Hlavní navigace

Google Gears - online aplikace offline

31. 5. 2007 12:29 | David Antoš

Nové Google Gears je pluginem pro Internet Explorer a Firefox přinášející možnost používat internetové aplikace i offline. Ačkoliv byl údajně vyvinut ve spolupráci s Mozillou, Operou a Adobe, v Opeře tato funkce asi zatím nefunguje. Naopak Adobe ji plánuje implementovat do své platformy Apollo.

Jak to funguje?

Z pohledu uživatele si musíte pouze stáhnout dotyčný plugin, a pak u konkrétních internetových aplikací, které jej využívají, odfajkovat, že souhlasíte. Není tak samozřejmě možné používat jakoukoliv AJAX aplikaci, ta k tomu musí být uzpůsobena. V tuto chvíli si to můžete otestovat asi pouze na Google Readeru, další kusy z kancelářského balíku nejen Googlu budou jistě pokračovat. Nejedná se totiž o řešení určené pouze pro potřeby Googlu, ten jej naopak nabízí jako otevřený projekt umožňující podporovat offline režim libovolné aplikaci napsané v javascriptu.

V Google Readeru se objevil nový odkaz – „offline“. Po přechodu do tohoto stavu je jistý objem dat uložen na váš disk, v tom případě konkrétně 2000 článku ve čtečce. Dále můžete aplikaci téměř libovolně používat a listovat texty, dokonce je díky lokálnímu uložený dat i o něco svižnější. Nějakým způsobem jsou pravděpodobně i ukládany informace o tom, co s Google Readerem děláte, aby údaje o přečtených textech mohly být po opětovném přihlášení sesynchronizovány s online verzí.

Web a desktop jedno jsou

Sledovat vývoj internetových aplikací je fascinující, před rokem by mě vůbec nenapadlo, jak daleko se posune a jak blízkou konkurencí desktopových programů začnou být. V současné době probíhá několik zajímavých iniciativ, které rozhodnou o podobě používání počítačů. Celá tématika je dosti technická a nikdo se jí v Česku systematicky nevěnuje – dokonce bych řekl, že najít srozumitelný zdroj s dobrými znalostmi je těžké i na anglickém internetu. Proto alespoň malý seznam toho, co se děje, jaké změny provázejí prorůstání webového a desktopového světa.

Programovací jazyk

Pro tvorbu desktopovách aplikací existuje jazyků celá řada, v této oblasti však se nijak neorientuji. Pro internetové aplikace je podstatné oddělení samotného chodu programu a jeho rozhraní. Na pozadí může běžet celkem cokoliv, podstatné je právě to, s čím přichází do styku uživatel. Výstup internetové aplikace by mohlo a snad i mělo být obyčejné HTML. Ostatně právě připravované HTML 5, o kterém zasvěceně bloguje Martin Hassman, má ambice dohnat překotný vývoj, který udělal z webu takovou džungli. Pro příklad – pro emaily existuje standardní formát odkazu mailto:, pro kalendáře, mapy atd. nic obdobného nefunguje, ačkoliv se to snaží změnit mikroformáty. Zobrazování obrázků je standardní součást každého prohlížeče, tag IMG se součástí specifikace a nic dalšího není potřeba. Pro přehrávání audia a videa opět nic takového není a je si nutno vypomáhat externími pluginy.

Také proto dnes internetové aplikace pracují nejčastěji s javascriptem a flashem, přičemž z různých důvodů většinou vyhrává javascript, ačkoliv flash se poslední dobou také pěkně chytá a v některých oblastech samozřejmě dominuje (hry, video). Výjimečně se lze setkat i s použitím Javy. Do tohoto obrázku by také měly zapadnout nové technologie – JavaFX Script a Microsoft Silverlight.

Offline a mimo prohlížeč

Srůstání internetových a desktopovách aplikací je obousměrné, do prohlížeče se dostávají schopnosti pracovat s diskem a offline, mimo prohlížeč unikají aplikace vyvinuté a pracující online. Google Gears je jednoduché rozšíření javascriptu, které umí jednu věc – umožňuje AJAX aplikacím ukládat data na disk uživatele. Dalším pojmem, se kterým se je možné setkat, je runtime. Moc tomu nerozumím, ale představuji si to jako rámcovou aplikaci umožňující chod nějakých programů na počítači. Potom by tuto roli plnil v zásadě každý prohlížeč, který umožňuje chod internetových aplikací, ty však nemají onu funkci provozu offline a mimo rozhraní prohlížeče.

Runtime Mozilly je XULRunner, ten umožňuje chod Firefoxu, ale je na něm postavena i celá řada dalších aplikací od Joostu až po Songbird. V současné době prý v komunitě Mozilly probíhá diskuse, jak daleko by v podpoře této platformy měla jít a do jaké míry by měl být vývoj zaměřen převážně na Firefox – ten by se mimochodem ve třetí verzi měl dočkat podpory offline používání online aplikací, jestli to bude nějak spojeno s Google Gears nevím. V současné chvíli však neexistuje samostatně stahovatelný XULRunner, což předpokládám znamená, že jej každý na něm postavený program má vždy znovu sbalený v sobě. Rád bych v této souvislosti odkázal na iniciativu Matthewa Gertnera z AllPeers – Mozpad.

Neslibněji – ale možná jen proto, že se mi jej myslím podařilo nejlépe pochopit – podle mého názoru vypadá Apollo od Adobe. Tato platforma by měla vývojářům internetových aplikací nabídnout v zásadě 3 věci. 1. překlopení aplikací napsaných jako normální klasické AJAX/flash stránky do desktopové verze, která by vzhledem k využívání lokálních zdrojů běžela rychleji a offline. 2. oproštění od rozhraní prohlížeče – proč by třeba tabulkový procesor měl běžet v rozhraní s adresním řádkem atd.? 3. přístup k lokálním datům.

Apollo je myslím přesně to, na co IT svět čeká. V blízké budoucnosti by se mohl online a offline, lokální a vzdálený, webový a desktopový svět jednoduše prolnout. Z uživatelského pohledu nebude rozdíl mezi webem a desktopem, oboje mu bude schopno nabídnout stejnou funkcionalitu, oboje bude schopno pracovat i bez připojení, oboje bude umět brát si data ze sítě nebo lokálního disku – otázkou bude jen účelnost umístění aplikace. Pravidelně používané programy náročné na rozhraní budou mimo prohlížeč, webové služby, které jsou spíše stránky než aplikace budou v něm. Tam, kde se dá očekávat „brouzdání“, tam je vhodným nástrojem prohlížeč s univerzální schopností prohlížet webové stránky. Pro jednoúčelové aplikace je vhodnější umístění mimo něj, pro ně nemá prohlížeč žádnou přednost.

Omlouvám za případné věcné chyby. Byl bych jen rád, kdyby se konečně našel někdo dostatečně znalý, kdo by o všech těchto platformách byl schopen napsat netechnický, srozumitelný souhrnný přehled. Třeba takový blog na Lupě by byl ideální formou, jak tuto oblast sledovat a překládat pro technicky neznalé. :-)

 • 31. 5. 2007 12:51

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  "Sledovat vývoj internetových aplikací je fascinující, před rokem by mě vůbec nenapadlo, jak daleko se posune a jak blízkou konkurencí desktopových programů začnou být." --- osobně jsem ještě nenarazil na online email, který by konkuroval Outlooku, podobně na čtečku, editor souborů co by konkuroval Wordu 2007, atd. JavaScript je tak omezené a pomalé médium (plus latenci připojení, byť v ms), že to nikdy nebude jiné. Webové aplikace zaujmou pár "migrujících" lidí (obchodníci, studenti), ale drtivá většina lidá má počítač v práci či doma, tam u něj stabilně sedí, a tam používá svoje pokročilé desktopové aplikace, a rozhodně nechce downgrade na 0.1% funkcí online věcí..

 • 31. 5. 2007 13:03

  running (neregistrovaný)

  [1]: S Office souhlasim, dělat cokoliv v Google Docs nebo v o něco lepším zoho.com je děs a hrůza, ale GMail Outlooku značně konkuruje.

 • 31. 5. 2007 13:08

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  Nehledě na to, že data na lokále mají obrovský význam. Na Vista mám integrované vyhledávání ve všech dokumentech, emailech, souborech. Pokud mám email na Gmailu, mohu hledat tam, ale už se mi to neprováže na obsah mého lokálního / síťového disku.

  Gmail je opravdu "z nouce cnost", je to lepší než nic, ale na integrované Vista + Desktop Search + Outlook se to opravdu nikdy nemůže chytat. To by Google muset dělat vlastní online OS ;-)

 • 31. 5. 2007 13:19

  jilm (neregistrovaný)

  Web jasně vyhrává. Také Google Docs zatím nejsem ochoten používat, nicméně Gmail je pro velkou většinu uživatelů naprosto optimální - ostatně webmail používá určitě více lidí než desktopové programy. Stejně tak v každé nově se objevivší oblasti dominují vesměs webová řešení - RSS čtečky, mapy apod.

  Nicméně ten naznačený vývoj myslím není v protikladu stoupenců desktopu, ten má jasně viditelné výhody, stejně jako své nevýhody. Splýváním obojího by aplikace mohly vzít to lepší z obojího - kontakt se světem, přístup k souborům odkudkoliv, aktualizace bez nové instalace a zároveň lepší stabilitu a rychlost.

 • 31. 5. 2007 13:27

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  "ostatně webmail používá určitě více lidí než desktopové programy" -- to v žádném případě. Neznám jedinou firmu, co by používala webmail, a to je drtivá většina zákazníků ;-)

  Pokud chci mít email kdekoliv, mohu onen Gmail použít, proč ne, ale jen jako skladiště emailů a stahování přes POP3 do Outlooku. Tím docílím toho, že mám emaily online i offline (mohu požít třeba nový @hotmail na Live.com).

