Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

Možná se vám zdá, že mám na český právní systém pifku. Mám. Odůvodněně. Po letech podnikání jej považuju za největší překážku podnikání a jak se často říká: kdybych věděl, jaký to je, našel bych si teplý zaměstnanecký místo.

Určité štěstí mají malé firmy, které nikomu nevadí a nepadne na ně pozornost. Když vyrostete do velikosti, když už nejste malí a neviditelní, ale viditelní, jenže pořád ještě málo důležití na to, aby si na vás nikdo nevyskakoval, máte to prostě těžký. Příkladů můžu sypat z rukáfu habaděj a abych netrepkal do větru, hned vytáhnu příběh, který se nám stal a který nás málem – a zcela podle českého právní řádu – připravil o firmu. 

Krycí jméno exekuce.

Bylo to vloni. Už jsme měli zajetou firmu, zrovna jsme se bavili o dalším navýšení kapitálu s investorem. A pak přišla rána. Exekuce na obchodní podíl. Přišel na to investor, když si vytáhl záznam z obchodního rejstříku, protože nemohl najít rodná čísla do smlouvy. A hned zavolal Spolubydličovi, kterého se věc týkala, jestli si z něj jako dělá prdel. Ten byl překvapen stejně upřímně.

Chvíli jsme horečně zjišťovali, o co gou, protože Spolubydlič, i když to není lumen na papírování, se drží zásady nic nepodepisovat, nic neslibovat a nikomu nedávat zdrojáky. No a ukázalo se, že příčinou jsou Spolubydličovi rodiče. Kdysi si půjčili peníze u takový tý šmelinářský půjčovací společnosti pár desítek tisíc, protože měli potíže se střechou a v zimě to nezvládli řešit jinak. Pak párkrát zaplatili pozdě a šmelinář je začal popotahovat. Spolubydlič, v té době už seriosní podnikatel, se do toho vložil a protože se nedalo nic lepšího dělat, převzal závazek a začal ho splácet. Šlo o  pár šušňů, takže no stress. Až doposud všechno OK. Jenže pak to nabralo divnej spád. Z nějakýho debilního důvodu, leč v souladu se smlouvu, naúčtovali Spolubydličovi šmelináři nějaký zvýšení částky, kterou měl platit. A poslali mu to dopisem. Jenže ten mu nikdy nedošel (divné? Ještě bude!). Takže nezaplatil, dostal se do prodlení, naskákala mu smluvní pokuta za nesplácení, poslali mu prý další upomínku, jenže ani ta mu nedošla (pořád je to divné?).

Pak mu poslali nějakou další upomínku (nedošla, divné?) no a pak už „vyčerpali možnosti smírčího řešení“ a dali ho k exekuci. Po celou dobu jim ovšem od Spolubydliče chodila ta původní suma z jeho trvalého příkazu a překvapivě mu nikdo nezavolal nebo neposlal email, i když obojí měli. Ovšem, jak řekl později právník, to je v pořádku.

O exekuci rozhodl soud v místě Spolubydličova trvalého bydliště, zcela podle českého práva, jako o  oprávněné. Že platí původní částku, nebylo nikomu divné, podle fikce doručení byl informován o tom, že má platit víc a ta kurva nemakačenkovská neplatila. Takže soudní rozhodnutí o exekuci bylo rychlé a vykonatelné. A zaslané poštou. Jenže zase nedošlo (pořád vám je to divné?). Takže Spolubydlič je asociál, který se vyhýbá soudní korespondenci. Kromě toho je to asociál s datovou schránkou, kterou si zřídil právě proto, aby se mu nestávaly tyhle věci – jenže soudy programově serou na doručování do datové schránky, protože se jim nechce čučet do registru, kdo ji má a kdo nemá.

Byl ustanoven exekutor, který se rozhlédl, co má Spolubydlič za majetek. A tady je na místě majetková vsuvka: z dluhu v řádu pár desítek tisíc se po naúčtování pokut, úroků a nedoplatků staly mírné statisíce a po naskákání exekučních poplatků několik stovek tisíc. Už žádná prdel. Takže pan exekutor obstavil stavební spoření a Spolubydličův podíl ve firmě. Až sem šlo všechno podle českýho práva, ale nezlobte se na můj názor, někde nás už opustila morálka.

Výzvu exekutora k zaplacení Spolubydlič ovšem také nikdy neobdržel. 

Nebudu vás šponovat. Zavolal nám jakýsi pan právník, že se doslechl, že máme problém s exekucí a ještě ke všemu nám jí vázne navýšení kapitálu ve firmě. Jestli jsme si do té doby jen mysleli, že to nemusí být bordel, tak v tuhle chvíli jsme měli prakticky jistotu. Pan právník nabídl kulantní obchod: my mu dáme půl mega, on vyřeší naši exekuci a zařídí, aby obchodní podíl nešel do dražby. Exekutor nám vesele odpověděl, že jelikož jsme s ním nekomunikovali, tak vidí, že jsme zasraný neplatiči a že už to bude řešit prodejem podílu firmy, že se v dražbě jistě někdo najde, kdo za něj dá alespon dvacet tisíc. Náš právník nám řekl, že podle českýho práva se nedá nic moc dělat: exekutor si může peníze vzít, z čeho chce a když to prodá v dražbě, nikdo mu nedokáže žádnou levárnu. Leda bychom chytili toho maníka, kterýho si protistrana zaplatila, aby se ztrácela Spolubydličova pošta, což prý nakonec v klidu může být poštovní doručovatel. 

V čem je totiž chyták? Fikce doručení. Právní úprava, která vznikla proto, aby bylo možné emigrantům zabavovat majetek komunistickými kápy. Dnes používaná na zabavování majetku kohokoliv jiného, protože emigranti už si stihnou většinu zajímavého odnést. Okamžikem údajného vhození dopisu do schránky je písemnost považována za doručenou a má se za to, že protistrana se s ní seznámila. A že máte datovou schránku? Serepes. Úřad vám to do ní sice má poslat, ale když to neudělá, serepes.

Tak nějak nás to dojalo. Jenže Pan právník měl navrch. Soudit se, by bylo na léta, firmu bychom s tím položili – druhý investor by nás odpískal a kdo ví, kam by podíl zatím zmizel.

Takže jsme to jako společnici uvážili jako útok na firmu, nikoliv na jednoho společníka, sáhli do rezerv (všichni čtyři, pan první investor to kryl taky, čest mu) a přinesli čtvrt mega v igelitce Panu Právníkovi na zamáznutí exekuce. A o týden později dalšího čtvrt mega ve stylové obálce za jeho Ochotu. A bylo vyřízeno.  Firma zachráněna. Haleluja, všechno proběhlo v souladu s českým právem.

Jenom jedna věc v souladu s českým právem tak docela neproběhla. To Kemal. Řekl, že my v Česku tyhle věci neumíme řešit férově. A že ze svého zaplatí, aby ta věc měla fér dohru. Takže, když jsme opouštěli luxusní apartmán Pana Právníka stalově zařízený a stylově také s výhledem na židovský hřbitov, přidržel Kemal nohou dveře, aby se nedovřely. Ohlédl jsem se. Oba pánové, kteří za námi dveřmi prošli, se museli natočit bokem, aby se v ramenou skrze úzká futra prorvali. Kemal do zavírajících se dveří vstrčitl ještě hrst bankovek, pak už dveře zaklaply. Co se dělo dál, nevím. Dveře byly odhlučněné a když jsme sešli na ulici, už se nám jen zdálo, že slyšíme zvuk tříštícího se skla. Což musela být náhoda, protože někdo ve třetím patře měl vymlácený vokna. Asi jsme to měli nahlásit, ale budiž nám odpuštěno, byli jsme dost rozrušení, tak se na mě nezlobte, že jsem to neudělal…

Takže tolik asi k mým sympatiím k českému právnímu řádu. Můžu vám říct, že třeba v Bulharsku, kde máme od konce roku firmu, je bordel parádní, ale aspoň tam zákony v některých oborech nemají žádný a ne takovýhle vypíčenosti. 

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
27. 6. 2011 12:05 Nový

shrnuti

celé vlákno

kdyz tedy shrnu fakta bez subjektivniho liceni zaujate osoby

- dluzil penize
- radne nesplacel
- veritel ho dal k soudu
- soud vyhlasil exekuci
- exekutor zabavoval majetek
- dluznik se dobrovolne za smluvenou cenu domluvil s pravnikem na vyreseni vznikle situace
- problem nasledne vyresen

vymluvy na nedorucovani jsou bezny folklor a ohani se tim kazdy komu se to hodi. z vase textu mi prijde jak se cely svet spiknul proti vasi firme a vy totalne za nic nemuzete. prominte, ale tohle je uz na me moc velka pohadka. tim netvrdim, ze zakony mame dokonale a ze v justici//exekuci jsou absolutne charakterni lide. to tedy v zadnem pripade. ale at se na to divam jak chci, chyba se stala uplne na zacatku a za tu exekutor tedy nemmohl.

hil
hil (neregistrovaný) ---.26.broadband2.iol.cz
27. 6. 2011 12:10 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Četl jste to vůbec?

Abraxis
Abraxis (neregistrovaný) ---.tatrabanka.sk
27. 6. 2011 16:15 Nový

Podil ve firme

celé vlákno

Netusim, k cemu je ne-vetsinovy podil ve firme... Kdo by to koupil? Je to naprosto bezcene - ostatni spolecnici jej kdykoliv prehlasuji, muzou kdykoliv se rozhodnout firmu "protunelovat" do noveho subjektu atd...

VM
VM (neregistrovaný) ---.scz.novell.com
27. 6. 2011 16:28 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Co na to "doruceni" posta? Jak je mozne aplikovat fikci doruceni v pripade, kde je ze zakona povinnost poslat to do datove schranky? A zkusili jste napadnout tu puvodni prirazku?

sat037
sat037 (neregistrovaný) 88.86.108.---
27. 6. 2011 16:34 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

no a co ta datová schránka - nemělo se náhodou doručovat tam ? Pak by celý ten folklor, jak vy píšete, odpadl.

Abraxis
Abraxis (neregistrovaný) ---.tatrabanka.sk
27. 6. 2011 16:51 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Taky mi prijde, ze tam je nekolik "slabych" bodu... nez vysolit pul mega cash (coz je "nejdrazsi" varianta - protoze to musi byt "cerne penize" - pochybuji, ze pravnik jim na to dal uctenku) tak by jim urcite slusny pravnik musel poradit nekolik jinych postupu. A v nejhorsim pripad - OK, tak bude exekuovany mensinovy podil ve firme - a co s tim kdo udela? Mensinovy podilnik prakticky nemuze o nicem rozhodovat.

Zdeněk
Zdeněk (neregistrovaný) 78.80.29.---
27. 6. 2011 17:44 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Tohle by si měl přečíst za domácí úkol nějaký pan poslanec, aby zdivočelé exekuce zákony konečně zkrotili.

Startupic aura:62

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Pošta? Je v pohodě, ona tvrdí, že samozřejmě doručila, což se jí zákonem věří a zpochybnit to není jak. Napadnutí způsobu doručení jsme s právníkem konzultovali. Teoreticky by to šlo, ještě to nikdo nezkusil, předpoklad je takový, že to neprojde, protože obojí je úřední postup a ten druhý je jen preferovaný.

Půl mega cash jsme samozřejmě zaúčtovalo, pan právník ochotně vystavil fakturu na daňové a právní poradenství související s urovnáním exekuce. Moc dobře věděl, že když to neudělá, dojde na FÚ dopis.

Menšinový podílník nic nemůže? to jste spadl z višně? podnikal jste někdy? může do účta, může všude. krom toho zásadní bylo, aby dopadla druhá tranše investice a do té se jaksi investorovi číslo dvě nechtělo v momentě, kdy podíl měl nějaký zlodějský právník místo spoluzakladatele firmy.

Hmmm
Hmmm (neregistrovaný) 92.52.8.---
27. 6. 2011 19:36 Nový

Tak to veru ano

Podla mna chyba bola
- pozicat si od nebankovky (to dnes spravy iba psychopat)
- prebrat zodpovednost za nieci uver (dobrosrdecnost sa nevyplaca aj ked ide o rodinu.)

Toto snad kazdy vieme, tak preco sa to stale stava? Alebo to je tym ze v skole nas neucili ako robit s peniazmi? Co to znamena rucit?

Tento clanok mi prijde ako nejaka esej, alebo sciffi lenze skola uz konci takze som zvedavy s cim nas prekvapis v septembri :D

Simon Toth aura:60

Re: shrnuti

celé vlákno

To mas ten klasicky problem. Maji posilat do datove schranky, ale pokud neposlou, tak je to pochybeni urednika a ten neni za nic zodpovedny (plus minus zjednodusena verze).

jiří
jiří (neregistrovaný) ---.pel.cz
27. 6. 2011 21:13 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

asi jste to nikdy neřešil.. téměř to státní úřady nepoužívají (ti co nechtějí).. musí to přes vedoucí, který má certifikát, neumí najít odesílatele (běžně mi telefonují jaké máme číslo schránky že to neví), pak nechuť k it..
není žádné zastání (už jsem si 3x stěžoval, vždy zameteno..)

Tomas xxx aura:62
27. 6. 2011 21:44 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

vymluvy na nedorucovani jsou bezny folklor a ohani se tim kazdy komu se to hodi.

Asi si este nezazil komunikaciu s uradmi. Oni to ani neposielaju do vlastnych ruk, iba v obycajnej obalke. Uradom staci povedat, ze to poslali a sudca to povazuje za svate, ale v pripade, ze obcan to posle do vlastnych ruk, a ma dokaz, ze to dotycny (urad) prevzal aj tak to nic neznamena.

Autorovi: ak je to zo zivota, tak prajem pevne nervy, cestne podnikat ci uz v CR, alebo SR je najma boj s uradmi.

P.F.
P.F. (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
27. 6. 2011 22:31 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Nějak blbnete. Mám blízko k exekutorům (IS), zároveň mám DS pro úřady, takže z mého pohledu:
1) Pokud máte DS, dle zákona musí úřady doručovat buď do DS nebo osobně. A teď pozor! Pokud Vám zašlou papírovou zásilku a Vy podepíšete převzetí, tak sice ouřada porušil zákon, ale doručení je platné, protože jste měl možnost se se zásilkou seznámit. Pokud ale se zásilka vrátí (protože jste nepřevzal), nelze uplatit fikci doručení! Takže pokud fikci uplatní a Vy máte DS, tak (neoprávněnou) fikci doručení velmi snadno napadnete a úřad (exekutor) má smůlu, soud mu doručení během minuty shodí ze stolu.
2) To, že máte DS a úřady Vám doručují papírově, má svojí velkou výhodu. Zásadně nepřebírám papírové úřední zásilky, zásilka je po 2 týdnech stejně hozena do schránky (já se s ní seznámím) a ouřada uplatní fikci doručení. No a teď nastává ta sranda. Nechám ouřadu v tom, že může pokračovat (uplatní fikci doručení) a pokud v dalším kroku vydá rozhodnutí, které je proti mě (resp. se mi nelíbí), tak si co nejdéle počkám, co to jde a pak napadnu rozhodnutí z důvodu nesprávného (ne)doručení a než se rozjede opětovná mašinérie, tak dojde třeba k promlčení. A teď si představte, že oni se nedokáží poučit a dělají to takhle opakoveně (zdravím úředníky Plzně!).

P.F.
P.F. (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
27. 6. 2011 22:37 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Úředník sice není zodpovědný, ale když uplatní fikci doručení při existenci DS a vydá nějaké rozhodnutí (které se váže na to doručení), tak mu to lehce shodíte ze stolu a jednou se stane, že se ho při kontrole budou ptát, jaktože u tohoto rozhodnutí došlo k znepravomocnění z důvodu špatného doručení...

