Může Stream uspět?

Kroky Viacomu (jestli nevíte, co je vlastně zač a co produkuje – tak jako já před pěti minutami – tak se podívejte na wiki), který přinutil Google stáhnout velké množství videí z YouTube, které poškozovaly jeho autorská práva a následně ohlásil dohodu o distribuci obsahu s internetovou televizí Joost (pořád jsem neměl čas o něm napsat něco souvislého, takže jestli vás Joost zajímá, odkážu vás prozatím na předchozí spot) vyvolaly zajímavou diskusi. Diskusi o povaze televize, videa a všeho toho v éře přechodu na internet.

Stojíme před dvěma extrémy. Amatérská videa na YouTube a vlastně jen do modernějšího hávu oděná televize prostřednictvím Joost. Celé je to samozřejmě komplikovanější, ale berme to jako střet mezi klasickou televizí a obsahem jako Shrek, Futurama, The Colbert Report na jedné straně a amatérskou produkcí a obsahem jako kočka běhající po notebooku, slintalící dítě, předabovaný Chuck Norris na straně druhé. A zkusme si tipnout, kdo v tomto souboji vyhraje, pokud nyní skutečně dojde k takto ostrému oddělení obou typů videí (byť to není pravděpodobné).

V delším horizontu řekněme 5, 10 let jsou jakékoliv diskuse o přesné podobě tohoto trhu prázdné – tak masivně se rozvíjející odvětví, ve kterém je tolik peněz, si mezi rychle se vyvíjejícími technologiemi vyberu ty zajímavé a televize v roce 2020 nebude ani trochu vypadat jako YouTube či asi ani jako Joost dnes. V krátkém horizontu vítězí (na internetu) amatérský obsah, ostatně nikdo se mu nepokouší konkurovat (dobrá, zapomínám na BitTorrent, který je tím jediným opravdovým videohegemonem). A co nějaký střednědobý výhled, 2, 3 roky? Jaký obsah dokáže dnes přilákat davy?

Proč by nás mělo zrovna tohle zajímat a jak to souvisí se Streamem? Jak bude nakonec online video vypadat není dnes důležité. Důležité je být při tom. Google je při tom – díky YouTube dnes videu dominuje a má tak výhodu i do budoucna, i kdyby z dnešní služby mělo zbýt třeba jen to jméno. Stream se svou cestou snaží uchytit u nás. A nezajímá ho, jak bude video vypadat za 10 let a ani ho nezajímá, jak na něm dnes bude vydělávat. Získá-li diváky, vyhraje.

A právě Stream je takový zajímavý hybrid. Když byl před Vánocemi spuštěn, trochu jsem zíral, co za trapnou hrůzu to Patrick Zandl tolik měsíců propaguje. Strašné a zmatené rozhraní (které se do té doby velmi změnilo a snad i dále změní), ale hlavně – nic mě nechytilo (snad až na Mocného inseminátora). I to se od té doby trochu změnilo a čas od času se dokonce na Stream chodím dívat, jestli tam není něco vtipného. Převážně to však stále vypadá jako trochu ubohý pokus uměle vygenerovat amatérské klipy.

Ale zlepšuje se to. A já věřím, že tým profesionálních kameramanů, moderátorů atd. s kvalitní technikou musí být schopna produkovat lepší věci, než lidé s domácí kamerou. Navíc Stream i takový obsah přijímá (ale kdo z amatérských tvůrců by jej preferoval před YouTube?) a v Česku obecně nemůžeme očekávat takový rozvoj nadšeneckých videí jako v Americe.

Přemýšlel jsem, jestli bych preferoval YouTube s převahou nekvalitních klipů, nebo Joost s hodinovými nákladnými pořady. A vážně nevím. YouTube je dobré na dvouminutové odreagování a zasmání, ale to je tak vše. Sofistikovanější produkci nemůže ohrozit. Ale na druhou stranu, právě délka videí je dneska hlavní, jen málokdy bez přeskakování dokoukám něco, co je delší než 5 minut. Hodinová talk show? Bože!

Pokud by model Streamu dal dohromady klady obou konceptů, mohlo by to fungovat. To, že to zatím vypadá spíše na kombinaci mínusů nic neznamená, Stream je na začátku. Osobně spíše věřím, že úspěch mít bude, ale těžké předvídat. Jak jste na tom vy? Také vám jeho současná nabídka přišla nudná? Třeba „vlajková loď“ Gynekologie?

fandango
fandango (neregistrovaný)
23. 2. 2007 7:44 Nový

Také mám pocit

Také mám pocit, že současná nabídka videa na stream.cz je spíše na škodu, nehledě na poměrně amatérský vzhled / design / uspořádání...

Každopádně každému projektu jako je tento fandím, snad se někdo probudí a předělá do použitelné podoby.

Martin
Martin (neregistrovaný)
23. 2. 2007 8:15 Nový

Po Zandlově machrování jsem čekal skvělý AJAXový web s novými nápady

Po Zandlově machrování jsem čekal skvělý AJAXový web s novými nápady, ale nakonec se ukázalo, že za obrovské peníze postavil trapnou stránku plnou nudného obsahu. Jako by už takových nebyly tisíce. A nejen, že to nepřináší žádný nový nápad, ale technická implementace těch okopírovaných je velmi ubohá. Uživatel, kterému se video zaseklo 10 s před koncem a který zjistí, že nejde danou pasáž opakovat a lze jen koukat zase od začátku a doufat, že už se to znovu nestane, bude tak na*ný, že uteče a už nikdy se nevrátí.

Myslím že až utratí všechny peníze, nezbyde než to zase s velkou slávou zavřít. Podle mě Stram uspět nemůže, protože už neuspěl. Sledujeme jen posmrtné křeče.

MK
MK (neregistrovaný)
23. 2. 2007 10:46 Nový

Vidite a ja myslim, ze Stream uspet muze

[4] Vidite a ja myslim, ze Stream uspet muze.

To, ze dnes vypada design nejak, jeste neznamena, ze zitra nemuze byt uplne jiny. U on-line videa neni pointa v nejakych AJAXovych vychytavkach, ale v obsahu.

Stejne tak muze dojit ke zmenam ve formatu videa ci v chovani prehravace.

A Stream podle vseho bude orat jak v oblasti produkovaneho obsahu, tak v oblasti obsahu uzivatelskeho.

Co ale vidim jako mozny problem, je start konkurencnich projektu. Mam trosku obavu, ze treba nejaky projekt, ktery bude sbirat a tridit obsah z YouTube a podpori svoji existenci nejakou masivni kampani a/nebo spolupraci se Seznamem, muze cele snazeni party kolem Stream.cz poslat do kytek.

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný)
23. 2. 2007 14:30 Nový

Trochu zapominas na to

[5] Trochu zapominas na to, ze takovy projekt ma u uzivatelu jen "jeden pokus". Uzivatel prijde, zjisti, ze se mu to nelibi / nevyhovuje a rekne si "sem uz ne" a i kdyz se to treba pozdeji zmeni, tak on o tom nevi, protoze uz neprijde. Dostat ho tam znovu znamena nakladnou reklamni kampan.

Jinak obsah stream.cz je takovy dost nezajimavy - alespon pro mne...

MK
MK (neregistrovaný)
23. 2. 2007 14:57 Nový

Nezapominam na to :-)

[6] Nezapominam na to :-)

Nicmene podle vseho neni stream.cz stavena pro geeky, kteri IMHO tvori dnes velkou cast navstevnosti a z jejich strany jde vetsina kritiky...

Co se obsahu tyce, nemuzu slouzit, na jedinem miste, kde mam flash, ten prehravac neprehraje vic nez minutu :-)

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný)
23. 2. 2007 16:16 Nový

Mne je jasne, ze nejsem mainstreamovy konzument obsahu

[7] Mne je jasne, ze nejsem mainstreamovy konzument obsahu. Ale i tak na mne ten obsah pusobi divne, takovy nijaky bulvar, prijde mi, ze to nema zadnou strukturu, koncepci...

Uvidime :-)

Zdenda
Zdenda (neregistrovaný)
23. 2. 2007 16:50 Nový

Vám to funguje?

Vám to funguje? Se mi tam furt zobrazuje že mi chybí Flash, přestože jsem ho dávno nainstaloval a všecko restartoval.. Mám aktuální Firefox na FC5..

jilm
jilm (neregistrovaný)
23. 2. 2007 16:59 Nový

Já mainstreamový uživatel jsem, skutečně mi všechna ta videa

Já mainstreamový uživatel jsem, skutečně mi všechna ta videa, co nejvíce frčí, připadají zábavná, proto si myslím, že Stream mohu ohodnotit - pro mou cílovou skupinu celkem nuda.

[1] Možná, ale nevěřím, že to může být koncepčně tak něco odlišného, kvalita provedení se může zlepšit, to je tak vše. Pokud tedy nakonec nebude Stream spíše, jak říkáte, jako Joost a nabízet Rodinná pouta a Vratné lahve. :-)

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný)
23. 2. 2007 17:47 Nový

To mi pripada rozpor:

[10] To mi pripada rozpor:

"skutečně mi všechna ta videa, co nejvíce frčí, připadají zábavná"

a

"pro mou cílovou skupinu celkem nuda"

???

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný)
23. 2. 2007 21:49 Nový

Jo, uz to chapu "videa co nejvice frci" mineno ne na

[12] Jo, uz to chapu "videa co nejvice frci" mineno ne na Streamu.

jp
jp (neregistrovaný)
27. 2. 2007 17:51 Nový

Stream se chytí

Stream se chytí. Měl akorát mizivou (tak trochu spíš virální) propagaci a první díli těch seriálů mohli být trochu víc reprezentativní (na první díl gynekologie sem koukal jak na mars) - i to jim hodně ubralo.

collega
collega (neregistrovaný)
28. 2. 2007 12:57 Nový

Tak nevím

Tak nevím, Stream.cz si myslím bezva nápad (web pro mladé lidi bez zadnych ksichtiku a jejich oznamkovaní). Ovšem provedení a obsah je doslova katastrofa...nudný obsah (až na nějaké vyjímky), žádná marketingová kampaň...atd.­...nezbývá než doufat zlepšení.

Mirek Novotny
Mirek Novotny (neregistrovaný)
2. 3. 2007 4:29 Nový

Preji Sreamu.cz uspech!

Preji Sreamu.cz uspech! Uz jen proto , ze Patrik Zandl je muj oblibenec a take proto kolik penez se do toho narvalo a bylo by skoda, kdyby prace tolika lidi prisla vnivec. Bohuzel aspon dle Toplistu ma Stream.cz katastrofalni navstevnost vzhledem k nakladum tohoto projektu. Mozna je to obsahem, mozna tim, ze neni o Stream.cz moc slyset, kazdopadne pokud nemaji v zadech silneho investora je to celkem na povazenou a preji jim pokud mozna zasadni obrat.

Ivánek
Ivánek (neregistrovaný)
8. 3. 2007 10:12 Nový

Zaráží mne

Zaráží mne, jak lidé s jistotou píší o něčem o čem nemají žádné informace (to nekomentuji článek, ale komentáře pod ním). Patrick Zandl je ve Streamu jen zaměstnaný (a vlasně ani to ne) - doporučuji shlédnout videorozhovor s ním na Lupě. Stream je původní nápad Miloše Petany, který mj. vlastní Bontonland, Zlínské ateliéry, zakládal televizi Prima atd...

Samozřejmě že hlavním cílem Streamu je být u toho a u nás navíc být u takového formátu první... zatím jsem neviděl nic podobného, kde by byl jak vlastní formát pořadů, původní zpravodajství a i uživatelská videa. Samozřejmě je ten projekt v počátcích, takže je co zlepšovat, ale velká naděje na úspěch ru myslím je.