Překlep za který jsme zaplatili všichni

František Fuka narazil na kuriózní, ale zdaleka ne nejdražší překlep v historii. Ten se stal mnohem dříve a platíme za něj dodnes. Vše co máme a vše na co stěžujeme, ať už jsou to kolony aut, kouř z továrních komínů, hádky se ženou i samotná společnost Mizuho Securities jsou jen důsledkem tohoto překlepu, kterému se podivuje i Stopařův průvodce po galaxii. I ten to však vidí příliš jednoduše.

Leonardo da Vinci

Obrázek: Leonardo da Vinci, Vitruvian Man, 1492

Stále více lidí se přiklánělo k názoru, že udělali nenapravitelnou chybu, už tehdy, když slezli ze stromů. Někteří dokonce tvrdili, že chybou bylo vůbec na stromy kdy lézt, že měli všichni pěkně zůstat v oceánech (Stopařův průvodce po galaxii, Douglas Adams).

Skutečnost je taková, že lidé si nemohli vybrat. Před 23 miliony let se populacemi našich pradávných předků přehnala jakási viróza díky níž se jeden z genů (GLUD1) octnul na jiném místě sekvence DNA a vytvořil se tak vlastně gen nový (GLUD2). Překlep, který tak vznikl ovšem mě neblahé následky, které teprve zmiňuje Stopařův průvodce.

Díky tomuto genu se začal tvořit nový enzym, který zefektivnil činnost mozku a ukládání informací do paměti. Zde jsou počátky naší inteligence. I když autoři objevu, genetici Fabien Burki a Henrik Kaessmann, nemají přímé důkazy, duplicita v geonomu člověka je faktem.

O úspšnosti nového genu GLUD2 světčí i to, že v dalších etapách prošel dalšímu vylepšeními, které vedly k jeho optimalizaci.

Ovšem to rozhodně nebyl poslední velký překlep!

Ten objevil Hansell Stedman z Muscle Institute ve Philadelphii. Gen MYH16 je odpovědný za výrobu myozinu, bílkoviny, která dává energii žvýkacím svalům. Oproti opicím má člověk v tomto genu chybu. Vypadlo mu z něj několik písmen a tak jeho část je v zásadě zcela k ničemu.

Tím jsme přišli o sílu skusu, kterým vládl například austrolopiték a současně i tlak na lebeční kosti, který vedl k časnému uzavírání lebečních švů. Cesta k růstu velikosti lebky byla otevřená.

Jak se praví ve Stopařově průvodci po galaxii:

Badatelé, zabývající se dopodrobna složitým působením příčiny a následku v dějinách vesmíru, tvrdí, že takovéhle věci se dějí v jednom kuse, jenomže jsme proti nim bezmocní. Nejsou s to říct k tomu víc než: „To je prostě život“.

Související články na blogu Management Blog Petra Šnajdra

zimmi
zimmi (neregistrovaný)
10. 12. 2005 10:59 Nový

Heh, takže jsme v podstatě jeden velký omyl ;-)

Heh, takže jsme v podstatě jeden velký omyl ;-).

Jan Brašna
Jan Brašna (neregistrovaný)
10. 12. 2005 12:49 Nový

To je většina z nás i bez tohoto

[1] To je většina z nás i bez tohoto :D

llook
llook (neregistrovaný)
10. 12. 2005 13:06 Nový

Že je tohle všechno souhra omylů způsobených informačním šumem mi

[1] Že je tohle všechno souhra omylů způsobených informačním šumem mi připadá rozhodně důvěryhodnější než nějaké "boží vůle je nevyzpytatelná" a podobné bláboly :-)

Petr Šnajdr
Petr Šnajdr (neregistrovaný)
10. 12. 2005 13:29 Nový

otázka je co ty slova znamenají

[3] otázka je co ty slova znamenají. Možná je to totéž. Nic není náhoda viz. teorie chaosu a bůh není stařeček s bílým fousem (ale velká tlusta černoška ;-))

Ps. Vzpomínáte si na poslední scény z obou dílů Muži v černém? ;-)

Michal Horák
Michal Horák (neregistrovaný)
10. 12. 2005 14:32 Nový

Někdy jsou překlepy docela dobré, nemyslíte?

Někdy jsou překlepy docela dobré, nemyslíte? Kdyby se to nestalo, tak civilizace vůbec nezačala. Ovšem je taky pravda, že kdyby to tak bylo, tak by nám to bylo šuma fuk.

Michal Horák
Michal Horák (neregistrovaný)
10. 12. 2005 14:34 Nový

Jééé, ja to uložil nějak brzo

Jééé, ja to uložil nějak brzo. Jěště jsem chtěl dodat, že se těším na další překlep, který nám takto pomůže, ale asi se jej nedočkám.

Aleš Miklík
Aleš Miklík (neregistrovaný)
10. 12. 2005 18:08 Nový

To je skutecne podivuhodne

To je skutecne podivuhodne. Na druhou stranu, nejde zrejme o "ten rozhodujici preklep", protoze tech bylo nutne k rozvoji inteligence potreba vic - samotna velka lebka by nebyla k nicemu, kdyby mozek nemel duvody a prostredky rust apod.

A dalsich preklepsu v geneticke mape lze samozrejme najit vic - treba jisty gen, zaneseny do DNA savcich predku jednim z davnych retroviru, ktery nam umoznil vyvinout si mechanismus pro vypinani imunity matcina tela pri pritomnosti plodu a tim vlastne cely nas zpusob rozmnozovani a socialni prostredi s tim spojene...

Evoluce je zkratka retezem nahod a rychleho hledani reseni na vselijake prusvihy - a zaplat panbuh za to :)

Petr Šnajdr
Petr Šnajdr (neregistrovaný)
10. 12. 2005 19:16 Nový

Jedním z těch důvodů k růstu inteligence mohlo být i ono oslabení

[7] Jedním z těch důvodů k růstu inteligence mohlo být i ono oslabení žvýkacích svalů, které připravilo člověka o část potravy, kterou si msuel hledat jinde. Dalšími mohly být změny prostředí atd.

Yuhů
Yuhů (neregistrovaný)
11. 12. 2005 1:56 Nový

copak je to za bláboly? Petře, ty už prosím o genetice nepiš!

copak je to za bláboly? Petře, ty už prosím o genetice nepiš!

Dejme si do souvislosti dvě následující věty z článku:

> Před 23 miliony let se populacemi našich pradávných předků přehnala jakási viróza

> stejným faktem je, že nebližší příbuzní člověka ji v genomu nemají.

Jakpak je možné, že nejbližší příbuzní člověka nemají v genomu něco, co jsme získali před 23 mil roků?????

Když jsme se od nejbližších příbuzných oddělili před asi 7 milióny let???

Nemusím být vystudovaný genetik, abych poznal, že o genetice nevíš nic a jenom plácáš prázdnou slámu (nebo v horším případě ty nesmysly odněkud opisuješ).

Takže trochu oprav:
1. Gen GLUD2 mají všichni lidoopové.

2. o úspěšnosti genu nerozhoduje to, jestli se v dalších etapách optimalizuje, jak píšeš. O úspěšnosti genu se přesvědčíš tím, že se šíří v populaci. Pravděpodobně jsi chtěl popsat způsob, kterým se ví, že nedošlo k deaktivaci genu. To se ví tak, že se gen změnil rychle (nikoli až v dalších etapách), což svědčí o tom, že nebyl brzo deaktivován, jako se to děje jiným chybám (pokud jejich nositelé rychle nevymřou).

3. virový přepis genetické informace není ani zdaleka tak výjimečný, jak se snažíš naznačit. Ve skutečnosti působením virů vzniká asi 10% genů.

4. zvláštností genu GLUD2 je to, že virus zabudoval do DNA nikoliv sebe, nýbrž jiný opičí/lidský gen. Proto se o něm píše.

5. celá evoluce je historií překlepů v DNA. Až do objevu genetického inženýrství žádné geny nevznikaly jinak, než překlepem. Pokud tedy píšeš:

> Ovšem to rozhodně nebyl poslední velký překlep!

tak je to prostě jenom k smíchu, nikoli k žasnutí.

Bochi
Bochi (neregistrovaný)
11. 12. 2005 8:26 Nový

V tom článku je také dost překlepů

V tom článku je také dost překlepů. Že by "dramaturgický záměr"? ;-)

Petr Šnajdr
Petr Šnajdr (neregistrovaný)
11. 12. 2005 10:07 Nový

Podívej Dušane Janovský, že se mi tam dostala jedna chyba je fakt

[10] Podívej Dušane Janovský, že se mi tam dostala jedna chyba je fakt, přesto se na to dá upozornit slušně. I přesto děkuji, že jsi na chybu upozornil.

- Zmiňovaná neřítomnost genu GLUD2 v genomu nejbližších příbuzných člověka je chyba, kterou opravím.

V ostatních bodech nejsme v rozporu, nebýt tomu, že jsi ve své (dle mého názoru naprosto zbytečné) kousavosti sklouzl sám někam kde
by se s tvými tvrzeními dalo polemizovat.

Pokud by jsi chtěl být přesný tak by jsi měl označit tvrzení o viru jako příčině za spekulaci. viz. bod 4. Samotnému s emi nepodařilo ověřit že by to Burki a Kaessman vůbec někde vážně řekli. Nečetl jsem vše, ale v jejich textech jsem to nenašel.

U bodu 5. zde dáváš do souvislostí několik věcí, které až tak přímočaře souvislé nejsou.

- že vedle DNA je tu i RNA atd. bych pominul.
- v každém případě k evoluci není třeba vznik nových genů, jak by se dalo z tvého tvrzení pochopit. Je to ale také otázka pohledu.

Petr Šnajdr
Petr Šnajdr (neregistrovaný)
11. 12. 2005 10:36 Nový

Oops, [11] byla reakce na [9], nikoliv [10] :)

Oops, [11] byla reakce na [9], nikoliv [10] :)

Yuhů
Yuhů (neregistrovaný)
26. 12. 2005 10:20 Nový

Podívej Dušane Janovský,

> Podívej Dušane Janovský,
> že se mi tam dostala jedna chyba je fakt,
> přesto se na to dá upozornit slušně.

Problém není to, že se ti tam dostane jedna chyba. Problém je v tom, že na té chybě postavíš celý článek.

Mně mrzí, že jsem musel být kousavý. Možná by sis to neměl tak brát. Sám dobře víš, že si tě vážím a že jsem se od tebe mnohému naučil, zejména v oblasti managementu. Právě proto si myslím, že bys neměl psát povrchním novinářským stylem o věcech, které s tvou silnou stránkou vůbec nesouvisejí.

dollar
dollar (neregistrovaný)
26. 11. 2007 17:43 Nový

tato doba je na 2 věci (na hovno a na nic)

tato doba je na 2 věci (na hovno a na nic),škola,prá­ce,daně,lidi,stát,vlá­da..... a hlavně peníze.
Indiáni měli super život,znali vše užitečné o přírodě a starali se jenom o to aby měli co jíst. My se tu serem s exponenciálníma rovnicema a podobnýma srancama- s tím srnku neulovíme :)
Ted si nemyslete,že sem rasista,ale bílý sou svině že zahnali indiány - to byly nejlepší lidé na Matce Zemi.

Sice v Evropě indiáni nebyly,ale taky tu byly doby kdy byly lidé svobodní, nevim kdy , nepovažuju to za nutné k přežití :),a opět se starali jenom o to,aby měli co jíst,každý měl pole,krávy ,býka,koně,sle­pice,králíky,ov­ce....

Nejhorší vynálezy: člověk - zamyslete se nad tím a přiznejme si to