Hlavní navigace

Digitalizujme učebnice

8. 7. 2011 18:48 (aktualizováno) | Tomáš Kapler

Nejen v USA zavádí mnoho škol jako povinnou pomůcku tablet (nejčastěji iPad). V Jižní Korei dokonce hodlají do roku 2015 nahradit veškerý papír ve školách tablety – a nejenom tak, že naskenují učebnice, ale investují v přepočtu 35 miliard Kč do vývoje interaktivních učebnic, aplikací pro výuku, komunikaci s žáky atd.

Moje děti jdou do školy za 1 resp. 4 roky a byl bych rád, aby i ony mohly ve škole používat tablet. Ani bych nepotřeboval ty interaktivní učebnice a aplikace, plně by mi postačovalo, kdyby současné učebnice byly dostupné v nějakém elektronickém formátu.

Nejen proto, že umožňují snadno vytvářet záložky, čmárat do nich (a nezničit je) a podobně, ale už jen kvůli tomu prostému faktu, že váží méně – vzpomínám, že moje aktovka v první třídě vážila přes 8 kg a doktor kvůli zádům doporučil koupi dvojích učebnic s tím, že bych si jedny nechával ve třídě. Dnes to, pokud vím, není o moc lepší.

Samozřejmě, jsou zde i mnohé další výhody – úspora peněz, papíru, snadná oprava chyb, možnost hledání textu na internetu, překladů atd. Nicméně i bez nich by to bylo mnohem lepší než tahat zbytečně několik kilo zátěže na drobných dívčích zádech.

Jestli se tak nestane, hodlám ty učebnice naskenovat. Existují prý nějaké služby v kopírovacích studiích, kam donesete knihu, oni ji mrsknou do nějakého stroje a odevzdají vám profesionálně udělané digitální kopie. A jsem celkem přesvědčen, že bych našel dost lidí – dalších rodičů, kteří by si pak takto naskenované učebnice koupili, ostatně každý rok nastupuje cca. 90 tisíc prvňáčků.

Jenže prodejem bych se stal zřejmě „knižním pirátem“. Tak leda kdyby se dotyční kupci prokázali vlastnictvím dané učebnice, pak bych jim mohl nabídnout službu „vytvoření digitální kopie pro vlastní potřebu“, která by byla pak výrazně levnější.

A tak mě napadá, že by to možná nemusel být vůbec špatný business obecně – 800 tisíc dětí studuje v ČR na základních školách a 500 tisíc na školách středních (plus pár set tisíc na VŠ), vynásobte to třeba 10 učebnicemi na žáka a i jedno promile by mohlo dávat pěknou částku, přitom by to znamenalo naskenovat jen řádově stovky knih.

A mohlo by to fungovat i mimo školy – co když bych si chtěl takto číst na iPadu třeba Harryho Pottera? Také mi nikdo nemůže zabránit v jeho nascanování, pakliže vlastním jeho originál.

Přesto bych byl raději, kdyby se toho chopili už rovnou vydavatelé – knihy mají ve „zdrojáku“, udělat z nich elektronické verze je jistě pro ně jednodušší a levnější a výsledek může být kvalitnější, než když bych to dělal přes scanner. Ale stačilo by, i kdyby opravdu nabídli jen nějakou PDF verzi, kde by ani nemuseli nic upravovat do elektronického formátu, funkci „Print to PDF“ zvládá dnes každý stroj.

Klidně bych pak za ně zaplatil plnou cenu a i víc, záda mých dcer mi za to stojí. A podle mého názoru by existence takové verze měla být i podmínkou Ministerstva školství pro akceptování takovéto učebnice.

P.S.: a kdyby se našel nějaký vývojář aplikací – myslím, že by se hodila jednoduchá aplikace „Sešity“, kde byste měli prostě nalinkované čáry (mohli byste si pro každý list vybrat uzké / široké řádky, prázdný či čtverečkovaný papír) do kterých by se dalo normálně psát (nějakým perem pro kapacitní displeje) a vytvářet separátní sešity (třeba se vzhledem jako má iBooks), tj. třeba jeden pro každý předmět. Nemuselo (ba spíše nesmělo) by to nic umět, stačila by možnost odeslat výsledek (stránku/vybrané stránky/sešit) mailem nebo vytisknout přes AirPrint. Tiskárnu i papír do ní (např. pro diktát) bych škole klidně koupil.

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá