Hlavní navigace

Může Stream uspět?

22. 2. 2007 17:42 | David Antoš

Kroky Viacomu (jestli nevíte, co je vlastně zač a co produkuje – tak jako já před pěti minutami – tak se podívejte na wiki), který přinutil Google stáhnout velké množství videí z YouTube, které poškozovaly jeho autorská práva a následně ohlásil dohodu o distribuci obsahu s internetovou televizí Joost (pořád jsem neměl čas o něm napsat něco souvislého, takže jestli vás Joost zajímá, odkážu vás prozatím na předchozí spot) vyvolaly zajímavou diskusi. Diskusi o povaze televize, videa a všeho toho v éře přechodu na internet.

Stojíme před dvěma extrémy. Amatérská videa na YouTube a vlastně jen do modernějšího hávu oděná televize prostřednictvím Joost. Celé je to samozřejmě komplikovanější, ale berme to jako střet mezi klasickou televizí a obsahem jako Shrek, Futurama, The Colbert Report na jedné straně a amatérskou produkcí a obsahem jako kočka běhající po notebooku, slintalící dítě, předabovaný Chuck Norris na straně druhé. A zkusme si tipnout, kdo v tomto souboji vyhraje, pokud nyní skutečně dojde k takto ostrému oddělení obou typů videí (byť to není pravděpodobné).

V delším horizontu řekněme 5, 10 let jsou jakékoliv diskuse o přesné podobě tohoto trhu prázdné – tak masivně se rozvíjející odvětví, ve kterém je tolik peněz, si mezi rychle se vyvíjejícími technologiemi vyberu ty zajímavé a televize v roce 2020 nebude ani trochu vypadat jako YouTube či asi ani jako Joost dnes. V krátkém horizontu vítězí (na internetu) amatérský obsah, ostatně nikdo se mu nepokouší konkurovat (dobrá, zapomínám na BitTorrent, který je tím jediným opravdovým videohegemonem). A co nějaký střednědobý výhled, 2, 3 roky? Jaký obsah dokáže dnes přilákat davy?

Proč by nás mělo zrovna tohle zajímat a jak to souvisí se Streamem? Jak bude nakonec online video vypadat není dnes důležité. Důležité je být při tom. Google je při tom – díky YouTube dnes videu dominuje a má tak výhodu i do budoucna, i kdyby z dnešní služby mělo zbýt třeba jen to jméno. Stream se svou cestou snaží uchytit u nás. A nezajímá ho, jak bude video vypadat za 10 let a ani ho nezajímá, jak na něm dnes bude vydělávat. Získá-li diváky, vyhraje.

A právě Stream je takový zajímavý hybrid. Když byl před Vánocemi spuštěn, trochu jsem zíral, co za trapnou hrůzu to Patrick Zandl tolik měsíců propaguje. Strašné a zmatené rozhraní (které se do té doby velmi změnilo a snad i dále změní), ale hlavně – nic mě nechytilo (snad až na Mocného inseminátora). I to se od té doby trochu změnilo a čas od času se dokonce na Stream chodím dívat, jestli tam není něco vtipného. Převážně to však stále vypadá jako trochu ubohý pokus uměle vygenerovat amatérské klipy.

Ale zlepšuje se to. A já věřím, že tým profesionálních kameramanů, moderátorů atd. s kvalitní technikou musí být schopna produkovat lepší věci, než lidé s domácí kamerou. Navíc Stream i takový obsah přijímá (ale kdo z amatérských tvůrců by jej preferoval před YouTube?) a v Česku obecně nemůžeme očekávat takový rozvoj nadšeneckých videí jako v Americe.

Přemýšlel jsem, jestli bych preferoval YouTube s převahou nekvalitních klipů, nebo Joost s hodinovými nákladnými pořady. A vážně nevím. YouTube je dobré na dvouminutové odreagování a zasmání, ale to je tak vše. Sofistikovanější produkci nemůže ohrozit. Ale na druhou stranu, právě délka videí je dneska hlavní, jen málokdy bez přeskakování dokoukám něco, co je delší než 5 minut. Hodinová talk show? Bože!

Pokud by model Streamu dal dohromady klady obou konceptů, mohlo by to fungovat. To, že to zatím vypadá spíše na kombinaci mínusů nic neznamená, Stream je na začátku. Osobně spíše věřím, že úspěch mít bude, ale těžké předvídat. Jak jste na tom vy? Také vám jeho současná nabídka přišla nudná? Třeba „vlajková loď“ Gynekologie?

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

DigiZone.cz: Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových