OOXML versus ODF: lepší jeden příklad než tisíce stran dokumentace

Jistě si pamatujete na listopadové zasedání TNK20 na půdě Českého normalizačního institutu (ČNI) o návrhu normy ISO/IEC 29500 – Information technology Office Open XML file formats. ,,Požadavek Microsoftu zpracovat 6000 stran dokumentace OpenXML ve zkráceném řízení považuji za podraz", řekl tehdy zástupce ČNI. Málokdo asi má vůli a čas se touto dokumentací prokousat, proto mi udělal radost Rob Weir, který v postu na An Antic Disposition zveřejnil jednoduchý příklad, jak to v OOXML a ODF vlastně chodí. Vytvořil šest jednoduchých dokumentů a porovnal vygenerovaný kód, popisující vlastnosti identického textu:

Format Text Color Text Alignment
OOXML Text <w:color w:val=„FF0000“/> <w:jc w:val=„right“/>
OOXML Sheet <color rgb=„FF0000“/> <alignment horizontal=„rig­ht“/>
OOXML Presentation <a:srgbClr val=„FF0000“/> <a:pPr algn=„r“/>
ODF Text <style:text-properties fo:color=„#FF0000­“/> <style:paragraph-properties fo:text-align=„end“ />
ODF Sheet <style:text-properties fo:color=„#FF0000­“/> <style:paragraph-properties fo:text-align=„end“/>
ODF Presentation <style:text-properties fo:color=„#FF0000­“/> <style:paragraph-properties fo:text-align=„end“/>

Komentáře zřejmě netřeba…

Související články na ostatních blozích

Bot
Bot (neregistrovaný)
15. 3. 2008 11:15 Nový

Komentáře zřejmě

Komentáře zřejmě netřeba...

vk
vk (neregistrovaný)
15. 3. 2008 11:54 Nový

open office vystup je vyrazne zajimavejsi

open office vystup je vyrazne zajimavejsi, zretelne dava vyrazne vice formatovacich moznosti

MaLer
MaLer (neregistrovaný)
15. 3. 2008 12:08 Nový

No hlavne je konzistentni :D tohle je fakt

No hlavne je konzistentni :D tohle je fakt vtipny.

P_V
P_V (neregistrovaný)
15. 3. 2008 20:01 Nový

Ony ty OOXML formáty nejspíš nebyly vyvinuty od podlahy

Ony ty OOXML formáty nejspíš nebyly vyvinuty od podlahy, ale půjde o pouhou serializaci dosavadních binárních formátů do XML, s jen minimálními úpravami. Což s sebou nese zátěž letitého vývoje a tedy i určitou nesystematičnost. Rozhodně v tom nehledejte záměr nějakého matení nepřítele, je to spíš důsledek toho, že při closed source vývoji jsou jiné priority než elegance a názornost vnitřních struktur.

DO
DO (neregistrovaný)
15. 3. 2008 20:33 Nový

To neni dusledek nesystematicnosti velke firmy, ale toho

To neni dusledek nesystematicnosti velke firmy, ale toho, ze Microsoft nakoupil kazdou komponentu do Office od jine firmy a nikdy nemel zadny duvod zavest nejaky system.

Ten duvod prisel dneska, se standardirzaci, ale Microsoft ukazal, ze na to kasle. Nebo mozna ukazal, ze toho absolutne neni schopen.

CHYBA: Jméno je povinná položka.
CHYBA: Jméno je povinná položka. (neregistrovaný)
15. 3. 2008 22:19 Nový

To je hřebíček na hlavičku

[5] To je hřebíček na hlavičku. Ta "provázanost" a "jednotnost" MS Office se krásně projevovala např. zaheslováním dokumentu. Co si pamatuju, tak ve Wordu to byla součást rozšířeného Save dialogu, zatímco v Excelu to bylo někde snad ve vlastnostech dokumentu a v Powerpointu to nešlo vůbec.

SB
SB (neregistrovaný)
3. 4. 2008 9:22 Nový

K [4]

K [4]: Nesystematičnost není důsledek close source, ale obyčejnýho prasáctví nebo neschopnosti. Takže poslední věta mi přijde dost hloupá.

Johny
Johny (neregistrovaný)
3. 4. 2008 11:24 Nový

A ještě se najde banda idiotů jak u nás, tak ve sjednocené Evropě

A ještě se najde banda idiotů jak u nás, tak ve sjednocené Evropě, kteří tento pasqil prohlásí za standard. Chce se mi zvracet.

hkmaly
hkmaly (neregistrovaný)
3. 4. 2008 13:32 Nový

Johny: Ne vsichni jsou idioti, spousta jich byla zaplacena

Johny: Ne vsichni jsou idioti, spousta jich byla zaplacena.

SB: V Open Source vis, ze ten kod uvidi hodne lidi. Nektere lidi ta predstava primeje psat slusne. Pravda, na nektere ani to nezabere.

Terry.
Terry. (neregistrovaný)
10. 4. 2008 1:48 Nový

Jenomze OpenOffice negeneruje kod uhlazene

[10] Jenomze OpenOffice negeneruje kod uhlazene, z duvodu pozovani fotografum. Duvodem je snaha o max. kompatibilitu a vyhnuti se mnohym problemum udrzovanim poradku. ;) Znas to. Staci kdyz se doma porozhlednes a zjistis ze kdyz udelas poradek hned se ti lepe dejcha. Nebo jsi taky jeden z tech dulezitych zivitelu rodiny kteri uklid zasadne prenechavaji sve sluzce, pardon manzelce?

wizaard
wizaard (neregistrovaný)
12. 4. 2008 0:07 Nový

No

No... dovolte mi, abych se pousmál. Uhlazený kód se OpenOfficu.org dodržuje zajisté jednoduše, když má jedno společné jádro... Nebo je to proto, že formát ODF nedosahuje možností Open XML? Balík MS Office nemá jednotné jádro a je to dobře. Proč? Textové dokumenty, stejně tak jako tabulky či prezentace, mají svá specifika a z toho vyplývající potřebné funkce, proto bylo rozumnější vytvořit ne jedno centrální jádro, které bude balík a specifické aplikace limitovat, ale vytvořit každou aplikaci a její formát tak, aby všechna tato specifika zahrnoval.

Mard
Mard (neregistrovaný)
12. 4. 2008 0:47 Nový

no jasně

[12] no jasně. Pokud to chápu dobře, tak bys pokládal za rozumné aby teréňáky jezdily na směs benzínu 91 oktanů a nafty, osobní auta na benzín 95 nebo 98 oktanů, nákladní auta na naftu, dodávky na naftu s příměsí lihu 15% a motorky na čistý izooktan doplněný glykolem. Neboť každý stroj má jiná specifika a jiné palivo mu vyhovuje lépe.

wizaard
wizaard (neregistrovaný)
12. 4. 2008 15:54 Nový

Ne, stačí, když bude mít teréňák silný motor a 4x4 s diferenciálem

Ne, stačí, když bude mít teréňák silný motor a 4x4 s diferenciálem, osobáky úsporné benzíny, nákladní auta silné agregáty... vlastně bude stačit, když to bude tak, jak je to teď. Ale je pravda, že pro ideální využití vlastností jednotlivých typů vozů by Tvé řešení nebylo marné. Jinak Tvoje přirovnání je ale naprosto nesmyslné a srovnávat s auty to nelze. Otázka je jednoduchá - potřebuji, aby se mi s textovým procesorem načítaly i funkce tabulkového editoru či editoru prezentací? Nebo ještě jinak - jednotné jádro i za cenu kompromisů? Ale co, tady nikoho nepřesvědčím.

pajda
pajda (neregistrovaný)
14. 4. 2008 0:06 Nový

Hmm, dělal jste někdy export do Excelu nebo Wordu?

[15] Hmm, dělal jste někdy export do Excelu nebo Wordu? To je jedno, MS k tomu dodáva interface, který je možno použít na Win platformách a jen za předpokladu, že máte nainstalované aplikace, do jejichž formátu se exportuje. Toto se mění vydáním standardu OOXML, kde už je možné export provádět bez luštění binárního formátu (což je často úkol pro několik lidí, kteří to za pomoci trochu reverzniho inženýrství možná zplodí...)
Společné vlastnosti tabulky vložené z Excelu do Word dokumentu by jistě nebyly na škodu, programový kód uceleného jádra bude spíše uržovatelný než 3 různé engine, ke kterým potřebujete nevím několik export-import vnitřního kódu při vkládání třebaz excelové tabulky do wordu... Je pochopitelné, že dělat nějakou kalkulaci přímo v prezentaci nebo v textovém editoru není asi potřebné, nevidím ale důvod, proč by společný engine těchto aplikací nemoh zaručit snadné a bez rozhození formátování vkládatelné objekty typu tabulka do prezentace nebo do textu.
Navíc si myslím, že takovýto balík se daleko lépe, levněji udržuje než tři různé engine...