Místo lkaní novinářům myslete na to, čím je vaše služba přínosná

V poslední době se objevilo několik kritických článků na práci „českých IT novinářů“. Často pláč na špatném hrobě. V tomto případě rovnou zareaguji konkrétně na téma, co mi dnes utkvělo v paměti: na článek člověka stojícího za českým projektem Jabbim.

Ten se podivuje, že českým projektům média nevěnují mnoho pozornosti.

Tak prvně, definujme si rank. Hovoříme jen o odborných titulech, protože pro Blesk není Jabbim zajímavý do doby, než si tu vylije srdce nějaká hvězdička. A možná ani pak nestojí za to Jabbim zmínit, jen přepsat výlitky.

Za druhé, každé rozumné médium uvažuje při pořizování článku především o těchto aspektech: náklady na pořízení článku versus potenciální počet čtenářů.

A tady je první problém. Zatímco informace o zahraničních projektech velkých a renomovaných firem dostávají novináři až pod nos a často i v češtině, české projekty se informovat neobtěžují. Ani v češtině. O nové službě se i v redakci Lupy zpravidla dozvídáme tak, že ji někdo pochválí v nějakém diskusním fóru. Že by nám napsal autor na redakce zavináč lupa.cz nebo poslal tiskovou zprávu na press zavináč lupa.cz, to se stává výjimečně. Tento aspekt není sice rozhodující, v daném případě jsou náklady jen časové, ale čas jsou v redakci peníze.

Když už se to stane, přichází druhý problém: nakolik je taková informace zajímavá. V redakci Lupy na to máme jednoduché pravidlo:

O nové službě se píše tehdy, když:

  1. Je při spuštění dostupná na signifikantně velkém území, má tedy plošné pokrytí (technická služba) nebo je nabízena velkým portálem (webová služba) a zaměřena na český trh.
  2. nebo je to služba technicky inovativní, používající doposud nepoužité technologie či postupy.
  3. nebo považujeme ji za natolik vizionářskou nebo hodnou zmínky, že to uděláme i přes nesplnění důvodů výše (což se týká hlavně zahraničních služeb).

Považujeme za podstatný rozdíl, zda nějakou službu spustí Seznam nebo tutéž službu spustí Franta Vonásek z Horní dolní. Seznam má zkrátka větší šanci službu prosadit a udržet v chodu, věřte mi.

Druhým problémem je inovativnost služeb. Naprostá většina nových služeb představuje instalaci Wordpressu nebo nějakého diskusního fóra – a tomu se říká sociální síť. Jenže psát o takové službě je na nic, dokud ji nepoužívají desetitisíce lidí. Není jasná ani inovativnost, ani přínos, totéž může udělat kdokoliv, kdykoliv.

Stane se, výjimečně, že jde opravdu o nějaký inovativnější projekt, tedy rozuměj projekt, který prošel vlastním vývojem a není to jen instalace scriptů stáhnutých z Freshmeatu. A jeho autor selže v tom, že není schopen přínos své služby vysvětlit. A většinou se o to ani nesnaží. Na co je nová instalace Jaber protokolu? Na co je nová služba na zkracování adres? Co jsou její výhody? Proč ji používat místo jiné služby, třeba zahraniční? Na tohle chce novinář slyšet odpověď stejně tak, jako ji chce slyšet potenciální uživatel. A když na to nepřijde novinář, nepřijde na to ani uživatel. O službě se nepíše ne proto, že ji novinář ignoruje, ale proto, že novinář nevidí žádný důvod, proč by služba zaujala jeho čtenáře. A tím i její uživatele.

Lze namítnout, že služba XY má 25 000 uživatelů. Odhlédněme od spekulace, zda je to moc nebo málo. Proč je ta služba má? Když to není schopen provozovatel sdělit, je úspěch jeho služby dílem prozíravosti, náhody nebo intiuice?

