Hlavní navigace

Marketingové bonusy nových notebooků

20. 5. 2011 21:31 | Alexander Doktor

Notebooky a netbooky v objemu svých prodejů dlouhodobě předbíhají klasické stolní počítače. Když si ale nějaký takový nový domů pořídíme, dostaneme nejen to, co chceme a platíme, ale návdavkem i nechtěnou kupu reklamy a marketingových tahů.

Notebook kvůli nim nemusíme dokonce ani zapínat. Stačí odklopit víko s displejem a pod klávesnicí na nás okamžitě vybafnou slogany. Intel inside! Atom! Windows 7! Až 6 hodin výdrže! Green life friendly! Kdesi na začátku byl sice design, který pěkně ladil i okolo klávesnice, ale reklamní samolepky překapávající sebechválou ho poctivě zakrývají.

Jistě, můžeme je odlepit. Ale zkuste si to. I když se snažíte sebevíc, vždycky se najde alespoň jedna, po které zbude na plášti notebooku trochu lepidla, na které se chytá kde jaký kousek špíny. Ano, i tohle se dá s trpělivostí a pomocí chemických přípravků očistit, ale proč. Opravdu jsme za tohle platili tisíce korun? Abych mohli nový notebook hned čistit?

A jedeme dál. První zapnutí. Instalace systému. Po instalaci systému zjistíme, že ač se jedná o nejnovější operační systém nejmenovaného výrobce, který je na trhu jen krátce, tak přesto musíme okamžitě stáhnout boubelíčka  47 důležitých aktualizací o 650 MB. Ale OK, naštěstí tu máme broadband a alespoň budeme mít systém minimálně na týden odolný proti všem binárním útokům hrozícím z nepřátelského online i offline digitálního světa.

Operační systém ale není to jediné, co na novém počítači najdeme a o noteboocích to platí obzvlášť. Výrobce spolu s prodejci a s vývojáři softwaru pro nás totiž připravili spoustu „bonusů“ v podobně předinstalování zkušebních verzí „super užitečných a potřebných“ programů, her a aplikací. Bez ptaní, bez jakékoli možnosti výběru kdosi kdesi zaplnil disk, za který jsme nyní zaplatili, haldou rádoby užitečných shluků kódu. Leckdy bez možnosti korektní odinstalace či v jazyce tak odlišném, že je reálná možnost použitelnost hluboko pod hranicí pravděpodobnosti (vážně – koho napadlo nainstalovat na můj nový netbook aplikaci, která s uživatelem hovoří pouze japonsky?). 

Opravdu si výrobci myslí, že je uživatel jejich výrobků tak pitomý, že musí mít konfiguraci svého notebooku nalepenou stále na očích? Že nedokáže použít WiFi nebo DVD mechaniku, pokud nebude vedle trackpadu nalepená příslušná nálepka? Opravdu si musíme nechat líbit to, že nám bez okolků na náš počítač kdosi cizí nainstaluje software, který nechceme?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem