovaný) ---.bluetone.cz
31. 5. 2011 11:45 Nový

Skvělý článek, pěkně shrnuto

mám stejnou zkušenost. Jedinou připomínku mám ale k závěru. Nikoliv kličkovat před úředníkem a bohatě platit právníka, nýbrž obojí hnát svinským krokem tak jak na jaře Egypťani Mubaraka :-))

Tony Stark
Tony Stark (neregistrovaný) 213.29.233.---
31. 5. 2011 12:51 Nový

v anketě chybí možnost

A co by vás zajímalo příště?
Obojí.

eMan
eMan (neregistrovaný) 88.103.96.---
31. 5. 2011 18:16 Nový

Proč firmu

celé vlákno

Firmu přece vůbec nepotřebujete, stačila 1 živnost, zaplatit 1000 Kč poplatek a můžete fakturovat. Případně sepsat smlouvu o díle.

Hexer
Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.net
31. 5. 2011 21:56 Nový

Re: Proč firmu

celé vlákno

Uz jsem se bal ze na to nikdo neprijde :) navic muzou byt ze zacatku levnejsi protoze nebudou platci DPH :) coz se u sluzeb hodi :) a jakmile by se rozrostli tak sup s.r.o.

přezdívka
přezdívka (neregistrovaný) ---.ludik.cz
31. 5. 2011 23:59 Nový

mám zš

s.r.o. jsem vyřídil napoprvé, bez problémů a dokonce jsem na něj měl i peníze.... asi jsem divnej....

SRO
SRO (neregistrovaný) ---.orange.sk
1. 6. 2011 8:55 Nový

Re: Jak Startupič jednal s úřadem a dokonce s právníkem, když zakládal eseročko

celé vlákno

Pokial som negramotny tak na urad nelezem a platim si pravnika, drzim hubu a krok. SRO nepotrebujem ked nemam ziadnu fakturu idem do zivnosti. Ak sa to za rok rozbehne investujem do SRO. SRO totiz je troska zlozitejsia nez ta zivnost. Ale tento clanok mi pride asi tak uzitocny ako pokazena kosacka. Svedci to len o tom ze doteraz ste ani nevedeli ze nejaky urad existuje. Osobne som si zalozil zivnost, SRO, dokonca som si sam kupil byt a zapisal ho do katastra, vybavil hypo a vsetko co som potreboval mi vzdy ochotne na urade prezradili.

Ivan
Ivan (neregistrovaný) ---.67.broadband9.iol.cz
1. 6. 2011 20:07 Nový

Re: Jak Startupič jednal s úřadem a dokonce s právníkem, když zakládal eseročko

celé vlákno

Pokud jsem pochopil tak nam tu na BLOGU prezentuje zacatek sveho byznysu :) . Tak ho nechte vy jste asi nedelal nikdy chyby :) a nemel vzdy vsechny informace .

Nevim proc tu pisete ze zrovna "vy" to umite tak dobre ... super napiste blog o tom jak si vse zaridit s urednikem .

diky autorovi tesim se na dalsi dil :)), zajima mne jak to bude probihat dale

přezdívka
přezdívka (neregistrovaný) ---.ludik.cz
1. 6. 2011 21:47 Nový

Re: Jak Startupič jednal s úřadem a dokonce s právníkem, když zakládal eseročko

celé vlákno

Pokud jsem pochopil tak vas predrecnik nam tu v diskuzi tohoto BLOGU prezentuje sve nazory a zkusenosti. Nevim proc by mel za vas nekdo sepisovat to, co lze bez potizi vyhledat dokonce z mnoha zdroju a nevim proc by vubec mel neco sepisovat, jen proto, že se vyjadril k obsahu blogu. Ani ja a ani lide v mem okoli nemame s uredniky zadny problem (vyjimka se jako vsude najit muze, ale je to opravdu jen vyjimka). Zvlastni, jak clovek neschopny se pripravit a informacne vybavit na zalozeni firmy nebo alespon na outsourcovani tohoto ukonu za adekvatnich podminek u pravni firmy, ma problemy i s uredniky. Jen jestli to nebude chyba nekde mezi urednici a dvermi uradu. Pro priste takovym doporucuji se poustet jen do cinnosti, na ktere staci, a pokud uz potrebuji pomoc urednika - zkuste tam nechodit s nafouknutym rypakem - mozna se pak i k vam budou chovat jako k ostatnim lidem. Ale chapu, zanadavat si na urednika nebo poldu je dneska desne in.