Proto říkám provozovateli každé české služby, jenž touží po publicitě: zamyslete se nad tím, co dělá vaši službu výjimečnou oproti jiným službám. V čem je přínosná, v čem je sexy. Definujte to 140 znaky, trénujte se třeba na Twitteru. Dokud sami nevíte, proč je přínosná pro uživatele, nečekejte, že o ní bude někdo psát. Fronta těch, co nevědí, je bohužel příliš dlouhá…

PS: Rovněž v témže duchu píše Marek Lutonský: Milá nešťastná kůzlátka.

Divná věc
Divná věc (neregistrovaný) 80.188.127.---
29. 5. 2009 14:40 Nový

Asi vám to ušlo, ale jabber server root.cz, běží u jabbimu

Asi vám to ušlo, ale jabber server root.cz, běží u jabbimu. A root.cz je jaksi server z Lupa rodiny. Podíval jste se na to? Vyzkoušel ? Nebo jste až tam nedohlédl ?
IT "expert" novinář by kromě překládání článků z RSS čtečky by mohl i bádat a zkoušet něco nového a nejen dělat WOW u nových smajlíků v MSN, či se chvástat jak je ůža, že nepoužívá nejen ICQ, ba ani mirandu, ale qip.
To že se cosi opíše, vycucne cosi z diskuzí pod článkem nebo popřípadě udělá hype recenze na objednávku není novinařina. Více respektu by získali i psaním o malých projektech, nečím co není omýlaným pořád dokola.

Chápu že je jednoduší psát o tom, že proč je Opera lepší než... Proč je MSIE lepší než... proč je Fx lepší než... A to protože se pak pod článkem hádají pubescenti. A to taky není novinařina. Nebo je? Vždyť čtenost bude větší. To je fuk, že to nic nepřináší nového.

Aleš Miklík
Aleš Miklík (neregistrovaný) 213.151.94.---
29. 5. 2009 15:18 Nový

Re Divná věc

Re Divná věc: Patrick měl na mysli, že význam nové služby nespočívá v tom, že ji používáme my sami nebo naši redakční kolegové. Rozumím tomu, že pro provozovatele služby je nepochopitelné, když ji média ignorují, ale uvědomte si, že jejich pohled na současný či odhadovaný význam té které události je dramaticky odlišný od jejího původce, který prostě ničím jiným nežije, zatímco média musí neusátle vybírat z toku zpráv a informací, jejichž využitelnost ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z nich je i "použitelnost" informace (zda jde o jednoduše zpracovatelný materiál), míra zásahu (kolika lidí se týká), aktuálnost, překvapivost, atd., přičemž řadu z nich může ovlivnit samotný zdroj informace (autor služby). Neumí-li či nechce to dělat, nemůže se divit, že neuspěje v konkurenci jiných informací. A tohle nijak nesouvisí s nekvalitní novinářskou prací, takhle fungují média na celé kvalitativní škále. Pochopení těchto základních principů je pro proniknutí do médií mnohem užitečnější než hádky v diskusích. Což samozřejmě nemění nic na tom, že základem je mít vůbec o čem zajímavém mluvit :)

Lidoopus
Lidoopus (neregistrovaný) 81.19.3.---
29. 5. 2009 16:29 Nový

Považujeme za podstatný rozdíl

"Považujeme za podstatný rozdíl, zda nějakou službu spustí Seznam nebo tutéž službu spustí Franta Vonásek z Horní dolní. Seznam má zkrátka větší šanci službu prosadit a udržet v chodu, věřte mi."

Tak tohle bych snad ani verejne nepsal. Online sluzba ma jisty prinos pro uzivatele. A ma ho bez ohledu na to jestli to pusti seznam nebo kdokoliv jiny. Uzivatele nezajima kdo to pustil, zajima ho prinos pro nej osobne. Tim ze filtrujete informovanost dle provozovatele delate presne to co kritizuje pan z Jabbimu.

