Kauza Prolux - rozsudek odvolacího soudu

V posledním roce jsem se na tomto blogu opakovaně věnoval kauze společnosti PROLUX Consulting Int, která nás zažalovala kvůli několika kritickým čtenářským příspěvkům v diskusi na Měšci. U první instance žaloba uspěla a soud nám přikázal celé diskusní vlákno smazat, vyšší soud však na základě našeho odvolání rozsudek změnil a žalobu téměř v celém rozsahu zamítl.

O tomto rozhodnutí už jsem tady psal na základě ústního vyhlášení rozsudku. Tehdy jsem také slíbil, že až nám dorazí písemné vyhotovení s podrobnějším odůvodněním, zveřejníme ho celé, stejně jako jsme to učinili s předchozími materiály (prvoinstanční rozsudek a naše odvolání). Nyní tedy slib plním: zájemci si mohou rozsudek přečíst zde.

Základní teze, které jsem popisoval v předchozím spotu, platí i poté, co jsem si rozsudek přečetl:

  1. Pokud někdo nemá dobrou pověst, nelze do ní ani zasáhnout. Městský soud v Praze tedy pochybil, když se nezabýval našimi důkazy o tom, že Prolux dobrou pověst nemá.
  2. I když někdo dobrou pověst má, neznamená to, že jej nelze kritizovat. Názory v diskusích na internetu požívají ústavní garance svobody projevu. Zjevně protiprávní by byly jen příspěvky, které by byly pouze souhrnem vulgarit s cílem někoho dehonestovat, bez snahy o věcnou diskusi či kritiku.
  3. Protiprávním zásahem do dobré pověsti může být jen sdělení, které je současně dehonestující i nepravdivé; pokud je totiž pravdivé, nejde o zásah neoprávněný.
  4. Dokonce ani vulgární výrazy na Internetu nadále nejsou tabu a podle soudu není žádný důvod je zakazovat (prdel tedy nekončí :-)), nesmí však být spojeno s konkrétní osobou a nesmí vybočovat z měřítka dobrých mravů.

Právní argumentace Vrchního soudu je poměrně přesvědčivá, zůstává mi tedy vlastně jen jediná větší pochybnost. Jde o tu svini z původního titulku Prolux lže jak svině, kterou nám soud uložil vymazat. Myslím, že tady rozhodnutí není vnitřně konzistentní. Nejprve říká, že podmínkou zásahu do dobré pověsti je její existence, s čímž je třeba se v podobných případech vypořádat. Hned ale dodává, že v tomto sporu to zrovna nutné není, protože tato diskuse by vzhledem ke svému obsahu tak jako tak nebyla protiprávní. Tedy právě až na to jedno slovo: ani to sice není protiprávní zjevně, ale do dobré pověsti zasáhnout může, a proto je třeba ho smazat. Dobrá, je to názor soudu: ale opravdu v tom případě není nutné o té dobré pověsti vést dokazování?

Související články na ostatních blozích

koukám
koukám (neregistrovaný) ---.vivo.cz
11. 5. 2011 21:41 Nový

nooo

moc jste to nepochopil, soud nechtěl, aby bylo urářeno prase srovnáním s proluxem..

Milan
Milan (neregistrovaný) ---.uvt.nl
12. 5. 2011 8:08 Nový

K té svini...

Vy jste to jenom nepochopil. Je to poškození dobré pověsti svině, protože svině, na rozdíl od uvedené firmy, nelže...

Michal
Michal (neregistrovaný) 88.103.39.---
12. 5. 2011 10:45 Nový

Děkuji

celé vlákno

Děkuji Markovi a Lupě za odhodlanost a uveřejnění všech informací o této kauze. Nejsem odborník na právo, ale myslím, že nám ( podnikatelům v internetových médiích) výsledek celé kauzy pomůže a ulehčí spánek :-))

ulehčený
ulehčený (neregistrovaný) ---.vivo.cz
12. 5. 2011 18:12 Nový

Re: Děkuji

celé vlákno

hm, mě přijde takový výsledek jako naprostá samozřejmost, takže spánek mám pořád stejný

bývalý optimista
bývalý optimista (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
13. 5. 2011 3:24 Nový

závidím vám váš optimismus, ale ...

