DivX Stage6 zahajuje web 3.0 éru

Pokud je YouTube považováno za web 2.0, pak je DivX Stage6 web 3.0. Tato úžasná služba má na to převálcovat všechnu svou konkurenci – pokud se ta sama nepřizpůsobí. Video online vstupuje do nové epochy.

Videohostingy poslední dobou vznikají jako houby po dešti. Většina z nich nenabízí nic unikátního, takže dnes tu existuje zcela dominantní YouTube, snažící se Google Video a pak už nic významného. Právě tyto dvě služby bývají často provnávány – kdo má lepší komunitní služby, čí uživatelské rozhraní je přehlednější, kdo je lepší. Ve skutečnosti však existují pouze dvě věci, které jsou pro diváky důležité – kvalita a kvantita. Kvalitou mám na mysli rozlošení videa – to je u YouTube i Googlu stejné, obě tyto služby používají flashového přehrávače s maximálním rozlošením 320×240, z Googlu si navíc videa můžete stáhnout až ve 480×360. Rozhodující je tedy kvantita, kde YouTube na celé čáře vede vzhledem k tomu, že si příliš neláme hlavu se zveřejňováním autorsky chráněného obsahu. To je ten hlavní důvod, proč je YouTube tak úspěšné.

DivX Stage6 však může být hrozivým vyzyvatelem. Pokud nemůže YouTube ani Google Video dohnat v kvantitě (mít nelegální obsah jako na YouTube může být potenciální časovaná bomba, na dohody s velkými producenty, jako to dělá Google, zas DivX nemá prostředky), zcela je drtí co se kvality týče.

Společnost DivX je známá především svým kompresním formátem. Ten dokáže filmy v DVD kvalitě o velikosti pár GB zmáčnout na velikost jednoho CDčka při zachování pořád ještě solidní kvality. Určitě každý z Vás někdy nějaké DivX video viděl. Právě tento formát ve své internetové službě DivX využívá (a zároveň propaguje). Oproti obvyklým nekvalitním videím, ze kterých v případě natažení do celé obrazovky vznikne chomáč pixelů, se tak konečně můžete setkat na internetu také s videy o nesrovnatelně vyšší kvalitě.

Celá věc má jeden zásadní zádrhel, kterým je malá rozšířenost DivX. Videa se Vám do tohoto formátu automaticky nepřetransformují, na to si mysíte stáhnout sharewarový DivX Convertor. Videa si dokonce ani nepřehrajete, pokud nemáte DivX Web Player. A ten na rozdíl od Flashe má zanedbatelný počet lidí.

Přesto DivX Stage6 na to má. Kromě této zcela zásadní přednosti se jedná o velice pěknou a neodfláknutou službu, která se YouTube v komunitních funkcích minimálně zcela vyrovná. Navíc počet nahraných videí je neomezený, stejně jako jejich velikost. Teda, ta vlastně omezena je – 2 GB. :-)) Navíc DivX možná jde zejména o propagaci svého formátu a časem by obdobnou kvalitu mohly nabídnout i jiné služby – DivX například před delší dobou ohlásilo vágně formulovanou spolupráci s Googlem (mimochodem při instalaci DivX softwaru Vám je nabízena instalace Google Toolbaru). Pak by mi internet konečně zcela nahradil televizi a možná i kino. DivX kvalita už je dostatečná na to, abych si 5 metrů od LCDčka postavil křeslo, vzal popkorn, ztlumil světlo, zapnul bedničky a vychutnával Pána prstenů.

Abyste si mohli udělat obrázek sami – dvě indentická videa na YouTube a DivX Stage6.Doporučené čtení:

GigaOm: DivX Launches Its Own YouTube, Stage6
Google Operating System: DivX – The Revolution od High-Quality Videos

František Fuka
František Fuka (neregistrovaný)
28. 8. 2006 22:15 Nový

Sorry

"Sorry, but the DivX Web Player does not currently support Linux."

Niximor
Niximor (neregistrovaný)
29. 8. 2006 0:15 Nový

Nefunguje v Opere

Nefunguje v Opere... Plugin se spusti, video stahne, ale prehravani nezacne, a ovladaci prvky nereaguji :(

Ajislav
Ajislav (neregistrovaný)
29. 8. 2006 0:41 Nový

[ad 1] Xine v Ubuntu prehraje bez problemu, takze predpokladam

[ad 1] Xine v Ubuntu prehraje bez problemu, takze predpokladam, ze to pojede i v jinych distribucich.

Lukas Mach
Lukas Mach (neregistrovaný)
29. 8. 2006 4:04 Nový

YouTube [...] si příliš neláme hlavu se

> YouTube [...] si příliš neláme hlavu se
> zveřejňováním autorsky chráněného obsahu.

YouTube vetsinou maze videa na pozadani spolecnosti, v minulosti smazali vsechny videa z Family Guy nebo Star Wars. Kvuli ochrane autorskych prav taky zavedli limit 10 minut maximalni delky videa.

Az se tohle stane Stage6, tak se z te tve zidle bude muset clovek pri sledovani Pana Prstenu co chvili zvedat, protoze to bude rozsekane na 20 kratkych videi.

jilm
jilm (neregistrovaný)
29. 8. 2006 8:24 Nový

Ano, YouTube maže nelegální obsah až PO požádání

[5] Ano, YouTube maže nelegální obsah až PO požádání. Neznám americké zákony, ale takový postup se mi zdá minimálně na hraně.

S tím Pánem prstenů jsem to myslel tak, že kvalita jako je na Stage6 je již dostatečná pro plnohodnotné sledování videí. A je jen otázkou času, kdy si toho někdo všimne a začne přes internet touto formou distribuovat i velmi kvalitní obsah, i filmy.

MzK
MzK (neregistrovaný)
29. 8. 2006 8:37 Nový

Niximor

Niximor: Já to jdu zkusit na opeře 9.1 tak uvidíme

d.f.h
d.f.h (neregistrovaný)
29. 8. 2006 14:26 Nový

pět metrů od LCD?

pět metrů od LCD? buďto je řeč o nějakým přerostlým apple cinema displeji, nebo má autor na ksichtě triedr. z pěti metrů na průměrným LCD není šance rozeznat froda od gandalfa :-D

dušan
dušan (neregistrovaný)
30. 8. 2006 0:35 Nový

Výhoda YouTube je, že video má - príklad 6MB a pozeráš to hneď

Výhoda YouTube je, že video má - príklad 6MB a pozeráš to hneď, a na DivXStage6 má to isté video 36MB, takže kvalita, ale kým si ho pozrieš ... pri našich rýchlostiach si môžu ten web3.0 strčiť ... a aj s érou :D

dušan
dušan (neregistrovaný)
30. 8. 2006 1:09 Nový

Ešte k tej Opere, to video má presne 39

Ešte k tej Opere, to video má presne 39,4MB a pravdepodobne tam nie je stream a ak máš nastavenie pre DivX na play tak sa to sekne. Odporúčam stiahnuť to napr. s LeechGet. To video je bombové :)

Radim
Radim (neregistrovaný)
27. 12. 2007 18:26 Nový

Výborně chlapci z stage6 jen tak dál

Výborně chlapci z stage6 jen tak dál,my co máme 10Mb internet od osmsetdvojky můžem jen chrotat blahem

Kalamita
Kalamita (neregistrovaný)
19. 2. 2008 14:25 Nový

Vytvořit si tam konto je osmej div

Vytvořit si tam konto je osmej div světa...

Kalamita
Kalamita (neregistrovaný)
22. 2. 2008 17:19 Nový

A nahrát tam film

A nahrát tam film, kterej je v divX nebo avi je pět dalších divů dohromady. Mám k dispozici všechny formáty (divX, avi), ale furt nějaká vnitřní chyba, abych je ještě kontaktoval...ať se dou bodnout...

okul
okul (neregistrovaný)
4. 1. 2009 21:55 Nový

hele k té opeře mam 9.6 a funguje všechno na co vzpomenu

hele k té opeře mam 9.6 a funguje všechno na co vzpomenu, problém zatim vidim jenom v dostupnosti filmů ale to všichni znaj :-)