Aleš Miklík
Aleš Miklík (neregistrovaný) 81.0.215.---
29. 5. 2009 17:38 Nový

Lidoopus

Lidoopus: Tak jeste jednou. Franta Vonasek spusti funkcni teleportaci myslenek pomoci Internetu. Ze zpravy udelame tahak dne, protoze inovativnost a prekvapivost z ni dela vyznamoveho giganta. Seznam a Franta Vonasek spusti instant messenger. Napiseme o Seznamu, protoze faktor dosahu udalosti (pocet uzivatelu, kterych se tyka) v tomhle pripade hrave prebije ostatni zpravodajske hodnoty konkurencni informace. Uz je to jasne?

pinky
pinky (neregistrovaný) 94.246.126.---
29. 5. 2009 17:48 Nový

Mno, Seznam spustil IM

Mno, Seznam spustil IM. A co se jako stalo? Kromě toho, že jste vítali největší XMPP/Jabber server v ČR? :-D

Ale no tak
Ale no tak (neregistrovaný) 62.245.83.---
29. 5. 2009 18:17 Nový

Když už nic

Když už nic, tak root.cz je pro vaši rodinu serverů Franta Vonásek z Horní-Dolní?
No pěkně :-)

petr
petr (neregistrovaný) 78.24.11.---
29. 5. 2009 18:34 Nový

jen bych chtěl říct, že jsem článek pochopil :)

jen bych chtěl říct, že jsem článek pochopil :)

Franta Vonasek
Franta Vonasek (neregistrovaný) 77.99.143.---
29. 5. 2009 21:09 Nový

Sem chtel jenom rict

Sem chtel jenom rict, ze zadnej IM spoustet nebudu.

dracul
dracul (neregistrovaný) 62.245.83.---
30. 5. 2009 2:10 Nový

Považujeme za podstatný rozdíl

Považujeme za podstatný rozdíl, zda nějakou službu spustí Seznam nebo tutéž službu spustí Franta Vonásek z Horní dolní.

a tady si autor nabehl, 28. 10. 2008 jste psali jak seznam jabber rozjizdi a ... zatim to vypada jako od franty vonaska z horni dolni;)

ale jinak se pan pinky svim blogiskem asi trefil, tohle je uz druha reakce redakce co ctu

Patrick Zandl
Patrick Zandl (neregistrovaný) 62.245.94.---
30. 5. 2009 8:33 Nový

Výjimka potvrzuje pravidlo

[9] Výjimka potvrzuje pravidlo. Navíc Seznam tu službu neprovozuje osm let a věřte tomu, že kdyby měl dojem, že ji chce propagovat, že by se tam pár set tisíc klientů našlo za rok ...

pinky
pinky (neregistrovaný) 94.246.126.---
30. 5. 2009 16:17 Nový

lol

lol. Jo, pár set tisíc klientů. Tak gogo, Sezname, my to jen přivítáme. Furt lepší válčit se špatným XMPP serverem, než s majoritním ICQ...

CrisBetewsky
CrisBetewsky (neregistrovaný) 87.248.169.---
6. 7. 2009 21:25 Nový

You know, I don't read blogs

You know, I don't read blogs. But yours is really worth beeing read.

martin V
martin V (neregistrovaný) 77.104.245.---
31. 5. 2009 8:28 Nový

Jsem jediný, komu se zdá, že Pinky je tak nějak mimo?

Jsem jediný, komu se zdá, že Pinky je tak nějak mimo? Jestli je i [11] od něho, tak má asi o kolečko více nebo méně :-)
Jestli s každým "válčí" jak v naznačují komentáře diskuzích, tak to se neuspěšnosti jeho projektu nedivím.

dracul
dracul (neregistrovaný) 62.245.83.---
31. 5. 2009 21:02 Nový

12. spis mate problem porozumet psanemu textu;)

12. spis mate problem porozumet psanemu textu;)

martin V
martin V (neregistrovaný) 77.104.245.---
1. 6. 2009 11:39 Nový

- nejsou schopni "válčit" ani s jinou službou a těší se

[13] - nejsou schopni "válčit" ani s jinou službou a těší se, až bude překonávat seznam? S jeho vztahem k zákazníkům, může být rád, že mu vůbec někdo platí.
nevím jak Vy dracule, ale když někdo(pinky) v diskuzích s potencionálními zákazníky používá slova jako "kretén" tak co je na tom podle Vás k nepochopení?