  Navíc si mohu Microsoft Outlook nechat synchronizovat na Windows Mobile chytrý telefon, takže poté mám skutečně "přístup k souborům odkudkoliv", ale jen díky Microsoftu, Google s tím nemá co dělat ;-)

  Jen toto spojení mi nabídne skutečně nejvyšší funkčnost a rychlost.

  Vezmi si práci na projektu - potřebuji mít přehled o emailech (Outlook), koncepčního zadání projektu (PowerPoint), API rozhraní (PDF soubory na lokálním disku), meetincích (Outlook kalendář), kontaktech (Outlook Kontakty), a toto celé mít kdykoliv online, offline, či mobilně (Windows Mobile). Google je zde pozadu, jeho Gmail používají jen studenti, pro firmy nemá žádný přínos, byl by to donwgrade na 0.1% funkcí.

 • 31. 5. 2007 13:41

  jilm (neregistrovaný)

  [6] Nemyslím si, že firmy jsou tak zásadní, osobní využití emailu bude určitě srovnatelné. Zbytku neodporuji, Microsoft má nyní v kancelářských aplikacích nejlepší nabídku.

 • 31. 5. 2007 13:48

  habendorf (neregistrovaný)

  "ostatně webmail používá určitě více lidí než desktopové programy"

  Tohle je spíš výkřik do tmy, než nějaké podložené tvrzení, že? Jsem si jist, že by se o tom dalo s úspěchem pochybovat. Osobně bych tipoval něco mezi 10:1 - 100:1 ve prospěch desktopových klientů oproti webmailu.

 • 31. 5. 2007 14:24

  jilm (neregistrovaný)

  [8] Je to výkřik do tmy. Na druhou stranu si dáto dohromady, kolik je uživatelů internetu a kolik z nich se jím i živí a třeba čísla o návštěvnosti webmailů. Pro soukromou potřebu většina lidí desktopové klienty nepotřebuje.

 • 31. 5. 2007 14:25

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  [10] ale potřebuje. Víš proč hromada lidí v domácnosti používá Seznam email online? Protože nevědí, jak nastavit POP3. Až jim to nastavíš, v životě nechtějí online browser vidět..

 • 31. 5. 2007 14:55

  jilm (neregistrovaný)

  [11] Jo, že to neumějí nastavit je určitě část důvodu. Ale co, i to je součást výhod internetových aplikací, že je pro lidi jednodušší je používat.

 • 31. 5. 2007 15:04

  habendorf (neregistrovaný)

  @jilm: Já ti tvůj názor neberu, ale prostě s ním nesouhlasím. Vídím to stejně jako RH, možná je to tím, že mi je taky 34 a jsem také Radek :o)

  Další věc je IMHO bezpečnost online aplikací. Nedovedu si představit, že by firmy, řekněme třeba ze sektoru automotive, vypustily svá data do široširého internetu.

  "Pokud chci mít email kdekoliv, mohu onen Gmail použít, proč ne, ale jen jako skladiště emailů a stahování přes POP3 do Outlooku. Tím docílím toho, že mám emaily online i offline (mohu požít třeba nový @hotmail na Live.com)."

  Přesně tak to dělám já. Také mám účet na gmailu (i když ne klasický @gmail, ale gmail for domain) a online rozhraní jsem viděl poprvé a naposledy při nastavování POP3.

 • 31. 5. 2007 15:30

  jilm (neregistrovaný)

  [13] Já ti jej také neberu. :-) Jednak si myslím, že asi nepoužíváš internet jako řadový uživatel, jednak ani nezpochybňuji výhody desktopových řešení jako je třeba lokální uložení dat. Ale myslím si, že aplikace postupně směřují do integrace obou přístupů. A že bude stále obtížnější poznat, co je webmail a deskmail.

 • 31. 5. 2007 15:43

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  "to je součást výhod internetových aplikací, že je pro lidi jednodušší je používat." -- omyl, nikoliv používat, pouze je jednodušší počáteční zprovoznění. Následné používání je mnohem složitější a méně pohodlné, jak dokazuje fakt, že z Outlooku zpět na online mail ještě nikdo neutekl, naopak ano.

 • 31. 5. 2007 15:45

  Martin Hassman (neregistrovaný)

  Alternativou k Outlooku je OWA (Outlook Web Access) http://en.wikipedia.org/wiki/Outlook_Web_Access v IE pro radu lidi od Outlooku k nerozeznani. Ve FF uz je teda ten rozdil videt.

 • 31. 5. 2007 15:46

  cathbad (neregistrovaný)

  No jo, ten Hulán se zase ukázal. Kolik ti vám za to platí Micro$oft?

 • 31. 5. 2007 16:04

  habendorf (neregistrovaný)

  [14] "Ale myslím si, že aplikace postupně směřují do integrace obou přístupů."
  V tomhle máš určitě pravdu, je to tak.

  [16] OWA se používá ale k něčemu trochu jinému, ne?

  [17] Tady nejde o MS, ale o online/desktop.

 • 31. 5. 2007 17:06

  p (neregistrovaný)

  xulrunner asi stáhnout odněkud půjde protože:

  $ aptitude show xulrunner
  Balík: xulrunner
  Nový: ano
  Stav: nenainstalovaný
  Verze: 1.8.0.10-3ubuntu1
  Priorita: volitelný
  Sekce: universe/devel
  Správce: Ubuntu MOTU Developers <ubuntu-motu@lists.ubun­tu.com>
  Velikost po rozbalení: 934k
  Závisí na: libbz2-1.0, libc6 (>= 2.5-0ubuntu1), libglib2.0-0 (>= 2.12.9), libgtk2.0-0 (>= 2.10.3), libidl0, libmozjs0d (>= 1.8.0.5), libnspr4-0d (>= 1.8.0.10), libreadline5 (>= 5.2), libstdc++6 (>= 4.1.2), libx11-6, libxt6, libxul0d (>=
  1.8.0.1-9)
  Navrhuje: xulrunner-gnome-support
  Popis: XUL + XPCOM application runner
  XULRunner is a single "gecko runtime" that can be used to bootstrap multiple XUL + XPCOM applications that are as rich as Firefox and Thunderbird.

  XUL is Mozilla's XML based User Interface language that lets you build feature-rich cross platform applications. These applications are easily customized with alternative text, graphics and layout so that they can be readily branded or
  localized for various markets. Web developers already familiar with Dynamic HTML (DHTML) will learn XUL quickly and can start building applications right away.

  XPCOM is a cross platform component model. It has multiple language bindings and IDL descriptions so programmers can plug their custom functionality into the framework and connect it with other components.

  Homepage: http://developer.mozilla.org/en/docs/XULRunner

 • 31. 5. 2007 17:59

  Radim Hasalík (neregistrovaný)

  Trend je jasný - vše směřuje k online aplikacím. Software jako takový se brzy stane součástí historie. Bude to fungovat tak, jak ukazuje Google Gears. Aplikace bude součástí webového prohlížeče a bude nějak jedno, zda jsem nebo nejsem připojen.

  Co se týče vášnivé diskuse, tak Microsoft Outlook osobně považuji za strašlivý program, který žere zbytečně paměť. Vyzkoušeno a ověřeno.

  Používám Gmail (a v práci na Ubuntu zase používám klienta Mozilla Thunderbird).

 • 31. 5. 2007 18:26

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  Online aplikace? Pro firmu? Jako jediné? Na cizím serveru bez garancí? Nenech se vysmát.. Firma potřebuje Outlook 2007 + Exchange Server + Sharepoint 2007 server:
  http://www.microsoft.com/sharepoint/default.mspx

  Google se svojím Gmailem je prostě "prodavač zmrzliny na plovárně zdarma". Přitahuje jen studentíky a podobné lidi. Jediný jeho cíl je být "velký bratr", a díky analýze obsahu emailů poskytovat cílenější reklamu pomocí AdWords.

  Vždy mě pobaví, když studentíci něco hodnotí ze svéhonezralého pohledu, bez znalosti business prostředí..

 • 31. 5. 2007 19:47

  Radim Hasalík (neregistrovaný)

  [21] Radku, děkuji za názor. Myslím si, že by si měl každý vybrat to, co mu vyhovuje. Google nabízí premium služby a správu Sharepointu je dnes možné také outsourcovat. Skype, dříve kecálek pro masu, začal poskytovat byznys služby.

  MS Project je možná výborný nástroj na správu projektů, ale online BaseCampHQ vyniká jednoduchostí, přehledností a použitelností. Cena je samozřejmě někde jinde.

  Seznam.cz používal komerční Oracle a později to hodnotí jako svůj nejhorší omyl atd.

  Vždy existuje alternativa. Mělo by ovšem platit, že nejprve si zjistím účel nasazení nějakého řešení a teprve poté vybírám technologii, která tento můj cíl splní. Zatím mám pocit, že naše debata probíhala na úrovni technologií a to je špatně.

 • 31. 5. 2007 21:07

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  "Vždy existuje alternativa." -- jenže ona alternativa téměř neexistuje. Google Gmail je prostě další z mnoha webmailů, nezajímavý. Google Calendar je mírně zajímavější, ale opět je to nedokonalé a omezené řešení. Chybí integrace na firemní řešení a na další (zejména přenosná) zařízení.

  Oproti tomu kombinace Sharepoint + Exchange + Outlook + Windows Mobile mi pokrývá veškeré potřebné komponenty, od emailové komunikace s klientem, správu projektu, vedení databáze kontaktů, nesmírně důležitou správu a verzování dokumentů, až po vlastní aplikace (Sharepoint Designer), a to vše mám na PC (offline), online či na chytrém mobilním telefonu.

  Toto opravdu nemá konkurenci, a přirovnávat nezralé a ničím vyjímečné Google webové aplikace k tomu, co reálně umí Microsoft, a to co prodává stovkám tisíc firem, to prostě nelze.

 • 31. 5. 2007 21:10

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  Ještě na doplnění - alternativa k MS existuje ve formě Lotus Notes, ale Google to opravdu není. Jeho aplikace jsou téměř směšné...

 • 31. 5. 2007 21:51

  Marek Prokop (neregistrovaný)

  "z Outlooku zpět na online mail ještě nikdo neutekl..."

  Já ano. Zrovna před pár dny jsem přešel z Outlooku na Gmail. Zčásti to je pokus, který třeba zase stornuju, ale myslím, že jsem svůj krok uvážil dobře.

  Studentík zrovna nejsem, e-mail používám v business prostředí už čtrnáctým rokem. Za tu dobu jsem od Outlooku utekl dvakrát. Poprvé asi před pěti lety na Bat, před necelým rokem jsem se k němu zkusil vrátit kvůli zbytku firmy a všem těm geniálním integracím, které popisuje Radek, a teď jsem utekl znovu.

  Vrátil bych se k Batu, který stále považuji za nejlepšího desktopového klienta, ale nakonec jsem se rozhodl pro Gmail. Dost s tím souvisí i to, že chci e-mail jako prostředek komunikace co nejvíc omezit -- stejně je rok od roku méně a méně použitelný.

 • 31. 5. 2007 22:11

  Radim Hasalík (neregistrovaný)

  [23] Radku, děkuji za zajímavou diskusi. V této chvíli nemám po ruce konkrétní příklady alternativních řešení pro náhradu kombinace Sharepoint + Exchange + Outlook + Windows Mobile. Bylo by samozřejmě zajímavé zjistit, zda taková náhrada existuje.

  Rád bych ale zdůraznil drobnost, kterou jsem svůj příspěvek do diskuse ukončil. Zatím diskutujeme čistě o technologiích (systém XY je lepší než...) a to je špatně.

  Když si například já definuji, co bych potřeboval, vyjde mi jako nejlepší a nejvhodnější řešení BasecampHQ nebo Mantis, které poměrem cena/výkon jasně poráží konkurenci. Někdo jiný může dostat jako výsledek úplně jinou technologii.

  Vám možná vyšlo nějaké zcela jiné řešení, klidně postavené na bázi Microsoftu. Pokud máte takové cíle + požadavky, které tato kombinace splňuje, je to v pořádku. Nelze ale tvrdit, že produkt XY je za každých okolností nejlepší.

  Není. Ve svém bývalém zaměstnání jsme místo Sharepoint nakonec s velkým úspěchem používali pro vzájemné sdílení dokumentů MediaWiki (a to byl Sharepoint součástí našeho serveru). MediaWiki prostě splnila naše cíle a požadavky lépe než komerční řešení od Microsoftu.

 • 31. 5. 2007 22:22

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  MediaWiki je pro menší projekt moc dobrý nápad. Zajišťuje ono verzování dokumentů, práva uživatelů a snadnou instalaci a dostupnost na intranetu i na internetu.

 • 1. 6. 2007 0:03

  cubas (neregistrovaný)

  Neda mi to a musim napsat.

  Od prvniho vyzkouseni Gmailu nepouzivam desktopovy email.
  Od prvniho vyzkouseni Google Calendar nepouzivam desktopovy kalendar. (co treba upozorneni pomoci SMS zdarma?)
  Od prvniho vyzkouseni Google Documents nepouzivam Word a Excel.
  Od prvniho vyzkouseni Google Reader nepouzivam desktopovou RSS ctecku.

  Jak sem na tom s mobilem a PDA?
  Gmail - jede v mobilu s JAVA a to prostrednictvim specialni aplikace, perfektne pouzitelne, rychle! Jde i bez JAVA aplikace v Opere Mini.
  Google Calendar - jede v mobilu pomoci Opera Mini a synchronizace s PDA pomoci programku oggsync.com
  Google Documents - pro cteni v jakemkoli prohlizeci pro mobil nebo PDA
  Google Reader - jede v jakemkoli prohlizeci pro mobil a PDA

  A ted na zaver vyhody Gmailu:
  Finta neni v 2GB schrance, to je nesmysl. Finta je v konverzacich! Z dvaceti emailu k jednomu tematu mam jednu krasnou konverzaci, pokud se k tematu vyjadri vic lidi, kazdy je zvyrazneny jinou barvou. Tyto konverzace mam stejne ve velkem Gmailu, tak i v mobilu!!! V mobilu si muzu prohlizet prilohy doc, xls, pdf a co ja vim co jeste bez nutnosti specialnich programu, Gmail je prevede do HTML :-) V mobilu oznacim email jako precteny, hned je ve velkem Gmailu oznaceny jako precteny. Rychle hledani ve vsech 20 000 emailech i v mobilu. Stitkovani, jednomu emailu muze byt, na rozdil od adresaru, prideleno vice stitku. Integrovany Google Talk s ukladanim historie psani na serveru. Umi tohle vas Outlook a Windows mobile? :-)

 • 1. 6. 2007 7:29

  Radim Hasalík (neregistrovaný)

  [28] Trochu mne mrazí nadměrný výskyt slova Google v aplikacích, které jmenujete. Ale závislosti na jednom dodavateli se v podstatě nezbavíte ani u jiných řešení.

