AllPeers je cool!

Je možné, že jste již o tomto programu na sdílení souborů se známými slyšeli, určitě však o něm ještě hodně uslyšíte. Na světě jistě existuje spousta nadějných start-upů, ale pouze AllPeers vzniká u nás. A je úžasné sledovat, jak po průlomovém úspěchu Skypu jeden z dalších nejnadějnějších projektů vzniká právě u nás.

allpeers

Proč takové nadšení? Protože AllPeers je u nás něco zcela nevídaného. V minulém článku jsem hořekoval na tím, jak maximální inovace se u nás omezuje na soutěžení v rychlosti okopírování zahraničních vzorů. Nikoliv Seznam, Centrum či Atlas – AllPeers může být tou nejlepší vizitkou českého internetu. Obecně to vypadá, jakoby se české firmy – nejen ty počítačové – bály překročit hranice, bály zkusit uspět v přímé soutěži se světem. Jakoby jim chybělo sebevědomí, víra, že mohou uspět. AllPeers je jiné, možná i proto, že dva ze tří zakladatelů nejsou Češi.

A jejich ambice jsou skutečně nemalé. Snaží se prorazit v oblasti, která je z jedné strany obsazena klasickými P2P klienty (typu LimeWire, DC++, BitTorrent) a do které se ze strany druhé tlačí kvalitní kecálkové (tedy nikoliv ICQ). Přesto nejsou úplně bez šancí – pokud budou poctivě pokračovat v cestě, kterou začali.

Řada lidí totiž určitě po něčem takovém touží. Když chci dnes něco poslat kamarádovi, většinou na to použiji email – to nejhorší a velikostně nejomezenější řešení. Další možností je kecálek – nicméně ICQ se na přenos větších souborů a složek také nehodí a ani kvalitnější kecálky jako Google Talk (ale určitě i Windows Live Messenger) bych pro sdílení 200 fotek s 10 lidmi použil jen těžko. Již dnes samozřejmě existuje ono něco takového, ale nic ještě není tak dobré, abych to skutečně mohl úspěšně vnutit všem kamarádům, pořád tomu něco chybí.

A ano, i v případě AllPeers tomu něco chybí. Vydaná betaverze rozhodně není dokonalá, rozhodně na ni odkaz přátelům rozesílat nebudu, protože pokud by to dnes zase odinstalovali, za čtvrt roku, až to něco bude vyřešeno, bych je zpátky přitáhnul jen obtížně. Přesto AllPeers věřím. Ze všech obdobných pokusů (kupříkladu FolderShare od Microsoftu) je nejblíže tomu, co očekávám. Je poměrně jednoduchý, přenášet lze úplně jakýkoliv objekt (včetně webových stránek, obrázků a úryvků textu) pouhým táhnutím myši. Limity žádné, při sdílení s více lidmi se díky integraci BitTorrentu zátěž rovnoměrně rozloží mezi všechny… ano, tohle by mohlo fungovat.

Co tomu tedy chybí? Hm, no především komunita. V tuto chvíli je k dispozici pouze rozšíření pro FireFox a zvažované pluginy a samostatný klient rozhodně nebudou v nejbližší době. Na druhou stranu FireFox spousta lidí v mé pavučině kontaktů používá a pár bych jich k tomu určitě nakonec donutil – AllPeers doufá, že by mohlo být tím správným zabijákem, který k FireFoxu přitáhne nové ovečky. Kromě toho má program ale také řadu nedostatků a nedodělků, na jejichž vyřešení se podle všeho pracuje. Nejvíc je asi třeba zapracovat na jednoduchosti a přehlednosti uživatelského prostředí, protože soubory chci sdílet i s lidmi, pro které už samotné stažení rozšíření prohlížeče je úkol pro Herákla.

Celkem však nejde o nic zásadního a v řádu měsíců by se z AllPeers mohla stát masově oblíbená záležitost. Věřím tomu a doufám v to. Vzhledem k tomu, že se jedná o „domácího“ hráče, určitě by právě Česko mělo být první oblastí, kde uspěje. Na doméně AllPeers.cz (doufám, že její vlastník Jan Veselý není žádný spekulant, ale má s adresou vážné plány) již vzniká cosi jako komunitní web českých uživatelů (chtělo by to diskuse, databázi uživatelů atd.), nikdo se zatím neujal české lokalizace (francouzská přitom už je). Nicméně vzhledem k vysokému podílu FireFoxu a ICQ zde určitě slibný prostor pro AllPeers je – jestli se neuchytí zde, tak nikde. Všichni jsme si rovni! allpeers-ikonka

M jako Molitan
M jako Molitan (neregistrovaný)
6. 9. 2006 19:51 Nový

po průlomovém úspěchu Skypu jeden

>> po průlomovém úspěchu Skypu jeden z
>> dalších nejnadějnějších projektů vzniká právě u nás

Tzn. Skype byl programovany u nas? Nejaky zdroj o tom je?

jilm
jilm (neregistrovaný)
6. 9. 2006 19:57 Nový

Nene, bohužel

[1] Nene, bohužel. Za průlomový jsem Skype označil z evropského pohledu, jedná se o jednu z mála evropských služeb, která měla skutečně obrovský úspěch všude po světě.

..
.. (neregistrovaný)
6. 9. 2006 20:09 Nový

no nevim

no nevim, ten minuly clanek byl soucasti PR ?

jilm
jilm (neregistrovaný)
6. 9. 2006 20:14 Nový

Zaprvé ne - tento spot naopak vyplynul z toho minulého

[3] Zaprvé ne - tento spot naopak vyplynul z toho minulého. Zadruhé - na blogu si člověk může propagovat, co chce. AllPeers považuji za skvělý projekt (ostatně nikdy jindy se mi nestalo, že bych si o českém projektu přečetl poprvé na významném zahraničním magazínu) a přeji mu, aby uspěl - sám na něm pochopitelně nemám žádný zájem. Politická korektnost snad není povinností. :-)

Dave
Dave (neregistrovaný)
6. 9. 2006 20:43 Nový

i kdyby byl

[3] i kdyby byl, tak co jako?

uw
uw (neregistrovaný)
6. 9. 2006 20:51 Nový

prijde mi ze hamachi uz tu je dlouho a sdileni souboru , etc

prijde mi ze hamachi uz tu je dlouho a sdileni souboru , etc. resi lip ;)

jilm
jilm (neregistrovaný)
6. 9. 2006 20:58 Nový

Hamachi je určitě zajímavý, sám jsem jej jeden čas měl

[6] Hamachi je určitě zajímavý, sám jsem jej jeden čas měl. Ale taky to není úplně ono, navíc mi to dost zlobilo. Není to aplikace pro úplné masy. U AllPeers je asi nejzajímavější to sdílení s více lidmi.

cp
cp (neregistrovaný)
7. 9. 2006 0:24 Nový

Vyzkouším, vypadá to slibně

Vyzkouším, vypadá to slibně. Komentáře na extentions download page jsou ale velmi rozmanité...

František Fuka
František Fuka (neregistrovaný)
7. 9. 2006 0:25 Nový

Pokud vy i kolega sedite na Lanu nekde za routerem (tj

Pokud vy i kolega sedite na Lanu nekde za routerem (tj. nemate verejnou IP adresu), mate smulu a nenasdilite ani bajt...

František Fuka
František Fuka (neregistrovaný)
7. 9. 2006 0:25 Nový

oprava

oprava... "na LANu"

M jako Molitan
M jako Molitan (neregistrovaný)
7. 9. 2006 0:58 Nový

Ja jsem za routerem, ale verejnou mam

Ja jsem za routerem, ale verejnou mam. Ale priznavam, ze tomu nerozumim a patrne se do toho musi dat jeste nejaka extra kostka magie, aby to takhle fungovalo.

sartori
sartori (neregistrovaný)
7. 9. 2006 3:16 Nový

skype jako prulomovy projekt?

skype jako prulomovy projekt? no, uprimnou soustrast...

Flasi
Flasi (neregistrovaný)
7. 9. 2006 10:05 Nový

Allpeers nefunguje kdyz maji oba neverejnou IP adresu? Fakt?

[9] Allpeers nefunguje kdyz maji oba neverejnou IP adresu? Fakt?
Ja jsem se dival do faq a pochopil jsem, ze by melo:
http://www.allpeers.com/community/read.php?10,2681

zoul
zoul (neregistrovaný)
7. 9. 2006 10:12 Nový

Jestli je to jako BitTorrent

Jestli je to jako BitTorrent, tak bude rychlost stahování bez otevřeného portu stát za kulové. Záleží na tom, jaký je přesný význam výrazu „better performance“ ve větě „you can get better performance if you open up some ports on your firewall“…

tygr
tygr (neregistrovaný)
7. 9. 2006 10:32 Nový

Skype programovali estonci

[3] Skype programovali estonci... shodou okolnosti jsem mel tu cest s jednim ze spoluautoru spolupracovat na jinem projektu... skromni kluci a pani programatori... snazil jsem se je zlanarit k nam, maji tam spatne podminky, ale zas to tam maji radi... :-)

Evropským projektům fandím

MiK
MiK (neregistrovaný)
7. 9. 2006 10:42 Nový

FireFox se neříká, Bohumile

FireFox se neříká, Bohumile. :) Jmenuje se to Firefox. Myslel jsem, že to FireFox píše jen velký Ivo. ;)

jilm
jilm (neregistrovaný)
7. 9. 2006 10:48 Nový

Já vím, mně se ale zdá podoba s dvěma F hezčí

[17] Já vím, mně se ale zdá podoba s dvěma F hezčí. :-)

MiK
MiK (neregistrovaný)
7. 9. 2006 11:06 Nový

Mně se taky líbí NosoRožec a KniHovna ;)

[18] Mně se taky líbí NosoRožec a KniHovna ;)

Jan Veselý
Jan Veselý (neregistrovaný)
7. 9. 2006 12:56 Nový

Spekulant nejsem, a upřímně mi ani nepřijde reálné

Spekulant nejsem, a upřímně mi ani nepřijde reálné, že by to snad kdy někdo chtěl koupit za větší částku než malou :) Úspěchu AllPeers dost věřím a když mě kolega upozornil, že cz nikdo nemá, radši jsem zasáhl, stejně jako allpeerz.com. Nechci aby se z toho stalo synonymum pro krádež, jako je v případě samotného BitTorrentu nebo eMule. V téhle fázi akorát je docela riskantní dělat návody apod. když autoři zcela jasně uvádějí, že se dočkáme ještě velkých změn. Rád bych tam samozřejmě třeba diskusi, jenže se z toho může stát velmi rychle warez forum, tedy přesný opak mého záměru. Databáze uživatelů je také citlivá věc - tohle je zaměřené spíše na existující komunity (rodiny, přátele) než na vytváření nových (a zatím mě napadá jako hlavní důvod pro jejich vytváření akorát právě výměna chráněného obsahu). Také jsem zvědav na reakce lidí z okolí, jestli vůbec začnou a jakým způsobem systém používat. Pakliže uvidím pozitivní ohlasy, pak tomu obětuji i více času. Počítám i s tím, že se autorům ozvu, pokud do té doby nebude česká lokalizace, abych ji vytvořil... Jak říkám, uvidíme, zatím se to rozšiřuje pomalu, neb tady není největší síla v internetu ale v tom, že osobně přesvědčíte lidi, co znáte. Proto i tahle zatím čistě prvoplánová stránka na propagaci AllPeers. Hezký den přeji.

František Fuka
František Fuka (neregistrovaný)
7. 9. 2006 23:28 Nový

Ano, myslel jsem "dva lide za NATem"

Ano, myslel jsem "dva lide za NATem". Ani jeden jsme nevideli co ten druhy nabizi ke sdileni, natoz abychom to mohli sdilet. Log byl plny UDP packetu ktere to posilalo PO NASICH LOKALNICH SITICH. Tak jsme to smazali.

mart8
mart8 (neregistrovaný)
9. 9. 2006 15:01 Nový

jeste me docela stve, ze se musi pouzivat Firefox

jeste me docela stve, ze se musi pouzivat Firefox... sluzby co me nuti pouzivat vzdy jiny browser me nelakaji...

jilm
jilm (neregistrovaný)
9. 9. 2006 16:30 Nový

To je zvláštní, AllPeers tvrdí, že by to mělo fungovat

[21] To je zvláštní, AllPeers tvrdí, že by to mělo fungovat. Přesně tomu nerozumím, ale snad by to mělo chodit přes nějaké relay.

Mark
Mark (neregistrovaný)
10. 9. 2006 11:50 Nový

Když už to vyvýjí češi

Když už to vyvýjí češi, proč to rozšíření nezahrnuje i podporu ČEŠTINY ?? Tohle těm méně zdatným internetistům z mého okolé zatím instalovat nemohu (prarodiče, rodiče, ...), ti se ve škole angličtinu neučili a v ruštině to taky není :-) .. Ale jinak rozhodně velmi zajímavý a pěkně zpracovaný software ! Držím palce aby se ujal.

Jan Veselý
Jan Veselý (neregistrovaný)
12. 9. 2006 10:41 Nový

Souhlasím

Souhlasím, zatím u příbuzenstva také narážím na nejzásadnější problém s lokalizací...

jilm
jilm (neregistrovaný)
12. 9. 2006 14:50 Nový

Však není problém, aby se toho někdo ujal

Však není problém, aby se toho někdo ujal. :-) Ovšem věřím, že AllPeers bude poměrně rozsáhlé, takže jeden člověk s tím bude mít celkem práce. Ale on se někdo najde. ;)

Matthew Gertner
Matthew Gertner (neregistrovaný)
12. 10. 2006 14:55 Nový

Hmm, nejak jsem objevil tu stranku pomerne pozde

Hmm, nejak jsem objevil tu stranku pomerne pozde. Pro uplnost sem dodavam ale dve informace :

1) AllPeers urcite funguje, v pripade ze obe strany jsou za NATem. Proc to nefungovalo pro pana Fuku nevim, ale ma to urcite nejakou jinou pricinu.
2) Lokalizaci uz planujeme, a cestina pochopitelne ma velkou prioritu.

(Omlouvam se za to, ze nepouzivam carky a hacky. Trvalo by mi to hrozne dlouho, jelikoz vetsinou nevim, presne kam patri. :-)

sony
sony (neregistrovaný)
2. 11. 2006 23:19 Nový

Pokud AllPeers vzniká u nás, pak je mi trapně z toho

Pokud AllPeers vzniká u nás, pak je mi trapně z toho, že není v češtině.

jilm
jilm (neregistrovaný)
2. 11. 2006 23:54 Nový

Však se toho může chopit

[28] Však se toho může chopit. :)