Já bych bohužel ohledně práva v dnešním světě za samozřejmé nepovažoval nic. Zvlášť když praxe je taková, že často platí presumpce viny, lidé jsou za zveřejňování nejenom svých názorů, ale i pravdy odsuzováni (někdy i mučeni a jsou jim odepírána základní lidská práva) a tresty jsou často odstrašující a absurdně vysoké. Spánek mám klidný jen když při usínání nemyslím na to, co se děje u nás nebo ve světě.

vlabra
vlabra (neregistrovaný) 193.85.226.---
13. 5. 2011 12:20 Nový

Re: Děkuji

celé vlákno

No, v tom našem banánistánu bych si tak jistý nebyl. Radši.

a8n
a8n (neregistrovaný) ---.static.bluetone.cz
14. 5. 2011 23:21 Nový

Re: Kauza Prolux - rozsudek odvolacího soudu

Předně díky za zveřejnění.
Co se týče dokazování neexistence dobré pověsti, s tím se soud vypořádal na straně 9 následovně: "Právem se proto žalobce mohl cítit dotčen na svých právech, ..., a to bez ohledu na existenci nebo neexistenci jeho dobré pověsti.". Škoda jen že soud nespecifikoval, jaká práva měl zrovna na mysli.

čtenář internet infa ?
čtenář internet infa ? (neregistrovaný) ---.vivo.cz
16. 5. 2011 22:38 Nový

Chování vašeho šéfredaktora z podnikatel.cz je opakovaně ještě horší

celé vlákno

Vážený čtenáři,

chápu Vaše rozhořčení, ale podobné odkazy budeme mazat nadále. Nemá to žádnou souvislost s publikovaným obsahem. Nemáme nic proti tomu, pokud odkazujete na veřejně dostupné zdroje. Žádnou petici však podporovat nebudeme. Propagaci si, prosím, dělejte jiným způsobem.

V případě, že ve Vašem počínání budete i nadále postupovat, přistoupíme k tvrdším restrikcím.

Děkujeme za pochopení,

Michael Hovorka
šéfredaktor

Tento pán rád maže věcné odkazy dokonce i tehdy, kdy jsou zcela k věci jen proto, že odkazují na konkurenční servery - takto mi smazal odpověď v diskuzi jinému čtenáři s odkazem na server business info.

Protože se dotyčný pán chová odporně a ne jako manager, žádám vás, abyste ho na hodinu vyhodil, mám li vás dále považovat za slušného člověka.

evička
evička (neregistrovaný) ---.speednet.cz
22. 9. 2011 14:23 Nový

U mě to bylo v pohodě

celé vlákno

Prodávala jsem přez PROLUX pozemek, za 3 týdny přišel od nich kupec, všechno v naprostem pořádku

Roman
Roman (neregistrovaný) ---.hfc.comcastbusiness.net
29. 10. 2011 16:48 Nový

Internetove diskuze bez nutnosti soudnich sporu

Vazeny pane Marku musim s Vami ve vsem souhlasit jako podnikatel v internetovych mediich by jste se mel zamyslet nad Vami poskytovanem prostoru jelikoz by nemuselo nikdy dochazet k tomu, ze by Vas jedna strana diskuze zalovala jako napriklad spolecnost Prolux consulting mozna i dalsi. Pokud by jste zajistitl to, ze by nazory byly zverejnovany pouze a jen tem lidem, kteri by se v pripade nutnosti dali presne identifikovat urcite by jste se pred soud nedostal protoze by sve nazory museli obhajit pred soudem sami. Tvarite se velmi seriozne o cemz neni pochyb jen jeste zajistete, aby kazdy prispevek byl vkladan jasne identifikovanymi osobami, kterym jste poskytl pristupy do diskuzi az po te co jim je zaslete na adresu bydliste, tak jak to delaji vsechny seriozni diskuzni portaly u nas i v zahranici. Diskuze na Vasem portale budou jiste kvalitni a na urovni bez nutnosti zasahu soudu. Ukazte, ze Vas portal bude diskutovat i po te co prestanou byt prispivatele anonymni. Dekuji za Vase zamysleni a realizaci

Roman
Roman (neregistrovaný) ---.hfc.comcastbusiness.net
29. 10. 2011 17:06 Nový

Opravdu vecny prispevek zvysuje hodnotu diskuze

celé vlákno

Pokud tento prispevek je obrazem kvality tohoto portalu jen tezko zde budou diskutovat seriozni lide. Prolux poskytuje naprosto profesionalni sluzby na podporu prodeje nemovitosti, kdy prodeje probihaji temer okamzite pokud je dosazena realna trzni cena o cemz se presvedcuje denne kolem deseti prodavajicich, kteri dosahli sveho cile tedy rychleho prodeje. Sluzby na podporu prodeje muzu doporucit www.domy-prolux.cz muj kamarad byl take spokojeny na prohlidky lide chodili jiz po tydnu a prolux.cz pozemek oznacil, tak jak zadna RK predtim.

Světlana Glaserová
Světlana Glaserová (neregistrovaný) 78.24.8.---
30. 10. 2011 11:48 Nový

Re: Opravdu vecny prispevek zvysuje hodnotu diskuze

celé vlákno

Vsadím se o co chcete, že je IP toho příspěvku je
188.92.8.222 , prolux.speednet.cz. :o)))))))))))))

podvedený
podvedený (neregistrovaný) ---.180.broadband7.iol.cz
9. 12. 2011 12:45 Nový

Re: Opravdu vecny prispevek zvysuje hodnotu diskuze

celé vlákno

Dnes jsme se přesvědčili, že pracovníci firmy PROLUX jsou prolhaní, nevěrohodní lidé.To co vám sdělují při sepsání smlouvy o prodeji a ukončení smlouvy s nimi, se nezakládá na pravdě,lžou vám do očí, proto litujeme lidi, kteří této firmě uvěří jako my-blbci.

Sten
Sten (neregistrovaný) 213.192.34.---
6. 5. 2012 20:47 Nový

Re: U mě to bylo v pohodě

celé vlákno

Hmm, ---.speednet.cz. Žeby to byl prolux.speednet.cz? Ne, to přeci není možné :-D

tommy
tommy (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
23. 5. 2012 23:26 Nový

Re: Opravdu vecny prispevek zvysuje hodnotu diskuze

celé vlákno

Mily Romane až tě Prolux okrade /160 tis. a dalsich cca 500 lidi/ jako mne tak budes koukat jak Slavek a nebudes verit co se deje.Dodnes delam kvuli tomu nacerno abych mel normalni prijem a ne exekucni minimum!Tj.,ze mi znicil cast zivota.Kdybych tady nemel rodice tak jedu do Pompano Beach na Floride kde bydli ceskej majitel a nakopal bych mu krapky a pak....ale jezdim do Naples to je kousek tak se za nim stavim.Nebude mu dobre.

dfsh
dfsh (neregistrovaný) 27.124.20.---
22. 10. 2012 16:17 Nový

Re: Chování vašeho šéfredaktora z podnikatel.cz je opakovaně ještě horší

celé vlákno

top seo directory
backlink directory
Your article absolutely worth looking through. I recently found the application well dictated and then quickly logical.

nicee
nicee (neregistrovaný) 198.144.105.---
23. 10. 2012 13:50 Nový

Re: Děkuji

celé vlákno

bingo online spielen ||
bingo spieleI must personally we understand the time you devote to create the application. I’m sure very pleased in addition to lose time waiting for your blog post.

shabnam
shabnam (neregistrovaný) 119.148.8.---
3. 5. 2014 9:57 Nový

good post

Thank you for taking the time to publish this information very useful!I’m still waiting for some interesting thoughts from your side in your next post thanksClipping Path service

GFT55
GFT55 (neregistrovaný) ---.banglalionwimax.com
5. 5. 2014 17:12 Nový

Re: Kauza Prolux - rozsudek odvolacího soudu

When I aboriginal got a cat, I anticipation it was appealing accustomed that she acclimated to consistently blemish the aback of her ears. This was until my base started to crawling every time I acclimated to sit on the chair. Soon I started seeing bites on my duke and accomplished that they were advancing from the fleas on my cat. Glass Repair

star7bet
star7bet (neregistrovaný) 36.80.121.---
13. 4. 2015 6:49 Nový

Re: Kauza Prolux - rozsudek odvolacího soudu

Helloooooo guys,, thanks for post. Casino Onlinelove this

Agen Resmi Fiforlif
Agen Resmi Fiforlif (neregistrovaný) 112.215.36.---
15. 7. 2015 0:53 Nový

Fiforlif Herbal Alami Pelangsing Rekomendasi Boyke

Ano, verdikt byl opravdu zkreslená, někdy lidé vidí pravda je nesprávné a falešné je považováno za pravdivé. Musíme si přiznat, že lidský zákon není o nic lepší než Boží trest na onom světě.
Autorizovaný Agent Fiforlif

http://www.agenresmififorlif.net