 • 1. 6. 2007 9:21

  Milan Řeřicha (neregistrovaný)

  Taky mi to neda... pokud neznate nikoho, kdo utekl od Outlooku ke gmailu, tak ja to treba jsem. A to nejsem student - ve 33 letech uz by to bylo trapne, ze? :) - a s pocitacem pracuji kazdy den, at je to administrace jinych PC nebo tvorba projektu. Proste Gmail mi vic vyhovuje prave kvuli tomu, co napsal cubas vyse. A k nadmernemu vyskytu slova Google, Radime, je to stejne jako nadmerny vyskyt slova Microsoft :)

  Podle mne je volba software otazkou volby a osobnich preferenci. Navic myslim ze nekteri lide (hlavne v domacnostech) davaji prednost webmailu proste proto, ze na internetu brouzdaji naprosto bezne a spoustet kvuli mailu specializovanou aplikaci je proste otravne.

 • 1. 6. 2007 10:57

  Janek (neregistrovaný)

  [1] Poměr schránek na freemailech vůči těm firemním je snad už jasný. Je plno firem, kterým i dnes stačí mail na Seznamu ;-) Většina firem je totiž těch "malých"! Stejná situace je s tím Wordem. Google Docs bohatě stačí.

  [4] A co Google Desktop? Mě docela vyhovuje v kanclu i doma.

  [6] Google Apps je normální profesionální služba. Pokud by neměla šanci, tak ji Google nebude nabízet. Ostatně i u nás se už prodává ;-)

 • 1. 6. 2007 11:04

  Janek (neregistrovaný)

  [11] Houby, freemail je úspěšný, protože lidi se připojují z práce, z domova, ze školy, z internetové kavárny... prostě z různých míst a z různých počítačů.

  [15] Že bych byl výjimka?! Pracuji pro dvě firmy, kde mám účty v Outlooku a přesto jako hlavní mail používám Gmail.

  [21] Aplikace Google pro vaši doménu (http://www.google.com/a/) je normální relativně slušně garantovaná služba. Spolehlivost si dovolím tipovat na vyšší než mají spousty firem s mizernými či flákajícími se adminy.

 • 1. 6. 2007 11:08

  Janek (neregistrovaný)

  [21] Náklady na Sharepoint + Exchange + Outlook + Windows Mobile jsou pro cca 750 000 českých živnostníků peníze vyhozené do vzduchu. Tady neplatí, že nejsou tak bohatí, aby si mohli kupovat laciný věci ;-)

 • 1. 6. 2007 12:14

  Radek Hulán (neregistrovaný)

  [33] kdepak, pro IT firmy stojí v rámci Microsoft Action Packu 10 licencí klienta + 1 licence na server na veškerý SW of Microsoftu jen $295:
  http://www.microsoft.com/cze/partner/licensing/actionpack/default.mspx

  A toto opravdu nemá konkurenci..

 • 2. 6. 2007 0:00

  Peter J. (neregistrovaný)

  Pekná vecička, google sa musí asi veľmi nudiť :D, každú chvíľu niečo nové

 • 2. 6. 2007 10:03

  pepa (neregistrovaný)

  Škoda, že diskuze se zmocnil pan Hulán. Pokud by někoho zajímalo původní téma webových aplikací, nabízím k nahlédnutí svůj web, který je věnován webovým (intranetovým) aplikacím.

 • 2. 6. 2007 12:29

  Davy Jones (neregistrovaný)

  pan Hulán může psát jak chce; má na to právo. Otázkou je, kdo ho poslechne. Google služby mám zdarma, jsou svižné, baví mě to s nimi pro to nové workflow - příjemná změna oproti zmatku v MS produktech, a hlavně: neztrácím čas jejich údržbou. Třeba Outlook je moloch, co dělá kraviny (např. Yahoo účet mám řazený hned třikrát..., takže zřejmě moc nepočítá s takovou samozřejmostí, jako jsou web-based maily) . Ten výše zmíněný layout je vzorem neuspořádanosti. Jde to vážně jednodušeji a při zachování úrovně komfortu... Ovšem že třeba Google spresdsheet je spíše na úrovni základní třídy, ale ono se to vyvrbí. Pro pár svých zaměstnanců nemíním investovat cokoliv do planety microsoft. Na big business mám pár let času:) a za tu dobu bude všechno jinak

 • 5. 6. 2007 15:55

  Leondegrance (neregistrovaný)

  Haló, tady uživatel:

  - primárně používá rozhraní gmail, protože je přehledné, má užitečné fce, a protože sedává u více než jednoho PC (ten uživatel). Občas by neškodilo trochu zrychlit (gmail i uživatel)
  - sekundárně používá Thunderbird, soukromně i pracovně
  - testuje zrovna něco v Outlooku 2007 a z toho nepřehledného modrého chaosu se určitě každou chvílí zblázní
  - je už vážně otrávený z toho pána co se všude vyskytuje a nechává po sobě ty svoje agitky...

 • 5. 7. 2007 8:29

  ixus (neregistrovaný)

  Zdravím,
  taky nejsem studentík, je mi 33 a na netu a PC pracuji denně již řadu let. Za tu dobu jsem provedl spoustu různých pokusů s migrací na různé platformy. Zároveň musím mít dualboot a na disku se mi točí WIN XP a Linux Mandriva. Mám PC, notebook a mobil s WIN Mobile. Hodně jezdím a potřebuji mít přístup ke svým datům odkudkoliv, také dost spolupracuji s lidmi umístěnými geograficky v jiném městě, státu, kontinentu...
  No a teď k věci, samozřejmě uznávám že momentální stav Gůglích aplikací se někomu může zdát směšný ale to jde zvládnout a vývoj je patrný prakticky každý den, největší problém při všech těch mých pokusech byl s udržením konzistence dat při jejich využívání z různých zařízení a OS.
  To mě nedávno přivedlo k přechodu na Gmail, Docs nejen s osobními záležitostmi ale i firemními.
  Zatím to klape perfektně, sice někteří kolegové ze začátku prskali že se musí kvůli mně znovu něco nového učit, nicméně při troše úsilí se povedlo.
  Jsem asi technický fanda a nejsem zcela objektivní, ale tomuto trendu směrem k online office velmi fandím a to o čem jsem nevěřícně před lety četl se stává skutečností a jsem všemi deseti pro.
  MMCH, z MS aplikací vlastně používám jen OS.

 • 11. 7. 2007 9:44

  rq (neregistrovaný)

  Priznam se, ze nekolikrat jsem se snazil zapomenout na webove rozhrani gmailu a nekolikrat jsem nastavoval Outlook a stahoval do nej asi 500MB emailu. To se mi stejne nakonec nepodarilo, protoze Google pri velkym mnozstvi najednou stazenych mailu ucet zablokuje. Navic mi v Outlooku chybi moznost skvele vyuzit zobrazeni mailu jako konverzaci, coz sice v Outlooku nejak jde, ale me se to nepodarilo nastavit tak, abych byl spokojen. A hlavne - Outlook zabira docela dost operacni pameti, nez se mu spusti Outlook, nez zmizi "Priprava odeslat a prijmout" a zpravy se skutecne stahnou, nez se Outlook z taskbaru maximalizuje. Kdyz mam spustenej samotnej Outlook (at uz 2003, nebo 2007), tak je to pohadka, ale mam-li spusteny i jiny aplikace, je to des a hruza v jednom. Navic se Outlook trochu opici po Gmailu temi stitky. A razeni do slozek je fakt opruz, slozity nastavovani pravidel, ktery pak stejne fungujou jen z casti. Souhlasim s tim, ze pro firemni pouziti je Outlook dobrej, ale na doma? Dekuji, nechci (ackoliv vim, ze mi ho nikdo nenuti)

 • 27. 3. 2008 9:11

  vrgulnik (neregistrovaný)

  Řada věcí z července 2007 již neplatí!

  Dovolím si hrubě nesouhlasit s názorem na MS Outlook 2007. Považuji ho za naprosto nejhorší aplikaci od Microsoftu. Když pominu jeho naprostou nestabilitu a obrovské systémové nároky, připadá mi navíc velmi nepřehledný (narozdíl od předchozí verze). Nový systém záložek způsobil, že i zdatní uživatelé zmateně klikají a hledají tu či onu funkčnost. Chaos, který způsobilo přesunutí většiny funkčních tlačítek do jiných oblastí, jednoduše nechápu.

  GMail dle mého názoru NEKONKURUJE Outlooku! Outlooku spíš konkuruje iGoogle resp. Google Apps. Z hlediska vyhledávání dokumentů na desktopu (Windows Search) bych se zastal Googlu - Google Desktop (je výkonější, rychlejší a stabilnější). Co se týká vyhledávání e-mailů, lokálních dokumentů, apod. platí, že Google Desktop dokáže integrovat vyhledávání lokálních dokumentů s e-maily na Gmail.

  Stejně tak nová verze Office 2007 s novými formáty (docx, xlsx, ...), které jsou nekompatibilní zpětně je velmi "příjemná" novinka. Je třeba seriózně uznat, že Google Docs v současné podobě NEJSOU SCHOPNY MS Office konkurovat!!!

  Závěrem - na většinu věcí používám MS produkty, protože si to žádá mé okolí - nikoliv proto, že by byly výrazně lepší...

 • 4. 4. 2008 23:38

  Free MySpace multiplayer Flash games (neregistrovaný)

  akorát je to pomalé a neefektivní

 • 21. 2. 2009 0:26

  Roman Kubálek (neregistrovaný) 194.228.51.---

  Poměr OWA a přímého Oultooku, nějaké ty problémy...

  Vím, že je to trochu mimo téma Google, ale dovolím si poznamenat pár osobních zkušeností. On už to tu někdo "načnul"... Nebudu se zabývat WinMobile aplikacemi ani BlackBerry a podobnými (třeba PUSH) technologiemi.
  Alespoň v mém ranku figuruje především klasické připojení Outlooku (vevnitř jednoznačně) a to i zvenčí. Buď via VPN nebo RPC-over-HTTP (firma má pronájem v budově banky a ta jim nepustí nic jiného než 443, kromě WEBu). OWA (Exchange 2003) je uživateli považováno spíše za pomocnou/nouzovou variantu. Navíc nemá to veškeré vybavení jako normální Outlook. Každopádně je to možnost, jak se připojit skutečně odkudkoliv aniž by uživatel musel konfigurovat na cizím stroji třeba VPN. Trochu jiná situace je u OWA 2007... Zde jsou možnosti OVLÁDÁNÍ podstatně rozšířeny. Co je ale trochu tragédie je Outlook 2007. Již ve 3 případech začal bez nějakého jasného důvodu (3 nezávislé firmy) "hltit" databázi Exchange 2003 (u 2007 nevím)! Prostě začne generovat požadavky co síťovka stačí! :-)) Nafukuje obvykle priv1.edb dokud nedoleze ke stropu. Zajímavé je to, že ve 2 z těch 3 případů se to NEPROJEVILO na žádném z mailboxů! Pouze na databázi. Co následuje "na stropě" znáte... Pokud je to počítač výkonný a má dobrou konektivitu je schopen zahltit Exchange 2003 tak, že přestane obsluhovat kohokoliv jiného! Nejedná se o žádné servery-ořezávátka! Pak stačí obvykle OffLine defragmentace databáze a obvykle (ne vždy, jednou to bylo "nakopnutým" profilem Outlooku) to na stanici končí reinstalací Office2007 (Čert nám ji byl dlužen!). Bohužel, uživatelům nevysvětlím, že si budou muset zvykat! :-))

  Přeji všem pevné zdraví!

  Roman Kubálek

 • 21. 2. 2009 1:05

  Roman Kubálek (neregistrovaný) 194.228.51.---

  Google Apps a pod...

  Nemám proti tomu nic! Neposuzuji MS vs OpenSource! Naopak podobné projekty vítám. Ale teď trochu praxe (firemní).
  Odpovězte si na následující otázky, a myslete si, že za to třeba odpovídáte:
  1/ Svěřil(a) by jste firemní komunikaci (řekněme firma 500 lidí) do rukou subjektu, který to může (i když je to nepravděpodobné, ale záruky tu nejsou žádné!) přes noc vypnout a zavrhnout?
  2/ Svěřil(a) by jste citlivá data (a ta dnes ve vnitropodnikové poště ROZHODNĚ jsou) do rukou "cizího" subjektu? Který navíc neovládáte a těžko se s ním budete třeba i soudit?
  3/ INTERNET (konektivita) může mít výpadek (ano, malá pravděpodobnost, ale setkal se s tím každý!), INTRANET jede dál! Pokud je firma "jedna kancelář", není to takový problém (Pepa s Frantou se v té jedné místnosti asi domluví), ale u firmy větší to již problém bude! Ale i Pepa s Frantou mohou mít citlivé informace co nemají opustit firmu!
  4/ Řekněte !například! řediteli velké automobilky, že jeho mail s tajnými fotkami nového modelu auta se válí "kdesi" na serveru úplně cizí společnosti a Vaši trvanlivost v minutách spočítáte na prstech jedné ruky!

  Tedy WEB-APPS ano, ale ne všude a za každých podmínek...

  Přeji pevné zdraví!

  Roman Kubálek

 • 16. 6. 2009 11:46

  Pavel Ivičič (neregistrovaný) 84.16.113.---

  chyba s Google gears v0.5.21.0 ve Firefoxu v3.11 a Wordpres Ad media: media-upload.php?pos­t_id=712&type=i­mage&TB_iframe=true
  Padá Firefox.
  http://o106.com/wordpres-s-google-gears-a-chyba-nahravani-obrazku/

 • 19. 12. 2010 14:20

  Monex (neregistrovaný) 200.124.14.---

  P e t te si nov slo na eho asopisu GEODIS News POSITIONING 2010 ve kter m s.

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit