Má omluva Úřadu vlády

Možná jste četli lupácký článek Dana Dočekala Úřad vlády hledá „měřiče“ návštěvnosti vlada.cz, přijde o Yahoo Web Analytics, kde popisuje podivné výběrové řízení na nasazení měřícího kódu typu Google Analytics na web vlada.cz. Mě tato zpráva nazdvihla ze židle, zejména pak tato její část:

Kolik může Úřad vlády měření a analyzování návštěvnosti www.vlada.cz stát? Michal Kubíček k tomu říká: „Cena se u podobných zakázek může lišit velmi výrazně. Řešení lze pojmout efektivně a ekonomicky, kdy se bude dodavatel pohybovat v řádech max. desítek tisíc na měsíc. Lze to ale pojmout i mnohem rozmáchleji, a to v řádech statisíců měsíčně, např. pokud bude analýza dat probíhat vně zdrojových nástrojů.“. A dodává: „To, že se skupina případných soutěžitelů zužuje, zavdává předpoklad, že cena bude spíše vyšší než rozumná. Jako největší problém vidím v tom, že vlastně ze zakázky není přesně jasné, co od ní zadavatel očekává. 

Rozhodně totiž nepovažuji „max. desítek tisíc Kč za měsíc“ za tuto službu jako něco efektivního a ekonomického (a statisíce jsou úplný nesmysl) – vážně – reálně může celé nasazení trvat v řádu max. jednotek hodin, včetně nastavení potřebných cílů a kontroly funkčnosti, plus dalších několik hodin pak na ono vyhodnocení návštěvnosti, které se má podle onoho výběrového řízení provádět jednou za rok.

O mně je obecně známo, že tam kde novináři píší o podivných čachrech státních úředníků články do novin, já raději podávám trestní oznámení nebo kontaktuji příslušné kontrolní úřady, aby věc prošetřili. A nejen proto, že si myslím, že žádný článek ještě nic nevyřešil, ale také proto, že jen tak se pak onen státní úředník může očistit, když se mu podaří před příslušnými orgány obhájit.

Když mě tedy kontaktoval Radim Hasalík, jestli se nepřidám, že by to chtěl dát jako podnět k prošetření ÚOHS a napsat o tom tiskovou zprávu, tak mi četl myšlenky a já se zrovna na něco podobného chystal – kromě ÚOHS jsem kontaktoval ještě Nejvyšší kontrolní úřad.

Tisková zpráva pak opravdu vyšla a chytly se jí nakonec i noviny, které na rozdíl od Lupy opravdu někdo čte (tím „někdo“, myslím non-technical folks") a kde také ctí základy a zásady novinařiny, takže před vydáním kontaktovali i protistranu a získali od ní nějaké vyjádření.

Další reakce pak na sebe nenechaly dlouho čekat, viz další článek na Aktuálně (netuší někdo, co je ta Datarama?), kde už je vyjádření vlády detailnější a smysluplnější. 

Mimochodem jedna poznámka pro Terezu Holanovou, která článek psala – prosím vyvarujte se pro příště vět typu „Podle Kaplera či Hasalíka může veřejná zakázka vyjít i na sto tisíc ročně. Na dotaz, jakým způsobem se k této částce dopracovali, jednoznačně neodpověděli“ v případě, kdy se toho Kaplera nezeptáte – pak vám totiž jednoznačně opravdu neodpoví.

Článek obsahuje to nejpodstatnější, co zatím nezaznělo a co mělo být myslím už v onom výběrovém řízení a nebo minimálně v tom původním lupáckém článku:

Tiskový mluvčí vlády se ale proti tomuto číslu ohrazuje. Monitoring webu by podle jeho slov měl stát přibližně dva a půl tisíce měsíčně, což činí zhruba 25 tisíc za rok. (moje poznámka: ehm, trochu zvláštní matematika) Jak navíc Stadler připomíná, nejde jen o to, že kabinet zaplatí za samotné sledování, ale především za vyhodnocení zjištěných dat.

Analýza se podle něj nebude týkat jen samotného serveru www.vláda.cz, ale i dalších podwebů, například stránek premiéra, reformního webu, knihy připravované legislativy nebo portálu Národní ekonomické rady vlády. 

A nyní tedy přichází má omluva – článek Dana Dočekala na Lupě psal „efektivně a ekonomicky“ vynakládaných desítkách tisíc měsíčně a možná i stovkách tisíc a navíc jen pro jeden web. A proti tomu jsem se ohradil, to byl důvod, proč jsem svá podání podal.

Jestliže ovšem vláda předpokládá v tomto výběrovém řízení utratit zhruba 2,5 tisíce korun měsíčně, tedy cca. 30 tisíc ročně a to dohromady za několik webů, pak to už považuji za odpovídající cenu a nevadí mi pak ani omezení jen na několik málo certifikovaných firem, neboť certifikát přeci jen přináší jistou garanci kvality a ač by to bez nich mohlo být možná o půlku levnější, nebo třeba i zdarma, považuji to za naprosto marginální problém a dokážu si představit i opravdu efektivní a ekonomický přínos takové investice.

Tedy: „Omlouvám se Úřadu vlády a jsem rád, že se dnes již dělají výběrová řízení i na desetitisícové částky, ačkoliv podle zákona tak musíte učinit až u zakázek o dva řády vyšších.“ Jen by mi přišla efektivnější nějaká jednoduchá elektronická aukce, ale to je maličkost a chápu, že zde nutně rozhodují i jiná kritéria než cena, také bych nějakého noname nýmanda nepustil do svých statistik, i kdyby to nabídl zadarmo.

Jsem ale rád, že tato kauza vznikla, dá nám to šanci zkontrolovat, zda-li bude vynaložená investice opravdu v plánované výši.

Poznámka pod čarou: Dan na svém FB vyšiluje z toho, že jsme si z toho udělali PR. No popravdě Dane – kdyby ten tvůj článek obsahoval ono vyjádření mluvčího, tak celá kauza ani nevznikla.Omlouvám se Danovi – o vyjádření žádali, viz update.,  Ano, dal jsem do naší tiskové zprávy „marketingový ředitel skupiny Mediacentrum Group“ ne však proto, že by to někomu něco řeklo, protože MCG zná výrazně méně lidí než mou maličkost, ale proto, že té většině, kteří mou maličkost neznají to řekne, že to je asi někdo, kdo se v oboru pohybuje. Ale hlavně – přečti si svůj původní článek – úplně stejným způsobem tam děláš PR pro Michala Kubíčka a jeho PRONETmedia s.r.o., kterého jsi to právě nechal nacenit na ty nesmyslné deseti a statisíce korun měsíčně.

Update: tak zdá se, že jsem Lupě křivdil a opravdu požádali Úřad vlády o vyjádření, které však přišlo až poté, co se kauza rozjela, jak alespoň naznačuje dnešní článek na Lupě. Omlouvám se tímto Danovi za některé narážky výše. Tak snad jsme alespoň přispěli k rozhoupání tiskového mluvčí.

noo
noo (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
19. 8. 2012 1:47 Nový

a není to prostě jen vypraná odměna za tojecool kauzičku, podobně jako byla odměněna nenápadně bradáčová

a ten humbuk kolem to má zamaskovat? kapler... kamarád šéfredaktora lupy zandla z té doby..

noo
noo (neregistrovaný) ---.opera-mini.net
13. 9. 2012 19:44 Nový

už více jak měsíc tady bude trčet nenápadná Omluva vládě ?

už jste lupo trapní až na půdu a tak nenápadní..

bryan
bryan (neregistrovaný) ---.singnet.com.sg
11. 11. 2012 11:00 Nový

Good thoughts and well-written

I have always believed that investments in forestville condo and condominiums is always a better choice than any other forms of investment.
Not only can the investor leverage on his investment, he can always stay in the unit should he decide not to rent out the unit.
Investing in stocks, gold etc has really no tangible benefits on your investment.
Thats just my 2 cents thought though
Thank you author for the informative writeup.

abcd999
24. 10. 2013 10:04 Nový

cheap buttons

Continue in this manner Flag Buttons until you have at least natural Coconut Buttons two strands of thread in Shell Buttons each button hole,pmya999 ending Wood Buttons with the needle above the button.crystal Glass Buttons Now place your needle through Metal Buttons the hole in the button and Overcoat Buttons do not go through the material.Pearl Buttons Instead of going down through Plastic buttons the material

mashaelaine
mashaelaine (neregistrovaný) 39.209.217.---
30. 8. 2014 23:30 Nový

Nice Site

I love this site design, have you consider responsive design like http://www.eventmalang.com

Amanda
Amanda (neregistrovaný) 103.16.71.---
2. 9. 2014 16:11 Nový

Love this article

celé vlákno

i was looking for this in english language.. btw it helped me a lot
http://spygems.com

watch series online
watch series online (neregistrovaný) 31.14.128.---
2. 9. 2014 22:34 Nový

great article

thanks i read a great article www.watchfreeseriesonline.com/

lomas4
lomas4 (neregistrovaný) 90.221.242.---
6. 9. 2014 7:59 Nový

totally agree

I 100% agree with your views and think drastic changes need to implemented in order for them to succeed.
http://freemicrosoftpointsworld.weebly.com/

Crazy Bulk
Crazy Bulk (neregistrovaný) 103.18.72.---
12. 2. 2015 19:19 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Legal steroids really work for you, if you want to make muscles stronger and bigger. crazy bulk reviews is a supplement, which contains only the essential safe and natural ingredients. You can reach your goals with it.
http://www.thecrazybulk.com

Scott Gann
Scott Gann (neregistrovaný) 119.226.124.---
17. 2. 2015 12:50 Nový

Nice article

I really like your article and appreciate your wok. You did just like the site http://www.carloanstudent.com/no-credit-car-loan-guaranteed-approval.php

MiaH
MiaH (neregistrovaný) 95.67.58.---
16. 4. 2015 16:43 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Tyto jsou platformy, s níž můžete chatovat a volání. S Mobilní telefon Spy App bude sledovat rozhovory provedené prostřednictvím iMessage a Viber. Existuje několik případů podvodů, http://bestwhatsappspy.com/ které existují on-line a pokud není kontrolována, jejich děti mohou být obětí lží. S app pro špehování na mobilní a PC je velkou pomocí v době, kdy k péči a chránit své děti.

Mshyde
Mshyde (neregistrovaný) 85.31.101.---
5. 5. 2015 12:29 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Z aplikacji monitorowania można szpiegować WhatsApp na Androida i jak je śledzić podstawowe sieci społecznościowe wiadomości. Był czas, że telefony komórkowe są używane w zasadzie tylko do rozmów, ale obecnie podstawowym środkiem komunikacji na smartfonach (Smartphone) - to w drodze negocjacji w IM. Aplikacja WhatsApp ma pierwszeństwo wśród młodzieży, jak i dorosłych, i pozwala nie tylko na wymianę wiadomości tekstowych, ale i pliki multimedialne, takie jak zdjęcia, audio i wideo. Z łatwością zamieniają się miejscami te wiadomości i pliki multimedialne bardzo łatwo popełnić błąd, i dzielić się informacjami lub osobiste pliki, które nie powinny być postrzegane przez innych. To wszystko jest bardzo delikatne i wysokiego ryzyka. Jeszcze bardziej http://www.spymyandroid.com/ przerażające zdawać sobie sprawę, że aplikacje te są powszechnie używane dla dzieci i młodzieży. Wystarczy pobrać i zainstalować oprogramowanie Android szpieg " umożliwia nagrywanie wszystkich rozmów, WhatsApp (wasap), że masz dzieci, i w ten sposób uniknąć danych osobowych będzie wymienić na nich.

Jane
Jane (neregistrovaný) 85.31.101.---
5. 5. 2015 12:53 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Szpiegowania Android App-to nazwa naszego Oprogramowania, który został opracowany przez nasz zespół i pozwala ci uzyskać dostęp do całej listy kontaktów telefonu komórkowego, gdzie to jest. Szpiegowania Android aplikacja obsługuje również wszystkie komunikaty, korespondencja w http://www.top10spyapps.com/WhatsApp, w tym wiadomości, pliki audio i pliki multimedialne. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, można zablokować niektórych kontaktów. I jeśli dzieci ukrywają coś i przetarł niektóre rozmowy, to nie problem, nasza aplikacja dla szpiegostwo daje dostęp nawet na rozmowy, wiadomości multimedialne, które zostały usunięte.

Stacy
Stacy (neregistrovaný) 5.45.67.---
28. 5. 2015 16:16 Nový

http://www.toptracki ngapps.com/

Kompatibilita
Pro telefon špionážní do práce, nebo dokonce stáhnout aplikaci, zařízení musí být kompatibilní. Všechny programy budou mít kompletní seznam podporovaných zařízení. To je velmi důležité, že byste se ujistit, že telefon je uživatel v seznamu. Společnosti s software vyšší kvality bude mít větší rozsah kompatibility.

mSpy, software, spy na mobilní telefony

I když podpora se liší mezi různými spyware, veškerý software pro špehování na mobilní telefony kvalitní bude mít velký výběr, že patří slavné mobilní telefony, jako je Blackberry, Android, iPhone, Windows Mobile nebo telefony, které používají jako operační systém Symbian.

Kyle
Kyle (neregistrovaný) 5.45.67.---
28. 5. 2015 16:18 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

celé vlákno

Protože jsou zásadní pro řádné fungování software může také způsobit problémy se softwarem.