Ivan
Ivan (neregistrovaný) ---.agrocs.cz
2. 6. 2011 7:11 Nový

Re: Jak Startupič jednal s úřadem a dokonce s právníkem, když zakládal eseročko

celé vlákno

Opravdu vam prijde normalni sdelovat sve nazory stylem

- urazky (blogista je negramotny)
- pak vlastne zhodnotit ze ma clanek 0 hodnotu (nevim jak to muze hodnotit kdyz jsem teprve na zacatku serialu)

- na reakci prispevku "ja sem si zaridil to a to a to a to a to sam to sem dobrej vid" - tak o tom muze psat blogy clanky, tady to nepatri

- ja nevim jestli jste si nevsiml, ale z clanku se da vydedukovat, ze vse probihalo docela na kolenou, ve stresu a rychlosti(najemne byt, dluh) a hlavne poprve :).

problemy s uredniky jsou na obou stranach - opravdu to neni jen o vasem pristupu k nim (ale to je snad v kazdem zamestnani)

Pepe
Pepe (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 7:55 Nový

úřední šiml

Jo, s českým úředním šimlem jsem měl taky i jako inteligentní vysokoškolák řadu problémů. Pod vlivem některých zdejších diskutérů bych si skoro řekl, že to je moje chyba.... kdybych ovšem neměl zkušenost několika let života v UK a jednání s jejich úřením šimlem.

Po této zkušenosti tvrdím, že u nás je to výrazně horší, zákony jsou méně dobře promyšlené a častěji se mění, což ztěžuje orientaci, dále že úředníci jsou v průměru nesrovnatelně méně ochotní a profesionální a vůbec celý systém funguje mnéně hladce a je zbytečně překomplikovaný. Ve výsledku je proto podníkání u nás administrativně obtížnější a naše schopnost konkurovat se tím snižuje, na úkor náš všech.

Fakt, že někdo střetnutí s českým úřením šimlem přežije v pohodě na tom nic nemění.

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 8:10 Nový

Dvakrát měř, jednou řež

celé vlákno

Startlupači, ten blog je zajímavej, ale další příspěvěk mne přesvědčuje vo tym, co sem si vo Vás uš myslel:zásadně nedodržujete pravidlo "dvakrát měř, jenou řež". A pak si stěžujete a hlodáte chyby u jinejch. CHtělo by se to podivat do zrcadla nebo si na dvě hoďky sednout v hospodě u několika piv a promyslet, co a jak (nejdřív sám, pak s kolektivem).

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
2. 6. 2011 8:11 Nový

Re: Dvakrát měř, jednou řež

celé vlákno

A pokavad nepodnikáte ve velkym, tak je zakládání jakýkoli společnosti blbost. Dělám Internet, su živnostník 20 let a dycinky sem si s tym vystačil. Dokonce zákazníci akceptujou, že nejsu plátce DPH (což ale se společností nesouvisí).

M.
M. (neregistrovaný) 94.230.147.---
2. 6. 2011 17:23 Nový

Zkušenost

Vím, že můj příspěvek bude "po bitvě každý generál", ale třeba se někomu bude hodit "pro příště".
Zakládal jsem několik sroček a s podobným problémem jsem se nikdy nesetkal. Pár poznámek/rad:

Nechoďte za právníkem, běžte k notáři. Domluvte se předem, řekněte, že chcete založit společnost ... mají větší zkušenosti a vědí jak šiml pracuje po té "lidské" stránce.
Rovněž vše předem připraví (od společenské smlouvy přes výpisy z rejstříků trestů a dalších nesmyslů, co jsou vyžadovány), takže jen se společníky přijdete, podepíše se a dostanete připravený balíček pro podání na soud.

Celkové náklady na založení s.r.o. jsou kolem 12-14.000 Kč
- 5 až 6000 Kč notář se všemi dokumenty
- 5.000 Kč soud (kolky)
- 1.000 Kč živnostenský list
Sídlo se dá pořídit v Praze za cca 500 Kč / měsíc s platbou předem na rok. Doporučuji jen vyhnout se profláklým adresám typu Bořivojova 35 (taky jsme tam začínali :)), ale teď je tam 2000+ firem a nevypadá to dobře.

Když si dáte do předmětu činnosti i "pronájem nemovitostí", u něhož nemusíte čekat na ŽL, tak se to dá zvládnout během týdne až deseti dnů.

Kupovat "hovotá" s.r.o. za 30kkč+ mi vždycky přišlo jako plýtvání penězi :)

M.
M. (neregistrovaný) 94.230.147.---
2. 6. 2011 17:29 Nový

Re: Proč firmu

celé vlákno

Na druhou stranu firma i spoustu výhod, primárně
- omezené ručení
- standardizované vztahy mezi společníky
Zvlášť v případě nějakých problémů jsou ty výhody k nezaplacení ...

ad příspěvek výše: společnost NEMÁ povinnost být plátcem DPH automaticky. Pravidla jsou pro ně poměrně stejná jako pro FO.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
3. 6. 2011 2:24 Nový

tohle mohl napsat jen blb, pyšný na své blbství

celé vlákno

ti ostatní již objevili server zalozfirmu cz, kde si mohou firmu založit za pár korun, včetně všech listin a povinných administrativních úkonů. a samozřejmě bez čekání a bez chyb. a bez právníka.

Golder
Golder (neregistrovaný) 194.213.40.---
3. 6. 2011 10:49 Nový

Zakládání SRO

Asi se doba změnila. SRO sem zakladal 2006 a stačil notář. Dohromady to sice trvalo cca 2 měsíce, ale dalo se podnikat ode dne 1.
Celková cena za založení včetně všech poplatků za soud, ŽL a notáře (právníka nepotřebujete) byla 14t.
Pokud bych to dělal podruhé asi bych šel taky do předzaloženého sro. Otázka je zda se vám na začátku chce vyhodit 16t navíc.

hermik
hermik (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
5. 6. 2011 18:04 Nový

Re: tohle mohl napsat jen blb, pyšný na své blbství

celé vlákno

presne tak, staci naklikat formular, postahovat pdfka, nechat overit podpisy a poslat to zpatky ci to tam donest, do 14 dni zalozeno, cena cca 15 tisic, za mene to zalozit stejne nejde. Jedina podminka co tam je, je zalozit si ucet v CS

Tomáš Ruprecht
Tomáš Ruprecht (neregistrovaný) ---.106.broadband6.iol.cz
13. 6. 2011 9:44 Nový

Re: Proč firmu

celé vlákno

No tak s.r.o. samozřejmě neznamená, že jsou autoamticky plátci DPH. Plátcem DPH se člověk (OSVČ či firma) stává povinně teprve po překročení obratu 1000 000 Kč, což u IT služeb se (skoro) nulovými náklady by znamenalo vydělat skoro mrga korun a teprve poté se stává plátcem DPH? takže no stress :-)

aguse
aguse (neregistrovaný) 36.81.15.---
20. 9. 2015 17:17 Nový

pridani

Thank you so much for this article! It’s exactly what I needed for my research.
www.batikayu.com
www.batikdewandari.com

akashseo964@gmail.com
akashseo964@gmail.com (neregistrovaný) 45.121.190.---
26. 10. 2015 13:11 Nový

Packers and Movers India

celé vlákno

Thanks for Nice and Informative Post. This article is really contains lot more information about This Topic. -
Movers and Packers in Pune
Movers and Packers in Bangalore
Movers and Packers in Delhi
Movers and Packers in Gurgaon

fiforlif
fiforlif (neregistrovaný) 118.137.7.---
2. 2. 2016 13:15 Nový

yogareza@gmail.com

nice info thanks for sharing < a href="http://­jualfiforlifas­li.com">fifor­lif

jasadas
jasadas (neregistrovaný) 36.73.78.---
3. 2. 2016 14:17 Nový

Re: kalasa

celé vlákno

pada suatu hari anda terbangun dan tersadar bahwa website bisnis anda butuh <b>jasa seo</b> yang berpengalaman, tentu anda akan mencari <b>boost.web.id</b> se­bagai mitra kerja anda di bidang bisnis

fiforlif indonesia
fiforlif indonesia (neregistrovaný) 202.67.44.---
21. 6. 2016 20:32 Nový

Fiforlif indonesia

FIFORLIF SOLUSI SEHAT BAGI ANDA!
adalah Minuman segar kaya serat berNUTRISI tinggi yang membersihkan saluran cerna dengan cara menyerap, mengikat & membuang toxin yang mengerak di usus kita.

FIFORLIF menjawab kebutuhan kesehatan usus kita, tidak hanya bermanfaat untuk DETOX (mengeluarkan racun dari dalam usus) tapi juga tidak kalah penting adalah memberi NUTRISI & GIZI yang sangat dibutuhkan oleh tubuh kita dengan kandungan fiforlif yang luar biasa.

klik http://produkjitu.com/