GarykPatton
GarykPatton (neregistrovaný) 89.28.14.---
16. 6. 2009 12:52 Nový

How soon will you update your blog?

How soon will you update your blog? I'm interested in reading some more information on this issue.

dracula
dracula (neregistrovaný) 89.233.137.---
1. 6. 2009 14:04 Nový

14. v mem pripade ve valce uspesne porazili icq (spolecne s googlem

14. v mem pripade ve valce uspesne porazili icq (spolecne s googlem, ze ktereho na me sviti taky dost kontaktu) a tak jsem pinkiho zakaznik:)

vim ze pouziva "trosku" drsnejsi slova. nicmene ja si ale nemuzu stezovat, kdyz sem se kdysi ptal proc mi nefunguju icq transport tak byl slusnej ac jsem hnusnej linuxak a jeste sem to psal jak hulvat:D ale o sluzby se stara dobre

titanik
titanik (neregistrovaný) 217.77.165.---
3. 6. 2009 12:17 Nový

je to skvele napasny, takze kdyz to shrnu

je to skvele napasny, takze kdyz to shrnu, tak novinari jsou banda flakacu co napisi jen o tom co se jim da az pod nos a kolikrat se ani neobtezuji s overenim, jesli nekdo lze ci ne, nedavno takhle prolezla zpravicka na root.cz o dellu a pak se zjistilo ze je to kachna. Pani novinari, zkuste se nad sebou zamyslet a netlacit do nas ze nikoho nezajima co se deje v horni-dolni, nkdy totiz nevite koho to zaujmea je velky rozdil v "zajimat" a "zaujmout" to druhe novinarum moc nejde

slulsirtY
slulsirtY (neregistrovaný) 212.235.107.---
25. 7. 2009 4:26 Nový

thats

thats funny

Petr
Petr (neregistrovaný) 84.42.227.---
25. 9. 2010 4:34 Nový

No, upozorňování na nové zajímavé projekty není zrovna silnou

No, upozorňování na nové zajímavé projekty není zrovna silnou stránkou Lupy ani dalších médií. Je to tím, že je takových projektů málo, nebo tím, že jsou novináři málo všímaví?

Nikesoccercleats aura:41

Re: Místo lkaní novinářům myslete na to, čím je vaše služba přínosná

Here at our website, we're as excited to show you the boots as we are to ascertain Cristiano Ronaldo debut them on pitch! His a fact Madrid part are in activity in opposition to Mexican part Chivas de Guadalajara in the Qualcomm Stadium in San Diego tomorrow evening and from pictures which have emerged of CR7 instruction using the boots, we are able to presume a debut appearance!
http://www.nikesoccercleatssale.net/
http://www.nikemercurialsuperfly.org/
http://www.nike-football-cleats.org/

Buy nike mercurial vapor superfly
Buy nike mercurial vapor superfly (neregistrovaný) 220.94.235.---
7. 3. 2012 12:52 Nový

Buy nike mercurial vapor superfly

Lightest, fastest Nike Speed D 3/4 football shoe ever. Molded no sew vent system adds breathability. Ankle window and one piece forefoot offer a sure fit. Conform sockliner is lighter and shapes to your foot. Seven-stud speed outsole provides a lighter, faster control system. Sidewall shovel supplemental cleats enable quicker, stronger movements on the edge. Comes with set of 1/2" poly cleats. http://www.nikemercurialvaporsoccer.org/