Instalace software pro špehování na mobilní telefony
Budete muset mít fyzický přístup k telefonu, ve které chcete nainstalovat software. Po program je nainstalován, všechny monitoring se provádí na dálku. Musíte se přihlásit do online ovládací panely, mobilní telefon spy, aby se zobrazení zprávy o činnosti.

Aby software spy mobilní telefony pracovat správně, tam jsou některé věci, které byste měli udělat. Je důležité, že uživatel mobilní telefon je kompatibilní se softwarem, http://www.toptrackingapps.com/ jinak sledování nebude fungovat správně. Všechny spy aplikace pro mobilní musí být staženy fyzicky na zařízení. Každá společnost, která tvrdí, montáž lze provést na dálku je podvod.

Vincent
Vincent (neregistrovaný) 180.151.236.---
1. 8. 2015 10:02 Nový

Caontact Aol Services

A very good and information provider blog is here. Today it is trending to contact a technical support service provider for getting rid of any kinds of technical troubleshooting. There are so many technical support service providers are available in the United States those can resolve any kind of technical like mail, antivirus, electronic gadgets related issues. A good technical support service provider is one who understand the complexity of matter and for whom customer satisfaction is on high priority. GTH and Cnorton are very dedicated service providers among all of them. They are known for their customer value. contact aol for better technical services.

JaneK
JaneK (neregistrovaný) 109.251.243.---
11. 8. 2015 18:18 Nový

Má omluva Úřadu vlády

niezła próba! https://sites.google.com/site/handyspionageapps/ teraz szpiegostwo aplikacje mogą robić wiele rzeczy i mają wiele funkcji

alok413
alok413 (neregistrovaný) 202.65.140.---
22. 8. 2015 20:22 Nový

funny videos online

celé vlákno

its was good to read your article it gave me a great information after translating your page http://funnyrvideos.blogspot.com/

Dan
Dan (neregistrovaný) ---.hsd1.nj.comcast.net
26. 9. 2015 15:56 Nový

bláznivou hromadně

že byl velmi dobrý příspěvek, děkuji vám za sdílení. Bude mi hodně pomůže v mém tréninku s bláznivou hromadně crazy bulk

Maryjohn
Maryjohn (neregistrovaný) 103.237.56.---
24. 11. 2015 6:09 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Wonderful article i like your article. The Essay writing service reviews is best writing company for making all set of writing papers.

Camille Marie
Camille Marie (neregistrovaný) 122.168.139.---
7. 12. 2015 11:53 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Nice Post, thank You gor sharing. I hope english language will have been see soon

pirate kings hack
pirate kings hack (neregistrovaný) 1.23.34.---
8. 12. 2015 5:05 Nový

pirate kings hack

pirate kings hack Simply incredible information, I loved the way you explained everything at once. Keep it up!

Catch Them Advisors
Catch Them Advisors (neregistrovaný) ---.hsd1.fl.comcast.net
1. 4. 2016 1:16 Nový

http://www.catchthem today.com

thank you nice read allow me to say thanks
http://www.catchthemtoday.com

PhenqReviews
PhenqReviews (neregistrovaný) 192.168.1.---
29. 4. 2016 22:35 Nový

buyphenq

Read these PhenQ reviews to find out does it work? Review of side ... It is not available at any local store close to you and not at any retailer. http://www.phenqreviewstore.com
Phenq Reviews

Phenqcoupon
Phenqcoupon (neregistrovaný) 139.190.244.---
2. 5. 2016 18:22 Nový

buyphenq

If you’re looking for the best PhenQ reviews phenq coupon, you’re at the right place. Obesity is a major epidemic in the West and affects over one-third of the US population. www.phenqreviewstore.com/phenq-coupon-code/
http://www.phenqreviewstore.com

maianh04
maianh04 (neregistrovaný) 118.70.108.---
13. 6. 2016 3:50 Nový

Eu gosto

Eu acho que precisa ter dados claros, eu sei que é difícil, mas é necessário. Baixar facebook me trouxe a este artigo

Nik
Nik (neregistrovaný) 5.45.67.---
7. 7. 2016 11:20 Nový

Re: Má omluva Úřadu vlády

Aby software spy mobilní telefony pracovat správně, tam jsou některé věci, které byste měli udělat. Je důležité, že uživatel mobilní telefon je kompatibilní se softwarem, http://www.iphonetrackingapps.com/ jinak sledování nebude fungovat správně. Všechny spy aplikace pro mobilní musí být staženy fyzicky na zařízení. Každá společnost, která tvrdí, montáž lze provést na dálku je podvod.