P.F.
P.F. (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
27. 6. 2011 22:40 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Jen je nechte zasílat papírové zásilky, ale hlavně nepřebírejte a nechávejte je ukolébat v tom, že mohou uplatnit fikci doručení. S dokumentem se stejně seznámíte, protože pošta Vám zásilku po 2 týdnech hodí do schránky. Viz můj příspěvek níže, vaše situace má i jisté výhody. :-)

P.F.
P.F. (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
27. 6. 2011 22:46 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

"Co na to "doruceni" posta?" - Způsob doručení neurčuje pošta, ale odesílatel (ouřada). Pokud se ouřada rozhodne Vám doručit papírovou zásilku, tak pošta se pokusí doručit papírovou zásilku. Pošta nemá oprávnění zkoumat, zda příjemce má DS či nikoliv.
Jinak samozřejmě fikci doručení exekutor v případě existence DS uplatnit nemůže. Pokud uplatní, povinný fikci doručení shodí během minuty (tak dlouho soudu trvá, aby vyhověl námitce proti doručení v takovémto případě). Bohužel povinný a startapič narazil na právníka, který je okradl než pomohl.

P.F.
P.F. (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
27. 6. 2011 23:07 Nový

Vyhoďte právníka...

celé vlákno

Vyhoďte právníka, protože Vám nedokázal vůbec pomoci a ještě vám nakecal bludy:
1) "A že máte datovou schránku? Serepes." - Ano, úřad si to může dovolit, ale to Vám dává do rukou zbraň, viz další bod.
2) "Úřad vám to do ní sice má poslat, ale když to neudělá, serepes." - Nesmysl. Pokud uplatní fikci doručení (tj. nebylo převzato) a Vy máte DS, je v prdeli ouřada, protože mu můžete shodit jakékoliv rozhodnutí, které se zpravomocňuje doručením účastníků rozhodnutí/řízení. Pokud to ouřada neuzná, soudy to dělají rychle (osobní zkušenost), protože zákon hovoří jasně.
3) "Jenže Pan právník měl navrch. Soudit se, by bylo na léta, firmu bychom s tím položili" - V tomhle vidím problém. Buď je právník totální jeliman nebo je tak vychcanej, že vás vmanévruje do pocitu, že všechno je v prdeli, najednou objeví někdo, kdo za půlmega vás z toho dostane, vy to budete naráz vidět jako spásu a dáte půlmego s pocitem, že vás vlastně zachraňuje a vy nevidíte ty hovna na svých hlavách, že si s vámi vlastně vytřel svůj zadek.
Takže shrnuto, společník udělal chybu a vy v rámci jeho záchrany jste se nechali napálit nějakým vychcánkem. Fikce doručení za to ani nemůže...

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
28. 6. 2011 6:24 Nový

Mluvíte mi z duše

celé vlákno

Startlupiči, mluvít mi z duše. Mám skoro totožnou zkušenost, akorát né se mnou, ale s někym z rodiny. Vytvořila se tady "vyděračská mafie", která zahrnuje:
- některé původní vypůjčovatelské a podobné firmy, např. banky, nebankovní finanční subjekty, dopravní podniky apod.
- některré vymahačské firmy
- některé advokáty
- některé soudy
- některé exekutory
Pro tuhle mašinerii není problém navýšit dluh, o kterém dlužník (úmyslně ze strany té mafie) neví za rok o 1000 procent a tento "dluh" vymahat.
Zcela obecně a podle mého subjektivního názoru.
Já jsem za člena rodiny, který měl původně nezaviněnné dluhy asi 70 tisíc zaplatil přes 250 tisíc.
Ale svítá na lepší časy. Poslední dva soudy jsme vyhrál na celé čáře, existuje paragraf, který této činnosti brání.

Leč

David Ondrejkovič
David Ondrejkovič (neregistrovaný) ---.army.cz
28. 6. 2011 8:41 Nový

Podpořili jste zlo

Pokud jste tohle udělali, podpořili jste systém moderního výpalného, který se bude dále rozrůstat. Výmluvy na to, že "soud je na léta" neobstojí - viz například tento článek: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=611776

Proti svinstvu se musí bojovat - jinak se vám to příště stane znovu!

David Ondrejkovič aura:89

Re: shrnuti

celé vlákno

U soudu je to ovšem důvod pro zrušení exekučního titulu a pro obnovení nalézacího řízení.

vIZ ROZHODNUTÍ úSTAVNÍHO SOUDU: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=611776

NEPLAŤTE VÝPALNÉ!!!!

David Ondrejkovič aura:89

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Pošta to doručila? A kde je podpis? A co výsledek trestního řízení? Dostali jste už usnesení vyšetřovatele? A pokud se Vám nelíbilo - podávali jste v zákonné lhůtě stížnost?

David Ondrejkovič aura:89

Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Návrh na řešení situace „umělého generování dlužníků“

Cílový stav:

Eliminace množících se excesů spočívajících v umělém vytváření dlužníků bagatelních částek (které – pokud jsou skutečné – by obvykle byly okamžitě uhrazeny jestliže by o nich dlužníci věděli) a v následném bránění dlužníkům uplatit svá práva u soudu a tím umělém navyšování poplatků za vymáhání a exekuci

Zvýšení ochrany práv věřitelů cestou zvýšení důvěryhodnosti procesu vymáhání dluhů a především zvýšením zájmu vymahatelů o vyšší než bagatelní částky.

Snížení nápadu na obecné soudy (citelným snížením nalézací i exekuční agendy)

Identifikace problémových oblastí:

Vymáhací agentury se zaměřují především na bagatelní dluhy v řádu do několika málo stovek či tisíců korun neboť na nich lze nejsnáze generovat zisky pro vymahače i exekutory, které jsou zároveň v hrubém nepoměru k dluhu samotnému – tento uměle navýšený zisk je často ústředním motivem podnikatelských aktivit vymahačů – nikoli primárně vymožení dluhu samotného. Za účelem tohoto zisku vymahači často neváhají obejít zákon s cílem ztížit až znemožnit dlužníkovi uplatnění ústavního práva na projednání věci před nezávislým soudem.

Množí se případy zneužívání tzv. notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti (§ 71 a z.č. 358/1992 Sb., notářský řád). O tom, zda některá strana porušila smluvní povinnost pak nerozhoduje soud, ale rozhoduje si o tom sám věřitel. Jedná se o snadno zneužitelný instrument vůči nic netušící oběti bez právního vzdělání či zázemí.

Neexistuje povinnost věřitele zaručit, že dlužník o svém dluhu vůbec ví ještě předtím, než je dluh předán k vymáhání. Dluh přitom může vzniknout díky (i záměrně) spornému či víceznačnému výkladu některé části smlouvy.

Není dostatečně vymáhána povinnost orgánu provádějícího nalézací řízení (soud, ale především soukromý rozhodce) vyrozumět dlužníka o zahájení a průběhu řízení a následky takovýchto dlužníkem nezpůsobených zanedbání přitom jdou plně k tíži dlužníka (soudy např. často ignorují / nep­ředpokládají datové schránky u fyzických osob) – respektive lze tuto povinnost snadno obejít, k čemuž v praxi nezřídka dochází – na tomto principu jsou dokonce přímo SYSTÉMOVĚ založeny postupy soukromých subjektů zneužívajících dosavadní úpravu rozhodčího řízení. Viz např. http://www.urmr.cz/vyvesni-deska/ - takřka kohokoli, kdo zde byl kdy publikován bylo možno nalézt jen s pomocí Googlu a telefonu a to obvykle do 5-ti minut a „opatrovník“ byl vždy ustanoven z okruhu osob ve sféře vlivu (obvykle přímo zaměstnanec či osoba spolupracující) oné soukromé rozhodčí společnosti. Je tedy více než zřejmé, že „NENALÉZT“ dotyčného nebylo ničím jiným než záměrem. Nepřípustně časté jsou též chyby při doručování písemností prostřednictvím České pošty a v některých případech je možno se domnívat, že mohou být i záměrné. Pokud je tedy exekutor vůbec prvním subjektem, který dlužníka SKUTEČNĚ (a nikoli pouze formálně) hledá a posléze také najde, je zřejmé, že jej mohl najít když už ne věřitel sám, tak zcela jistě subjekt provádějící nalézací řízení. Kdokoli je dnes oprávněn využít službu Ministerstva vnitra „Zprostředkování kontaktu“ (viz zde: http://www.mvcr.cz/clanek/zprostredkovani-kontaktu-411838.aspx). Náklady na zprostředkování či nalezení kontaktu jsou oprávněným navýšením pohledávky.

Dochází k umělému rozdělování dluhů (např. roční dlužný poplatek = 12 samostatných nalézacích řízení a následně 12 samostatných exekucí) za účelem dosažení možnosti účtovat ke každému takovému dluhu samostatně náklady na vymáhání a exekuci. Existují dokonce subjekty, jejichž jádro podnikání spočívá právě v tom, že díky složitým právním konstrukcím ve smlouvě (z pohledu běžného občana bez právního vzdělání) vznikají dlužníkem nezamýšlené nedoplatky, které jsou následně bez jakéhokoli upozornění (tedy bez toho, aby o nich dlužník vůbec věděl) předány k vymáhání a k exekuci. Eliminací tohoto jevu je možno výrazně snížit nápad na obecné soudy.

Systém umožňuje, aby soud přisoudil zcela vymyšlený dluh. Pokud totiž dlužník nestihne včas procesně zareagovat (např. protože je na dovolené nebo mu nebylo z jiných důvodů nic fakticky doručeno - viz. výše), tak vůbec nestihne popřít dluh (např. popřít falešný podpis na smlouvě). Stejně tak dosavadní úprava rozhodčího řízení umožňuje díky nijak nespecifikovaným zásadám spravedlnosti vydávat pravomocné exekuční tituly i ze sebenesmyslnějších důvodů odporujících hmotnému právu i dobrým mravům. Zatímco výkon takto nespravedlivě či nezákonně vzniklého rozhodnutí je poměrně rychlý, náprava škod, které tímto vzniknou je možná až následně, trvá dlouho, probíhá zcela na náklady neoprávněně postiženého a je krajně nejistá.

Věcný záměr řešení:

Stanovit věřiteli povinnost oznámit dlužníkovi existenci dluhu ještě předtím, než je tento dluh předán k vymáhání. Oprávněné náklady na toto upozornění (včetně přiměřených nákladů na skutečné vyhledání dlužníka, pokud se dlužníkovi nepodaří upomínku doručit na adresu, která je věřiteli prokazatelně známa) a přiměřené náklady na právní pomoc se stávají součástí pohledávky. Proporční přiměřenost a tím i oprávněnost nákladů věřitele vzhledem k původní dlužné částce a k chování dlužníka posoudí subjekt provádějící nalézací řízení. Toto opatření má potenciál snížit zatížení obecných soudů.

Přinutit oprávněného či přímo subjekt provádějící nalézací řízení (soud, rozhodce) spojit do jednoho řízení pohledávky směřující od jednoho věřitele k jednomu a témuž dlužníkovi. Možné způsoby:
Stanovením dolní hranice částky, kterou lze vymáhat soudně – nepřihlížet přitom k nákladům na vymáhání (toto ovšem může zkomplikovat řešení sporů, kdy nelze žalovat tzv. na určení, ale pouze na plnění);
Stanovením ochranné lhůty, např. 6 či 12 měsíců, po které nebude možno vést jedním a tímtéž žalobcem vůči jednomu a témuž žalovanému více než jedno nalézací řízení;
Stanovením ochranné lhůty, např. 6 či 12 měsíců, po které nebude možno vést jedním a tímtéž oprávněným vůči jednomu a témuž povinnému více než jedno exekuční řízení;
Stanovením horní hranice celkové vymáhané částky (včetně nákladů) vůči původnímu prokazatelnému dluhu;

Pokud jsou všechny předchozí pokusy o doručení upomínek a soudních obsílek prokazovány jako neúspěšné (zásilku nelze doručit - pobyt adresáta je neznámý) a následně je exekutor prvním subjektem, který dlužníka skutečně najde, jsou (čisté) náklady exekuce omezeny maximálně na jedenapůlnásobek původní dlužné částky, minimálně 2 000,- Kč.

Zřejmě ideálním řešením by bylo analogicky k centrálnímu registru exekucí vytvořit státem spravovaný centrální registr dluhů s tím, že vymáhání je možno zahájit pouze po skončení ochranné lhůty např. 3 měsíců, po kterou byl onen dluh zanesen v daném registru. Poplatek za zanesení dluhu do registru by byl stanoven na 1% z jistiny dluhu (minimálně 1000,- Kč) s tím, že by se stal součástí oprávněného navýšení celkové dlužné částky. Vytvoření centrálního registru dluhů je však složitějším procesem přesahujícím možnosti prosté úpravy zákona.

Návrh změn zákonů (včetně odůvodnění):

Úprava § 87, odst. 3 zákona č. 120/2001 (exekuční řád) ve znění pozdějších novelizací
Za stávající text se doplňuje následující ustanovení: „Pokud je exekutor prvním subjektem, který povinnému doručil exekuční titul a zároveň žádnou z písemností v nalézacím řízení nebylo možno povinnému doručit, či byly všechny doručeny fikcí, jsou veškeré náklady exekuce omezeny na jedenapůlnásobek původní jistiny dlužné částky, nejméně však 2 000,- Kč.
Odůvodnění: Pokud dlužníka není možno kontaktovat ani ze strany věřitele, ani ze strany soudu či rozhodce (např. s využitím § 20, odst. 2 zákona č. 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení nebo služby Zprostředkování kontaktu Ministerstva vnitra) a přitom jej exekutor najde, je téměř jisté, že ani věřitel, ani subjekt provádějící nalézací řízení nevynaložili přiměřené úsilí k vyhledání dlužníka. Viz např. nález Ústavního soudu sp. zn. III.ÚS 2894/07, ze dne 14.09.2010. O souvisejících rozhodnutích Ústavního soudu se píše např. zde: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=611776

Vložení nového § 568a, (případně nového odst. 4 k § 517) do zákona č. 40/1964 (občanský zákoník) ve znění pozdějších předpisů v tomto znění: „Neplní-li dlužník svůj závazek řádně a včas, je věřitel povinen jej na tuto skutečnost písemně upozornit“. Odůvodnění: Jde o zcela spravedlivé a nepříliš zatěžující obnovení institutu tzv. „předžalobní upomínky“. Přiměřené náklady na toto písemné upozornění se stanou součástí závazku – stejně jako úroky z prodlení a smluvní pokuty. Sankcí za nesplnění této povinnosti ze strany věřitele bude pouze faktická nemožnost (či ztížená možnost) domoci se splnění závazku v nalézacím řízení.

Doplnění ustanovení § 83, odst. 1) zákona č. 99/1963 (občanský soudní řád) tímto textem: „Pokud tentýž žalobce v uplynulých 6 (alternativně 12) měsících podal u téhož soudu návrh na zahájení řízení vůči témuž žalovanému, postupuje soud v souladu s ustanovením § 112 tohoto zákona“. Odůvodnění: Tato změna – tedy výslovné uložení povinnosti postupovat v určitých případech podle § 112 o.s.ř. – může velmi omezit umělé rozdělování pohledávek za účelem multiplikace poplatků za vymáhání. Zjištění více aktivních podání týmž žalobcem vůči témuž žalovanému je VELMI jednoduchým úkonem s využitím elektronických informačních systémů ISAS či ISVKS. Toto opatření též významně sníží zatížení obecných soudů, přičemž nijak neomezí práva účastníků řízení. Navrhované opatření by bylo možno obejít jedině vytváření složitých a krkolomných systémů „rotujících“ žalobců, což by efektivitu přínosu multiplikace poplatků za vymáhání uměle rozdělených pohledávek podstatně snížilo.

Úprava § 35, odst. 4) zákona č. 120/2001 Sb. (exekuční řád) doplněním následujícího textu: „Soud přitom zkoumá, zda tentýž oprávněný vůči témuž povinnému v uplynulých 6 (alternativně 12) měsících podal jiný návrh na výkon rozhodnutí; v takovém případě soud vždy postupuje s ohledem na ustanovení § 112 zákona č. 99/1963 (občanský soudní řád).“ Odůvodnění: Pokud neexistuje územní (místní) příslušnost exekutorů, mohou být uměle rozdělené pohledávky s časovým odstupem uplatňovány po celém teritoriu státu. Uvedený postup dokáže přinejmenším významnou část takovýchto pokusů odfiltrovat. Existenci dalších probíhajících exekučních řízení lze přitom snadno zjistit z centrální evidence exekucí.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
28. 6. 2011 9:02 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

prave ze cetl, dotycny si nepripousti zadnou chybu a vse svaluje na postaka. proboha kdyz se dostanu do nejakych sr...ek tak si vezmu kvalitniho pravnika/danare a necham si udelat rozbor situace a nastin jejiho reseni. ovsem clanek mi prisel tak ubrecenej, ze je pro me tezke verit ze se proti mensinovemu podilu v nejakem bezvyznamnem srocku spiknula ceska posta s justici a chtela je znicit :)))

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
28. 6. 2011 9:04 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Obecně bych tam přidal:
Maximální celková nadhodnota, která je s dluhem vymáhána, činí 10 procent dluhu, a to nikoli ročně, ale celkem.
Tato nadhodnota zahrnuje:
- úrok
- platby za vymahání
- platby advokátum
- platby soudum
- platby exekutorum
apod.
Vymáhat vyšší nadhodnotu budiž lichva, trestný čin se sazbou nepodmíněně 3 roky natvrdo.
A bylo by vymalováno.

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
28. 6. 2011 9:06 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Jinak se mi tendle blog líbí, řek bysem, že je to dost nadstandard.

Abraxis
Abraxis (neregistrovaný) ---.tatrabanka.sk
28. 6. 2011 10:09 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Tak zalozim novou firmu. Pokud jste prakticky prodavali "vase ksichty" (bez urazky :-)), tak ani nemusite prevadet majetek. Mate to hotove za jedno odpoledne (hotove firmy) a prijde vas to porad na zlomek z pul mega...

Abraxis
Abraxis (neregistrovaný) ---.tatrabanka.sk
28. 6. 2011 10:10 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

P.S. A rovnou do te nove firmy muzete zahrnout tu druhou investici a investorovi to "prodat" jako vyhodu (investuje do ciste firmy, ktera nema zadne "kostlivce ve skrini" - jako treba nejakou exekuci ;-))

Derrick
Derrick (neregistrovaný) ---.modrany.cz
28. 6. 2011 10:37 Nový

Povinost

celé vlákno

Rozhodně nejlepší nový blog za dlouhé měsíce, ale k této kapitole. Osobně se mi bohužel stalo něco podobného, ale uplně náhodou jsem to objevil a stačil ještě zarazit. Mě spíš překvapuj, že jestli firma získá osobní údaje , jako je mobil a email, pro udrozování komunikace, ale pak je právě pro tento problém nevyužívá (a často ne ně pouze spamuje), není to zneužití zákoná o osobních údajích, či tak něco?!

David Ondrejkovič aura:89

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Za domácí úkol si to (obecně - nikoli konkrétně tento článek) přečetl například pan poslanec Jeroným Tejc včetně níže uvedeného konkrétního návrhu řešení. Zatím nic........

Můžete to zkusit sami: tejcj@psp.cz nebo tady: http://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=5513

FV
FV (neregistrovaný) 212.71.187.---
28. 6. 2011 13:17 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Nesmysl s tím, že právo stojí na doručení či nedoručení. Musí to fungovat jinak, ne? V USA nic takového nemají a asi jim to funguje lépe.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_spolecnost.asp?c=A110623_212959_p_spolecnost_wag

vgen
vgen (neregistrovaný) 165.72.200.---
28. 6. 2011 14:09 Nový

Re: Vyhoďte právníka...

celé vlákno

No jo, pravni vedomi lidi je na dost nizke urovni a nakonec to skonci jen hospodskym nadavanim. Jejich pravnik je opravdu idiot, ktery nejspis vsechno resi podle predem dane sablony a sam nic nevymysli.

A vubec nic neudelali pro zlepseni stavu, i kdyz predavat pul mega cash je celkem snadno dokazatelny uplatek a policie s tim umi pracovat.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=705520

Jo a jeste tam poslali nejaky "mstitele", coz je taky pekny svinstvo.

P.F.
P.F. (neregistrovaný) 85.162.221.---
28. 6. 2011 18:25 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Pletete si dojmy s pojmy. Exekuce byla na obchodní podíl jednoho ze společníka (tj. exekuce se týkala onoho společníka), firmy samotné by se exekuce prakticky nedotkla (pouze by se změnil majitel exekuovaného podílu na firmě).
Přirovnal bych to tomu, že vlastníte několik akcií O2, tyto akcie Vám sebere exekutor, ale firmy samotné se to vůbec netýká.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
28. 6. 2011 22:42 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

tak to je dobra kravina. za jakym cilem toto navrhujete? aby se dluhy do cca 50k nevymahaly? to uz muzete rovnou v zakone zakazat sockam pujcovat si penize. prace a papirovani s dluhem 30k nebo 300k je uplne stejne, ale podle vas za vymozeni 30k ma narok na 10x mensi odmenu.
tyhle regulace cehokoliv vedou do pekel. kdyz si nekdo neumi spocitat sam, nebo si nechat spocitat od nekoho vzdelanejsiho rpsn, vysi splatky, celkovou vysi dluzne castky ...... proste neustale nekoho drzet za rucicku a nechat si uslapavat cestu statem je pocatek konce. jakozto pravoverny libertarian zastavam nazor, ze by stat mel pouze chranit obcana vojskem, policii, soudama nic vic, o ostatni se musi starat kazdy sam.

David Ondrejkovič
David Ondrejkovič (neregistrovaný) ---.cust.termsnet.cz
28. 6. 2011 22:51 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Tak to nejste pravověrný libertarián, ale obyčejný gauner, který CÍLENĚ PŮJČUJE SOCKÁM, PROTOŽE PŘEDEM DOBŘE VÍ (a právě proto to dělá neboť právě TOHLE je jádrem jeho "podnikání"), ŽE NEPOCHOPÍ JEHO ZÁMĚRNĚ SLOŽITÉ PODMÍNKY A ZAPLATÍ TAK MNOHONÁSOBEK TOHO, CO BY ODSOUHLASILY PROSTÝM ZDRAVÝM ROZUMEM.

Chcete záměrně zneužívat tísně druhých ke svému nekalému obohacení. Nazývejte věci laskavě pravými jmény když jste už sám natolik zbabělý, že zde vystupujete pod anonymní přezdívkou!

To co se zde snažíte podsunout je obvyklá mlha, kterou vypouštějí místní gauneři - "vše, co zavání regulací je zlo". Až se hajzly výše uvedeného typu podaří do jednoho vystřílet, pak budu první, kdo bude horovat za zrušení VŠECH zákonů tohoto státu a jejich nahrazení ústavou o jediné větě: "Každý je povinen se chovat slušně!"

Jinými slovy - tam, kde ve společnosti neexistuje pevný mravní základ se (a zdůrazňuji, že BOHUŽEL) nelze dovolávat deregulace. Regulaci považuji za NUTNÁ zlo (doufám, že je více než jasné, že slovo NUTNÉ považuji za VELMI důležité!), stejně jako peníze, armádu, policii a další atributy státu.

David Ondrejkovič
David Ondrejkovič (neregistrovaný) ---.cust.termsnet.cz
28. 6. 2011 23:34 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Tak si s těmi akciemi představte, že těch akcií O2 máte 50% z celé emise a že Vám je exekutor zabaví. To se té firmy už bude zatraceně týkat!

DrFreeze
DrFreeze (neregistrovaný) ---.mitas.cgs.cz
29. 6. 2011 10:09 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Nic jsi nepochopil, Ivane, řekl by "klasik".

Nikdo nemluví o spiknutí proti firmě. Začlo to kejklováním lichvářů, kteří buď cíleně a nebo i necíleně po zvednutí výše splátky prostě využili toho, že nebyla doručena upozornění. Proč se namáhat, když z toho kouká úspěšná exekuce "podle práva", na které si namastí kapsu spřátelený právník a spřátelený exekutor? Prachy si na Spolubydličovi vemou tak jako tak a to, že má podíl ve firmě, byla prostě náhoda.

Moje zkušenost s Modrou Pyramidou: půl roku před zvednutím/změnou splátek mě o tom informovali dopisem. Moje chyba, nezvedl jsem si limit inkasa na účtu. Dokázali si strhnout jen 10000, potřebovali 12600. Po dvou měsících výhrůžná SMS, ať do tří(!) dní zaplatím nedoplatek, jinak vyvodí důsledky. Do té doby (asi 4 roky) bezproblémové splácení, několik set tisíc naplacených dopředu a pak z vás kvůli pár stovkám udělají těžkého zločince. A to jsem měl štěstí na relativně solidní firmu. Jak to chodí u pravých lichvářů, o tom je právě tento článek!

DrFreeze
DrFreeze (neregistrovaný) ---.mitas.cgs.cz
29. 6. 2011 10:21 Nový

Re: Vyhoďte právníka...

celé vlákno

"Jo a jeste tam poslali nejaky "mstitele", coz je taky pekny svinstvo."

Ať se to někomu líbí nebo ne, já s tím souhlasím - za současného právního stavu je dobré dát všem vych*ánkům jasně najevo, že jejich odporná činnost může občas bolet :-)

P.F.
P.F. (neregistrovaný) 85.162.77.---
29. 6. 2011 11:37 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

A tady šlo o 50%? Jak jsem pochopil z článku, jednalo se o minoritní podíl, ne o zásadních 50%.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
29. 6. 2011 11:52 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

lichvar zvedl splatku a dluznik udajne nedostal info a proto neplatil, chapu to spravne? a ci je to chyba? lichvare? mel me snad upozornit 5x abych platil? nebo si myslite ze jste jediny kdo jim neplati a zaslouzite si specialni peci? a o podilu se v clanku mluvi porad a to i v nadpise jako by byla ona tercem.

banka vas upozornila na zvyseni splatek, vy jste se na to vys... a kdyz po vas chtela doplatek jsou zase spatni oni, chapu to dobre? co meli podle vas udelat? poslat pro vas limo a usporadat nejaky raut? me prijde z vasi reakce jakobyste delal bance 4letym poctivym splacenim nejakou usluzbu. proboha vy jste od nich chtel penize, ktere vam pujcili, a je vasi povinnosti jako dluznika je splacet radne a ne se tvarit jakobyste jim delal neco z milosti.

David Ondrejkovič aura:89

Re: shrnuti

celé vlákno

Ad: "lichvar zvedl splatku a dluznik udajne nedostal info a proto neplatil, chapu to spravne?" - ano chápete to správně! A předpokládám, že od dlužníka očekáváte, že bude chodit každý den 2 x (co kdyby lichvář také zvedl kromě výše frekvenci splátek) ptát se lichváře jestli náhodou nezvedl splátku?

Pokud lichvář půjčuje peníze na lichvářský úrok a pouze (vcelku legitimně) očekává, že mu klient půjčené peníze a k tomu ten lichvářský (v rámci zákona) úrok zaplatí, pak není z obecného hlediska co namítat - koneckonců je to JEN lichvář - mravní spodina společnosti - těžko od něj něco jiného očekávat.

Pokud však dotyčná kreatura, která se za lichváře jen vydává (neboť na společenském žebříčku stojí ještě DALEKO níže než výše uvedený lichvář), od samého počátku celý systém svého "podnikání" CÍLENĚ nastavuje tak, aby průměrně inteligentní a průměrně vzdělaný člověk NEMOHL NEUDĚLAT CHYBU a díky tomu tak na NEPŘIMĚŘENĚ NASTAVENÝCH SANKCÍCH zaplatil sumu MNOHONÁSOBNĚ PŘEVYŠUJÍCÍ jak jistinu, tak i úroky, pak zasluhuje trestní stíhání a vysoký trest. No a jelikož orgány činné v trestním řízení v tomto ohledu v ČR spíše nefungují, zasloužil by rozdupat ksicht na kaši v souladu s ustanovením § 28, 29, 31 a zvláště pak 146a trestního zákona či § 76, odst. 2 trestního řádu.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
29. 6. 2011 12:21 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

nevim proc se tu do me navazite a nazyvate me gaunerem. v nebankovnim sektoru, pravnicine a ani exekutorskych sluzbach nepracuji. zivim se hlavou a prave proto vim jak jsou lidi tupe stado a kazdy u piva dokaze analyzovat smlouvu bez pravnika protoze on to vi nejlip. proto zastavam nazor, ze lidi MUSI za blbost platit penezma jinak se nepouci.
na jednani v nouzi/tisni se taky vymlouva kde kdo, je to jako to nedorucovani na postaka nebo cikani na diskriminaci v pripade ze po nich neco chcete. ale na svoji hloupost/lenost nikdo, vzdy je to vina toho druheho.

nevidim nic zbabeleho na vystupovani pod prezdivkou vy ji take pouzivate nebo kdyz misto lol napisu frantisek puncocha je to neco vic jako u vas? mozna byste o zbabelosti prezdivek mohl povypravet ve vztahu k j.k. tylovi, k.h.borovskemu nebo naopak a.staskovi ci i.olbrachtovi.

ano regulace je zlo a muzete si 100x opakovat ze neni a ze je potreba, ale staci se podivat kam to s regulacema dotahli soudruzi po 48 a ted kam se riti eu. chytrejsi vedi a ostatni volaji po jeste vetsi regulaci.

vy tvrdite ze kde neni mravni zaklad je nutna regulace, a ja zase rikam, ze nikdo nemusel lichvarskou smlouvu podepisovat, ale mohl si od nejakeho financniho/danoveho poradce ci pravnika nechat udelat rozbor. rozdil mezi nama je, ze vy chcete za hlupaka bojovat regulaci, ja ho zase chci naucit se branit sam.

David Ondrejkovič
David Ondrejkovič (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
29. 6. 2011 12:32 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Blbci mi také lezou na nervy, ale pokud bych systémově zneužíval jejich blbosti ke svému nekalému obohacení v rozporu s dobrými mravy a obchodními zvyklostmi byl bych také gauner.

Nezapomínejte, že VŽDYCKY. někdo bude chytřejší než Vy - má snad právo Vás ojebat v rozporu s dobrými mravy?

Váš přístup k regulacím považuji svého druhu za extremismus - člověk se liší od zbytku přírody právě tím, ze se povýšil nad zákony džungle - což je zřejmě jediná regulace se kterou jste ochoten se smířit.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
29. 6. 2011 21:27 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

a to je prave to. vy blbce chranite tim ze zregulujete jeho tzv. vyuzivani a omezite tak cinnost tzv. gauneru. ja jsem pro nechat blbce spalit a priste si onen blbec vezme nekoho chytrejsiho kdo mu pomuze/vysvetli jak se chovat a co nepodepisovat. v budoucnu tak budou gauneri autoregulovani protoze jim pouceni blbci na spek neskoci. vasim pristupem rikate, ze neni treba pouzivat vlastni mozek protoze se o vas stat postara a to je z principu spatne. stat neni kojna, ten by mel pouze zajistovat silove slozky na ochranu svobody, zdravi a majetku jednotlivce. ale to je v dnesni socialisticke eu utopie.

ja zkratka zastavam nazor, ze slabsi si najima silnejsiho kdyz stehuje skrin a hloupejsi chytrejsiho kdyz potrebuje napsat smlouvu. to neni zadny zakon dzungle ale symbioza.

Jakub
Jakub (neregistrovaný) ---.5.broadband6.iol.cz
29. 6. 2011 22:03 Nový

Re: Mluvíte mi z duše

celé vlákno

Petře prozraďte o jaký paragraf jde. Myslím, že nejen já to ocením

David Ondrejkovič aura:89

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Zkusím to říct jinak:

Blbství není hodno trestu - to je trest samo o sobě. Co však trestu hodno je - to je ZLÝ ÚMYSL - lhostejno zda je namířen vůči chytrým či blbým.

Názor, že dobré mravy pouze brzdí ekonomický růst považuji za perverzní!

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
30. 6. 2011 12:49 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Budte v klidu. Vsak on chlapec mozn jednou prohledne, az mu nekdo ukradne obcanku a vypujci si na ni penize nebo auto a po casu mu u dveri zazvoni exekutor. Eventuelne zazvoni exekutor s tim, ze pred peti lety nezaplatil pokutu za jizdu nacerno a ted ma soudni prikaz na x tisic ...

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
1. 7. 2011 1:49 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

nemam nejmensi tuseni kdo jste ze mne oslovujete familierne chlapec, ale budiz, ukradeny op a falesny podpis na nejake smlouve mi dava dost manevrovaciho prostoru k tomu, abych se takove exekuci zdarne vyhnul. jenze to vyzaduje nejakou akci a ne pasivne sedet a kalet na to. kdyz sem blbej a necham si op slohnout nebo jeste blbejsi ze ho ztratim tak s tim holt budu mit nejaky starosti.
mhd vyuzivam spise sporadicky a rozhodne bych nacerno nejel, tim nechci rict ze jsem tak strasne zasadovy, jen mi tech 10-20kc za pripadne dohadovani s revizorem nestoji.

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
1. 7. 2011 4:35 Nový

Re: Mluvíte mi z duše

celé vlákno

Je jich dokonce víc:
Občanský zákoník: paragraf 526 odst. 1
Občanský zákoník: paragraf 3 odst. 2
Občaanský soudní řád: paragraf 96 odst. 2
Občaanský soudní řád: paragraf 150 (!).
Obecně: vymahači i dlužník se musí chovat plus mínus podle zákonů.
Pokud je na straně dlužníka snaha dluh splatit, i když je to momentálně mimo jeho finanční možnosti, dlužník za dluh nemůže nebo o něm neví,
a/nebo se vymahači nechovají podle zákonů,
a je rozumný soudce/soudkyně.
je žaloba v plném rozsahu zamítnuta.
Poviností vymahačů je:
- oznámit a doložit Vám dluh
- oznámit případné podstoupení pohledávky
- snažit se o mimosoudní dohodu
- nelichvařit

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
1. 7. 2011 4:39 Nový

Re: Mluvíte mi z duše

celé vlákno

Viz též:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lichva
Cituji:
"Podle českého zákona je lichva trestný čin,[1] jehož se dopustí ten, kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede.[2]"
Podle mne se to vztahuje nejen na půjčky, ale úplně obecně (na pokuty apod.).

Petr Hejl
Petr Hejl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
1. 7. 2011 4:41 Nový

Re: Mluvíte mi z duše

celé vlákno

Lichva je tedy trestný čin:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?kam=zakon&c=40/2009&p=218
Takže lichvářovi hrozí nejen, že jeho požadavky budou odmítnuty, ale taky dva roky vězení.
Totéž podle mne platí pro všechny druhy nadměrného vymahání.

kasa
kasa (neregistrovaný) ---.6.broadband5.iol.cz
1. 7. 2011 17:18 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

Ne že bych měl někdy problémy s nesplácením, ale problémy s doručováním poštou mám běžně.

Pošta mi nedodá cca 1/3 zásilek. Na týden nebo dva se to zlepší, když si zajdu postěživat k paní vedoucí. Ta je seřve a chvíli to jde, ale jak říká - nejsou lidi, doručovatelé se často mění. U doručených zásilek je poměr ztracených o něco lepší, ale ani tam to není žádná sláva.

Nejhorší je, když dají dopis určený jen do vlastních rukou sousedce, která si domů chodí prakticky jen zalévat kytky a po měsíci, když jsem náhodou dopoledne doma se od ní dozvím jak to, že jsem si tak dlouho nepřišel pro dopis, který pro mě má.

Jenyk
Jenyk (neregistrovaný) 88.103.31.---
1. 7. 2011 18:39 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Jestli se nemýlím, podle poskytnutého popisu byla exekuce vedena nikoliv proti právnické osobě s DS (kterou diskutujete), ale proti fyzické osobě (což myslím přehlížíte). O tom, jestli měla DS tu není ani slovo a proto se mi zdají vaše konstrukce o neplatnosti fikce doručení v tomto případě nesprávné.

Mike
Mike (neregistrovaný) ---.alfservis.cz
1. 7. 2011 20:13 Nový

Fikce doručení vs. datová schránka

Chtěl bych upozornit na to, že spor byl zřejmě řešen formou rozhodčího řízení (v textu "smírčí řízení"), a tedy pravidla doručování zde mohou být odlišná od Občanského soudního řádu, tzn. nedoručení rozsudku resp. rozhodčího nálezu do datové schránky nemůže být důvodem pro zpochybnění exekuce.

P.F.
P.F. (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
1. 7. 2011 23:44 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

celé vlákno

Podle věty v článku "Kromě toho je to asociál s datovou schránkou" bych si právě tipnul, že právě tato fyzická osoba (proti které byla vedena exekuce) je majitel DS. Nebo ne?

JT
JT (neregistrovaný) 77.78.91.---
2. 7. 2011 21:02 Nový

Re: Povinost

celé vlákno

kdykoliv si někdo uprdne , máte hned e-mail nebo sms , ale jakmile vám překročí debet jednu korunu do nepovoleného tak neřeknou ani hov_o a nejraději vám ani dopis nepošlou. pošlou vám až návrh na exekuci (zkušenost s KB)

DrFreeze
DrFreeze (neregistrovaný) 188.246.97.---
3. 7. 2011 13:11 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Zveličujete, pane/paní lol. Podle mě je to velmi jednoduché: pokud věřitel vidí, že dlužník platí původní výši splátky, tak normálnímu člověku je naprosto jasné, že dlužník MÁ VŮLI splácet a ať už je chyba kde chce, nedověděl se o změně výše splátky.
Problém je v tom, že v obou případech, o kterých jsem psal, byla takováto vůle ke splácení jasná, ale věřitel s dlužníkem jednal jako s někým, kdo PŘESTAL splácet. To je, vážený pane nebo paní, obrovský rozdíl! Prostě vidím, že tu mám někoho, kdo splácí (sice původní částku), tak se jej budu snažit slušným způsobem kontaktovat, protože se asi někde stala chyba, místo toho, abych z něj dělal zločince a posílal na něj exekutory. Stále to nechápete?

DrFreeze
DrFreeze (neregistrovaný) 188.246.97.---
3. 7. 2011 13:17 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Chytáte Zena za každé slovíčko :-)

Přihodit se může spousta jiných lapálií, než je ukradený OP nebo nezaplacená drobná pokuta, o to jde.
Samozřejmě souhlasím s tím, že nejhorší co může člověk udělat je nechat cokoli vyhnít - to mu pak často opravdu není pomoci.

Libor Supcik
Libor Supcik (neregistrovaný) 89.100.231.---
5. 7. 2011 14:04 Nový

Datova sraczka nefunguje - PR, klub ci zakon?

Co delat, kdyz je clovek mobilni ci se chce zaradit do imaginarniho klubu pojistencu proti netusenym exekucim?...
Smutne je ze datova schranka je opravdu ale opravdu na h. Proste nemusi byt urady vyuzivana.
Coz takhle zalozit klub lidi, kteri nechcou dluzit a chteji byt informovani emailem bez ohledu na 'ochranu soukromi'. Proste podepisu ze mi je ochrana meho soukromi nekde (cilize info o tom co mi kdo dluzi ci co ja dluzim jsou budiz komukoli pristupne -who cares anyway?) Takovyto klub by pak spravoval datove schranky zucastnenych a delal PR u exekutoru aby s nim komunikovali az by to bylo dobrym mravem ba povinnosti nechat lidi v klubu vedet co po nich kdo chce. Cili vznikne li poptavka dat to nejen na vyvesku ci do iluze doruceni ale i zkontrolovat dbf klubu zda osoba neni.
...Lzez take ovsem zmizet ze systemu nebo trcet na jedne adrese.

Petr S.
Petr S. (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
6. 7. 2011 22:53 Nový

Re: Návrh řešení na legislativní úrovni

celé vlákno

Naprosty nesmysl. Podle Vas tedy maji "socky" pravo na cizi penize? Dle meho nazoru maji tyto "socky" pravo na to seznamit s tim co je ceka, co je nemine a jakym zpusobem dany dluh bude splacen, vymahan atd.

Bankovni ci nebankovni instituce a jedinci by nemeli byt regulovani z jednoho prosteho duvodu - jde o jejich penize a jejich nastaveni uroku a sankci podleha schvaleni dluznika. Nelibi se mi to? Nepristoupim na to. Je to velmi jednoduche.

Regulace je v dnesni dobe bohuzel nutne zlo, jelikoz spoustu veci bez ni lze jen tezko resit - lichva, externality vseho druhu, prerozdelovani a mnoho dalsich. Pisi zamerne zlo, jelikoz jsem zastancem trhu se vsemi jeho nedostatky. Prebujela regulace nas vraci zpet. Tvrdte si tu jaky jsem gauner nebo lichvar, pracovnik te ci one banky, pro me za me klidne i sprosta kapitalisticka svine, ale vyse uvedene je holt muj nazor.

Pokud mi vitr odfoukne strechu mam nekolik moznosti jak nastalou situaci - po financni strance - resit. Zvolim-li spatne, IMPERATIV MUSIM nest nasledky.

Tim ovsem nechci rict, ze zdejsi (a koneckoncu pravdepodobne kdekolivsi) pravni system neni prasecina. Pravo a zakon zejmena by MEL BYT naprostym moralnim minimem. To, aby tuto funkci opravdu plnil, ale nikdy nikdo nezajisti.

kk
kk (neregistrovaný) 88.208.76.---
22. 7. 2011 18:19 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Aha, tak to jste byl vy, co mu ti týpci vymlátili okna? Měli přitlačit!

NoMercy
NoMercy (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
30. 7. 2011 10:33 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

Souhlas s "lol". To je ale prekvapeni, kdyz se nekdo chova podle smlouvy. Jak u blbecku. Ale to potvrdilo jen muj prvotni usudek, kdyz jsem si precetl ,,Založil jsem firmu, která slušně žije už třetím rokem.". Silne needy.

Nikoloki aura:100
30. 8. 2011 8:53 Nový

Re: Podil ve firme

celé vlákno

Doporučuji ode dneška zakládat firmy skládající se pouze z většinových podílů. Nejlépe nadpolovičních či dvoutřetinových ;-) ...

quaran
quaran (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
10. 1. 2012 21:17 Nový

ojeb !

Nebylo doručeno do DS nebylo doručeno řádně a vše navazující bylo nelegální, příště doporučuji zajít za svým advokátem pro radu max. za 1.000,- a ušetřit si ty popsané problémy. :) quaran

Habo
Habo (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
2. 11. 2012 15:42 Nový

Datová schránka

Datová schránka je vám dost nahofno, protože první co vám exekuční mafie zabaví, je počítač.

Jedná se o "tržní chování" justice a znamená to konec "právního státu".

Časem to povede to k tomu, že lidi radši zvolí zase "Hitlera", který jim slíbí, že s nima zatočí. Historie se stále opakuje a naši Košer přátelé židovských hřbitovů se z toho pořád nepoučili.

Dobrou zprávou je, že kterým všechno sebrali, utečou. Kdežto oni se budou zase bát o ten nakradený majeteček a zase vyletí komínama.

Když si vylobovali založení Israele, tak s tím lidi souhlasili, protože si mysleli, že se tam všichni odstěhují, a přestanou na nás parazitovat. Jenže oni najednou zjistili, že by neměli na kom parazitovat a že by se tam vzájemně pomlátili.

Hitler se dostal k moci jen proto, že slíbil Němcům, že jim nenechá exekuovat domovy. Ale slyšeli jste o nějakém židovi, který by se účastnil odboje? 11. září je taky práce Mossadu a zase nás chtějí navézt do další války.

A ty kritizované "politické procesy" v 50. letech, to byli taky přátelé židovských hřbitovů, jenže "dějiny píší vítězové" ...

Problém je v tom, že jsou mezi nima dva extrémy osobností - lidi typu "Ježíš" a ti "penězoměnci z chrámu". Proto se pořád ohání tím "holokaustem", aby se nedalo rozpoznat kdo je kdo.

Snaží se nás rozeštvávat, aby na nás pohli parazitovat. A jako první krok si uzákonili "politickou korektnost". Když Topolánek řekne něco o Židech, je to dáno okamžitě do kontextu s "holokaustem". Pěkná podpásovka ale podle nich "košér". Jsou to zmrdi. A je to signál, že ovládli i naše media.

Jsou zaháčkovaní na soudech, mezi advokáty, v mediích, v exekutorské mafii, na ministerstvu zahraničí, v České televizi, ...

Nenásilným řešením by bylo sestavit databázi a bojkotovat je. Jinak nás čekají zase pogromy.

Mirfol
Mirfol (neregistrovaný) 92.62.228.---
10. 11. 2012 21:30 Nový

Re: shrnuti

celé vlákno

+1

jestli existuje datovka a meli do ni dorucovat, je celkem jednoduche jiz probihajici exekuci zastavit predbeznym soudnim prikazem - jenze to by jste nejdriv museli najit pravnika kterej by udelal rozbor situace a dal zalobu na zruseni rozhodnuti pro nespravne dorucovani.

Libor
Libor (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
29. 7. 2013 18:30 Nový

fikce doruceni je pokud je phone a email nemravna

Stalo se mi neco podobneho, moji vinou jsem nebydlel tam kde jsem mel jakesi bydliste. Dat mi vedet pomoci googlu by bylo jednoduche ale pravnici radi exekuce a tak 5 pripadu [ namisto jednoho slouceneho] z nejakych pokut z 90tych let mi uzmulo 100k

jvic
jvic (neregistrovaný) 88.81.89.---
9. 10. 2013 10:02 Nový

Re: Jak nás málem ojebali o firmu českým právním systémem

Chování mnohých společností je někdy opravdu takové, že nad tím člověk může jenom kroutit hlavou. Když jsem převáděl účet k jiné bance neproběhla jedna inkasní platba na nákup kartou. Společnost mi blokla kartu, což jsem zjistil při pozdějším nákupu přes tuto kartu. Nevěnoval jsem tomu žádnou pozornost a po dalším pokusu zaplatit přes tuto kartu jsem začal zjišťovat důvod. Dozvěděl jsem se, že mám zablokovanou kartu protože dlužím peníze. A toto jsem zjistil po dvou měsících po blokaci karty. Vůbec se nenamáhali mně vůbec upozornit, že tam mám nějaký dluh.
Některé společnosti vůbec nezajímá, že jim posíláte nižší částku, je zajímá jenom ta správná. U telefonní společnosti jsem omylem zaplatil o 50,- Kč méně, chtěli po mně celou částku a o vrácení špatně zaslané sumy jsem musel požádat. U jedné energetické společnosti jsem se vykašlal na zvýšení zálohy, protože každý rok mi vraceli víc než bylo zvýšení. Celý rok se nic nedělo, při následujícím vyučtování jsem jim musel doplatit rozdíl záloh a oni mi pak vrátili ještě větší přeplatek. A tak se radši ničemu nedivím a pokud to jde tak si kontruluji, jestli mám opravdu všechno zaplacené.

hooko
hooko (neregistrovaný) 182.185.48.---
21. 6. 2016 1:23 Nový

Amazing

Amazing blog really informative one. excellent article really useful for my business project ShowBox Download and enjoy live movies.

SHAREit App for PC
SHAREit App for PC (neregistrovaný) 202.164.132.---
28. 6. 2016 13:40 Nový

SHAREit App for PC

Click here to download SHAREit for PC free.

snap tube
snap tube (neregistrovaný) 182.182.54.---
7. 7. 2016 10:05 Nový

showbox download

Particularly when it is the matter of free gambling club diversion then the web is loaded with bunches of choices for this reason. Gambling club diversions are profoundly favored by the general population all around the globe. snap tube

mobdroapp
mobdroapp (neregistrovaný) 182.182.54.---
7. 7. 2016 10:07 Nový

mobdroapp

Club recreations are prominent universally in light of the fact that this is something that nobody can stand up to. mobdroapp

xenderapp
xenderapp (neregistrovaný) 182.182.54.---
7. 7. 2016 10:08 Nový

xenderapp

Also, web made this undertaking considerably less demanding in light of the fact that there are bunches of totally free of cost gambling club amusements are accessible online which you can play and appreciate without even a penny of venture. xenderapp

Prisma for Android
Prisma for Android (neregistrovaný) 202.164.132.---
12. 7. 2016 11:32 Nový

Prisma for Android

Check here to download Prisma for Android free.

Nani
Nani (neregistrovaný) 183.87.118.---
10. 8. 2016 13:53 Nový

sportshike.org

I love it. I hope that more and more Blogger will use this feature in the future, because it just makes the internet better I think!
Bundesliga Schedule
ICC Champions Trophy 2017 Time Table
Mini IPL Starting Date
Italian Serie A 2016-17 Schedule PDF Download

vixukixut4
vixukixut4 (neregistrovaný) 69.167.17.---
13. 8. 2016 14:20 Nový

Cassie

Great post with lot of good quality information. The Amazing You Ebook

zxc
zxc (neregistrovaný) 120.168.0.---
14. 8. 2016 15:03 Nový

test