Psi štěkají, karavana jde dál

Neunikly mi zprávičky na Lupějinde o antilinuxovém článku v časopise Euro a o reakcích na něj.

Chtěl bych ale všechny oprávněně rozhořčené a reagující poprosit: Vykašlete se na to, jenom tím přitěžujete sobě i svému oblíbenému operačnímu systému.

Ano, je jasné, že autor článku Karel Zaoral buď vědomě lže, nebo byl dobře zpracován někým, kdo vědomě lže a umí dobře zpracovavat poddajné lidi. Je jasné, že aby byl článek vyvážený a popisky u všech fotografií stejně objektivní jako u „hipíka Stallmana“ a „komunisty Cháveze“, měl by se popisek „Vytvořili jsme systém kontrol, který odhalí pětadevadesát procent chyb jěště před vydáním, říká Dalibor Lukeš z Microsoftu“ ještě rozšířit o slova „…z Microsoftu, společnosti usvědčené soudem z ilegálního monopolního chování a softwarového pirátství“.

Ovšem psaním dopisů šéfredaktorovi Eura, i pokud půjde o věcné dopisy, věcně rozebírající nesmysly v článku, nedosáhnete ničeho. Šéfredaktor (obzvlášť pokud si myslí, že když zaplatil za software Microsoftu, je tento software „jeho“) se v problematice neorientuje, kvůli vám se v ní orientovat nezačne a maximálně mu potvrdíte, že články Karla Zaorala zvyšují čtenost časopisu. Následně vyjde v Euro návazný článek, v němž budou ocitovány některé méně inteligentní a méně slušné reakce smradlavých Linuxáků, napíše se něco o „potrefených husách“, na to linuxáci opět zareagují a tak to může pokračovat několik měsíců.

Podobně to dělá například Jiří X. Doležal: Snad už i jeho šéfredaktorovi, byť by v životě nepoužíval nic jiného než MSIE a Outlook, musí být jasné, že v případě tohoto pána jsou drogy opravdu zlo a že píše naprosté nesmysly (byť jim pravděpodobně upřímně věří). A jsou to jistě větší a snadno napadnutelnější nesmysly, než v článku Karla Zaorala. Přesto je Jiří Desátý Doležal píše dál a všichni v Reflexu jsou spokojeni.

Pochopte, že pokud autor antilinuxového článku dostane e-mail z domény „linuxsoft.cz“, apriori k němu – bez ohledu na obsah – přistupuje podobně, jako když někdo ve Svazu bojovníků proti fašismu obdrží e-mail z „hitler@white­power.org“.

Uvědomte si, že město Mnichov nebo Česká pošta nezačali používat Linux proto, že si o jeho kvalitách někde přečetli („Hele, Horste, tady na slashdot.org píšou, že ten Linux je fajn věc, tož bychom to mohli zkusit“). Ve všech podobných případech se musel mezi lidmi s rozhodovacími pravomocemi objevit někdo, kdo Linuxu rozuměl a dokázal ostatním říct „Já vím, o čem je řeč, a zaručuji vám, že s Linuxem ušetříme, věřte mi“.

Je skutečností, že lidí, kteří jsou na rozhodujících postech, a tvrdí totéž o Microsoftu, je podstatně více než v případě Linuxu. Je to způsobeno například tím, že lidé na rozhodujících postech více dají na hlasy těch, kteří jsou dobře oblečeni, nenosí trička s anglickými nápisy a předkládají hezky barevné grafy na laminovaném papíře (zda grafy odpovídají skutečnosti není důležité). Pokud na této skutečnosti chcete něco změnit, nepomohou tomu dopisy do Euro nebo Reflexu.

Nechte je štěkat.

Radek
Radek (neregistrovaný)
27. 4. 2006 10:22 Nový

Svatá pravda

Svatá pravda, koneckonců to oni se pak s těmi Microsoftími produkty musí trápit, tak je v tom nechme.

zoul
zoul (neregistrovaný)
27. 4. 2006 12:19 Nový

Už je to dlouho

Už je to dlouho, co jsem v Reflexu naposledy viděl nějaký článek od JXD o Linuxu. Tehdy jsem se docela namíchnul a do redakce společně s argumenty napsal, že jestli mají stejnou úroveň i další články (u kterých to posoudit nedokážu), tak mi Reflex za ty (tehdy) dvě pětky nestojí. Připadne mi, že od té doby JXD mnoho počítačových článků nenapsal -- tak měly reakce možná alespoň jistou odezvu?

Engeor
Engeor (neregistrovaný)
27. 4. 2006 14:09 Nový

Ad JXD> Každý časopis by měl mít někoho

Ad JXD> Každý časopis by měl mít někoho, koho budou čtenáři svorně nenávidět. Být šéfredaktorem Reflexu, udělám všechno pro to, abych si JXD udržel. V tomto ohledu odvádí svou práce skvělě, akorát, že teď se pro změnu věnuje pašování zvířátek.

zoul
zoul (neregistrovaný)
27. 4. 2006 15:11 Nový

Tahle taktika („už jsi četl, co zase ten idiot X napsal v Y?“)

Tahle taktika („už jsi četl, co zase ten idiot X napsal v Y?“) mi přijde celkem primitivní a čekal bych, že zrovna u těch „lepších“ časopisů nebude fungovat. Já už články od JXD prakticky nečtu... ale hodně lidí zjevně ano.

<idealism>
Kdyby byl šéfredaktor Eura co k čemu, tak se to nesnaží zašmudlat, ale nabídne některému autorovi protestních dopisů prostor pro napsání článku z druhé strany. Jenže to by jim muselo jít o objektivitu informací a nikoliv o zisk?
</idealism>

Engeor
Engeor (neregistrovaný)
27. 4. 2006 15:21 Nový

To ale v Reflexu delaji

To ale v Reflexu delaji. Hned na treti strane a pak jeste sestavuji cele clanky jen z reakci.

Flasi
Flasi (neregistrovaný)
27. 4. 2006 15:33 Nový

To ale v Reflexu delaji

To ale v Reflexu delaji. Hned na treti strane a pak jeste sestavuji cele clanky jen z reakci.

A neni to jejich povinnost podle zakona? Podle prava na odpoved? Nevim, ptam se.

Henry
Henry (neregistrovaný)
27. 4. 2006 18:38 Nový

Moc dobrej clanek

Moc dobrej clanek, naprosty souhlas.

M jako Molitan
M jako Molitan (neregistrovaný)
27. 4. 2006 21:50 Nový

V Mnichove snad presli potom zpatky na Windows

V Mnichove snad presli potom zpatky na Windows, ne?

ZX
ZX (neregistrovaný)
27. 4. 2006 23:58 Nový

Frantisku, mel jsem rad vase hry, ktere jste delal pro ZX Spectrum

Frantisku, mel jsem rad vase hry, ktere jste delal pro ZX Spectrum - byl v nich vtip a myslenka. Potesil jste me, ze jste se za ta leta nezmenil.
Dekuji vam za vas komentar. Mluvi mne z duse.
Porad ale premyslim, zda nad aroganci MS panu v kravatach, kteri prezentuji hezky namalovane grafy u nichz neni dulezite, zda vypovidaji pravdu, lze vubec zvitezit. Mozna ano - mozna uz to, ze jim stojime za takove manipulace, vypovida o tom, ze nas berou vazne...

Adam
Adam (neregistrovaný)
28. 4. 2006 1:35 Nový

No, reflex jsem přestal číst a kupovat

No, reflex jsem přestal číst a kupovat. Euro takhle potrestat nemohu, ale jestli nevyjde opravný článek, tak slibuju, že ho ani číst a kupovat nezačnu. Neseriózních informací je dost i na netu :-).

Milka
Milka (neregistrovaný)
28. 4. 2006 9:32 Nový

Až na toho JX Doležala (kterého články naopak za nesmysl ani náhodou

Až na toho JX Doležala (kterého články naopak za nesmysl ani náhodou nepovažuji) tedy svatá pravda!

Frantisek Hucek
Frantisek Hucek (neregistrovaný)
28. 4. 2006 12:00 Nový

Zdravim

Zdravim, kdyz o Linuxu pise pod vlivem omamnych latek spolu s veverkou Huli JXP tak je to v poradku.. Kdyz se neco o linuxu objevi na webu shelleytherepu­blican.com a to nad clankem odsuzujicim oralni sex, je to v pohode.. Kdyz ale neco takoveho napise "seriozni" popularni ekonomicko-politicky tydenik, tak je treba se tim zacit zabyvat.. A nejde jen o linux, lzi a jeste k tomu ucelove by se proste nemeli trpet nikomu.. To se take za chvili nekde (krome manifestu KSCM) muzeme docist, jak jsme se vlastne za komunistu meli vsichni dobre, a jak jsme byli stastni.. Akorat jsme to nevedeli..

bakamx
bakamx (neregistrovaný)
28. 4. 2006 12:56 Nový

Ja nevim, ale postavte se realite

Ja nevim, ale postavte se realite. osobne se mi linux prilis nezamlouva (chci pocitac pouzivat k jinym vecem nez neustalemu nastavovani a hledani jak co obejit aby to fungovalo uzivatelsky easy jako pod win) Myslim ze linux stale jeste nedorost do systemu pro obyc usery. Zkuste si ho nainstalovat sekretarce nebo rediteli. Pokud od tydne jim nevratite win, tak jste na dlazbe. Jinak ovsem na site, servery apod je jednoznacne nejlepsi. Asi se skutecne nema cenu se rozcilovat nad PR clankem MS, myslim ze kdyby byla situace na trhu opacna, byla by situace naprosto stejna. :(

vader_sk
vader_sk (neregistrovaný)
28. 4. 2006 13:32 Nový

Možná je to trochu off-topic..

Možná je to trochu off-topic...
Nelíbí se mi tato věta: "z Microsoftu, společnosti usvědčené soudem z ilegálního monopolního chování", která má podsouvat informaci o tom, že Microsoft je á priori "ten zlej" a tudíž článek, který o něm píše je pozitivně je zaručeně neobjetivní (netvrdím, že není, tím se nechci zabývat - ani jsem ho nečetl a nezajímá mě), je stejně tendenční jako případný článek samotný

Hodnotit jakoukoliv firmu, která nevznikla jako státní monopol ve světle rozhodnutí antimonopolního soudu je zavádějící a ukazuje pouze autorovu neznalost principu fungování trhu a ekonomiky. Antimonopolní úřady jsou naprosto zbytečné, až kontraproduktivní instituce, které - až na výjimky právě u státních monopolů, které by ale neměly vznikat vůbec - svýmy zásahy porušují vlastnická práva subjektů, o kterých rozhodují a trhu, který, jak tvrdí, chtějí bránit přidávají nejistotu a tím ho dusí.

Místo hodnocení firmy jako celku na základě rozhodnutí takovéto instituce se raději soustřeďte na věcnou stránku problému, hodnocení bude působit důvěryhodněji

Kuruteku
Kuruteku (neregistrovaný)
28. 4. 2006 13:49 Nový

vader_sk

vader_sk: Přečtěte si ten post ještě jednou, možná pak pochopíte, co tou větou FF myslel.

vader_sk
vader_sk (neregistrovaný)
28. 4. 2006 14:19 Nový

Myslím, že vím přesně, co tou větou FF myslel

Myslím, že vím přesně, co tou větou FF myslel, ale možná mi to vysvětlíte lépe :-)

Kuruteku
Kuruteku (neregistrovaný)
28. 4. 2006 15:25 Nový

vader_sk

vader_sk: Nezajímá vás původní článek, takže jste vzal část souvětí, které na něj přímo reaguje, a teď proti této části, naprosto vytržené z kontextu, prostestujete. Podstatné sdělení ve větě totiž zní: 'Je jasné, že aby byl článek vyvážený a popisky u všech fotografií stejně objektivní [...], měl by se popisek "Vytvořili jsme systém kontrol [...]" ještě rozšířit o slova "...z Microsoftu, společnosti usvědčené soudem z ilegálního monopolního chování a softwarového pirátství". ' Autor tedy navrhuje změnu popisku u jednoho z obrázků tak, aby byl stejně "objektivní", jako popisky u ostatních obrázků v článku (který vás nezajíma a nečetl jste ho, takže nechápu, proč jste vlastně četl tenhle blogpost).

martin
martin (neregistrovaný)
28. 4. 2006 17:10 Nový

Já si myslím

Já si myslím, že seriózní odpověď nějakého odborníka by problému prospěla. Ovšem když jsem přečetl idiotsky formulovaný dopis na Linuxsoft a štěkání "linuxáků", tak bych to asi vážně nechal být. To se opravdu komunita nezmůže na nějakou pěknou, dobře formulovanou a inteligentní reakci? Opravdu mezi příznivci linuxu není někdo, kdo by dokázal vyplodit čtivě a dobře napsanou odpověď na ten hrozný článek? Protože stávající stav "causy" je zcela katastrofální.

Ad JXD - ten člověk možná občas plká, občas píše kraviny, ale velmi často napíše velmi zajímavou a čtivou reportáž ze zajímavého prostředí (třeba naposled o bezdomovcích). Takže se nedivím, že mu jsou jeho některé úlety tolerovány. Až bude psát JENOM kraviny, tak jistě poletí. To se ale zatím nestalo a kvalitní materiál převažuje.

Já osobně stále kupuju kombinaci Reflex/Respekt, nic lepšího (kde bych se zájmem přečetl skoro každé písmenko) jsem zatím nenašel.

ZX
ZX (neregistrovaný)
29. 4. 2006 11:32 Nový

bakamx:

bakamx:
Ja tedy nevim, kde zijete (mozna o 5 let zpatky), ale neni duvodu, proc by s Linuxem nemohla pracovat treba sekretarka. Bude tam klikat uplne stejne jako v jinem OS. Nebo u vas si sekretarky samy konfigueuji desktop ? Ze vy jste zvykly na neco jineho jeste neznamena, ze je dnesni Linuxovy desktop nepripraveny pro sekretarku. Nedostupnost nekterych aplikaci je vec jina a ty sekretarka zpravidla nepotrebuje...
Myslim, ze take reci jake vedete vy, Linuxu prilis neprospivaji - opakovani zazitych mytu neni nic dobreho, stejne jako na druhe strane fanatismus nekterych "linuxaku".

Linuxsoft:
Co se tyce reakce z Linuxsoftu - neprisla mne prilis profesionalni - a je to skoda. Tedy nezlobte se, ale psat napr. do mailu, ktery posilam do casopisu Euro cituji: "...už musím domů, takže jen krátce...." poskytuje druhe strane tolik moznosti jak vas pred svymi nadrizenymi shodit, az to neni hezke. Adresata nezajima, ze ja uz musim domu. Chci - li kvalitne reagovat, proste domu nejdu a najdu si cas nebo vubec nereaguji a udelam to druhy den. Mame se vsichni jeste hodne co ucit. A je jedine dobre, ze do Linuxu dnes delaji i klasicke firmy jako Novell, IBM ci RedHat - ty totiz, krome naseho know how, maji i ty dnes nezbytne pany v kravatach a s vybranym chovanim.

Frantisek Hucek
Frantisek Hucek (neregistrovaný)
29. 4. 2006 12:10 Nový

Idiotsky formulovaný dopis na Linuxsoft" - dekuji za podporu

"Idiotsky formulovaný dopis na Linuxsoft" - dekuji za podporu, opravdu jsme se snazili.. Co se naseho dopisu tyce, ano kdyby na jeho sepsani bylo vice casu, urcite by byl kvalitnejsi, o tom nemuze byt pochyb.. Nicmene za tim, co v nem je si stojim.. Clanek vysel v pondeli, ted mame sobotu a doposud je to jedina reakce obsahujici vecne argumenty, co jsem na webu videl..
"Už musím domů, takže jen krátce", tedy nezlobte se na mne, jednak jsem domu opravdu musel, za druhe kdyz mi nekdo napise ted nemam cas a odpovi ze si opravdu mysli, ze nelegalni uzivani SW je kradez, a necha bez povsimnuti takovy blud jako jako "v České republice a přilehlých asijských zemích" kterym se nikdo ani nezabyva.. tak jak jinak se na toto da reagovat?
Odpoved na clanek v EURU dle mych informaci pripravuje CZLUG a protoze na to kluci maji vice casu, take doufam, ze jejich odpoved bude propracovanejsi..

ZX
ZX (neregistrovaný)
29. 4. 2006 12:49 Nový

Frantisek Hucek:

Frantisek Hucek:
Nerikam, ze se nema na zlomyslne bludy reagovat. Je ale treba reagovat maximalne vecne. Nemam - li cas, necham to na druhy den anebo si ten cas udelam.
Uvedomte si, ze za vasim oponentem stoji obrovska masinerie, ktera ma moc a vliv. Efektivne ji oponovat se da jen maximalne promyslenymi kroky a vecnosti. Vse ostatni ji jen poskytuje zbrane proti vam.
Netvrdim, ze vas dopis nebyl vecny. Jen jsem si vsiml toho "drobneho" kazu...

bakamx
bakamx (neregistrovaný)
5. 5. 2006 9:03 Nový

to ZX> Ja to nevedu jako akademickou diskuzi bohuzel

to ZX> Ja to nevedu jako akademickou diskuzi bohuzel. Ja to vyzkousel mam mini firmu o trech lidech. U velkych zakazniku me rovnou s experimentem vyhodili. U mensich firem sem mel vetsi stesti, slyseli na zadarmo. Po trech dnech volani me i kolegovi mi baba rekla ze bud vymenim windows zpet nebo vymeni me.
PS: Doufam ze naopak moje reci linuxu prospeji k tomu aby se vice rozsiril a byl doplnen,a takto ma snad opensource fungovat, ne? :D

boob
boob (neregistrovaný)
13. 2. 2007 11:24 Nový

naked boobs

naked boobs

<a href="http://s-url.net/0rki/ ">
baby got boobs
</a>

[url=http://s-url.net/0rki/ ]
nice boobs
[/url]